Sociālā kampaņā iedzīvotājus aicina ziņot par būvgružotājiem
Sociālās kampaņas laikā "Pieķer būvgružotāju!" iedzīvotājus aicinās vākt pierādījumus par teritorijām, kur nelegāli izgāzti būvgruži, un pieķert pašus vides piesārņotājus.
Uzņēmuma "Eco Baltia grupa" pārstāve Dace Jansone aģentūru LETA informēja, ka visi kampaņas laikā savāktie dati tiks iesniegti Saeimas Tautsaimniecības komisijas deputātiem, kuri patlaban strādā gan pie Būvniecības, gan Atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumiem.
Iedzīvotāji savas vizuālās liecības var iesniegt TV raidījumam "Vides fakti" vai portālā "www.delfi.lv". Desmit aktīvākie vides reportieri saņems diplomus un veicināšanas balvas. Savukārt uzņēmums "Eco Baltia vide" sakops vienu no nelegālo būvgružu izgāztuvēm. Iedzīvotāji par nelegālu atkritumu izgāšanu aicināti ziņot arī policijai - gan uz centrālo tālruni, gan reģionālajai policijas pārvaldei.
Latvijā gada laikā nelegāli tiek izgāztas vismaz 100 000 tonnu būvgružu. Šādas darbības ne tikai kaitē apkārtējai dabai un cilvēku veselībai, bet arī rada būtiskus zaudējumus zemes īpašniekiem. Nolūkā aktualizēt šo problēmu, maijā noritēs sociālā akcija "Pieķer būvgružotāju", kuras laikā iedzīvotāji ir aicināti aktīvi līdzdarboties problēmas aktualizēšanā un apzināt piesārņotās vietas.
Uzņēmējam būvgružu izvešana no viena objekta Pierīgā izmaksā vidēji no 7,3 līdz 33,7 eiro, bet ārpus Rīgas - līdz 60 eiro par tonnu. Savukārt nelegāla būvgružu izvešana izmaksā 3,3 eiro par tonnu. Tas nozīmē, ka vienas būvgružu autokravas izvešanas izmaksas var pārsniegt pat 400 eiro. Lielāko daļu izmaksu veido maksa par atkritumu apglabāšanu poligonā. Bet gadījumā, ja pārvadātājs šādu kravu neved vis uz poligonu, bet izvēlas izgāzt mežā vai citā tam neparedzētā vietā, peļņa vismaz trīskāršojas.
"Turklāt nereti ir situācijas, kad būvnieks ar būvgružu izvedēju noslēdz līgumu par pārdesmit eiro tonnā, bet pakalpojuma sniedzējs, vēloties pelnīt uz vides un sabiedrības rēķina, tos izgāž tuvākajā mežā," pauž uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs.
Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa nosacījumiem, personas, kuras piegružo teritorijas, iespējams saukt pie atbildības pēc 58.panta "Vides piesārņošana un piegružošana" un 75.panta "Atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana", paredzot sodu līdz pat 2900 eiro, konfiscējot pārkāpuma izdarīšanai izmantotos transportlīdzekļus vai bez konfiskācijas.
Rīga, 29.apr., LETA.
Foto:Stoc.XCHING