Šonedēļ informēs par būvniecības ģenerālvienošanās statusu
Rīga, 10.sept., LETA. Latvijas Būvuzņēmēju partnerība preses konferencē ceturtdien, 13.septembrī, informēs par būvniecības ģenerālvienošanās statusu un tālāko virzību, aģentūru LETA informēja Latvijas Būvuzņēmēju partnerības sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Ugaine.
Viņa atgādināja, ka ģenerālvienošanās parakstīšana tika uzsākta šā gada 10.maijā, kad to atbalstīja vairāk nekā 120 būvniecības uzņēmumi, kuru kopējais apgrozījums veido 519 miljonus eiro jeb 73% no ģenerālvienošanās noslēgšanai nepieciešamā apgrozījuma apjoma. Paralēli Saeima turpināja skatīt izmaiņas Darba likumā, kas paredz iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu. Šie grozījumi ir priekšnosacījums, lai ģenerālvienošanos varētu publicēt "Latvijas Vēstnesī" un tā stātos spēkā.
Preses konferencē piedalīsies Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, Latvijas Brīvo Arodbiedrību Savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns un Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības priekšsēdētājas vietnieks Mārtiņš Dunskis.
Preses konference notiks plkst.11.30 Latvijas Būvuzņēmēju partnerības birojā, Elizabetes iela 85a/1, Berga bazārā, Rīgā.
Latvijas Būvuzņēmēju partnerībā norāda, ka ģenerālvienošanās par minimālo algu ir kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas nozīmīgākā reforma būvniecības nozarē, kuras mērķis ir stiprināt Latvijas būvuzņēmēju konkurētspēju, mazināt ēnu ekonomiku un nodrošināt būvniecībā nodarbināto tiesību aizsardzību. Tās īstenošanu virzījusi Latvijas Būvuzņēmēju partnerība sadarbībā ar arodbiedrībām un citām darba devēju organizācijām.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka būvniecības nozares ieskatā iespēja vienoties par virsstundas apmaksas kārtību ir viens no izšķirošajiem jautājumiem ģenerālvienošanās noslēgšanā, lai darba devēji ar arodbiedrībām varētu vienoties par līdzsvarotu risinājumu, kopumā nodrošinot augstāku darbinieku sociālo aizsardzību. Piemēram, būvniecības ģenerālvienošanās iepretim samazinājumam piemaksai par virsstundu darbu paredz ne tikai būtisku algas palielinājumu, bet arī regulāru piemaksu visiem kvalificētiem darbiniekiem 5% apmērā.
Ar grozījumiem paredzēts papildināt Darba likuma 68.pantu, nosakot, ka "ar ģenerālvienošanos, kas noslēgta atbilstoši šā likuma 18.panta ceturtajai daļai un paredz būtisku valsts noteiktās minimālās darba algas vai stundas algas likmes paaugstināšanu nozarē, piemaksas par virsstundu darbu apmēru var noteikt mazāku par šā panta pirmajā daļā noteikto, bet ne mazāku kā 50% apmērā no darbiniekam noteiktās stundas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga - ne mazāk kā 50% apmērā no noteiktā akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu."
Ģenerālvienošanās projektā noteikts, ka ģenerālvienošanās tiks publicēta un stāsies spēkā tikai tādā gadījumā, ja stāsies spēkā grozījumi normatīvajos aktos, kas nosaka samazinātu virsstundu apmaksas likmi.