SPRK ļauj "Latvijas Gāzei" turpināt virzīt Inčukalna pazemes dabasgāzes krātuves modernizācijas projektu
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) pieņēmusi lēmumu, kas dod iespēju AS "Latvijas Gāze" turpināt virzīt Inčukalna pazemes dabasgāzes krātuves (Inčukalna PGK) modernizācijas projektu un pretendēt uz Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu.
SPRK biznesa portālu "Nozare.lv" informēja, ka projekta pirmā posma kopējās izmaksas veido 89,7 miljonus eiro. Tāpat regulators lēma, ka projekta izmaksu daļu 5,61 miljona eiro apmērā sedz Latvijas dabasgāzes pārvades sistēmas operators "Latvijas Gāze". Savukārt projekta izmaksu segšanai 37,46 miljonu eiro apmērā komersants plāno piesaistīt ES līdzfinansējumu "Connecting Europe Facility" regulas ietvaros.
Tā kā šis infrastruktūras projekts tiek īstenots kā Latvijas un Lietuvas kopēju interešu projekts, paredzēts, ka projekta izmaksu daļu 6,88 miljonu eiro apmērā sedz Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmas operators "Amber Grid". Projekta nākamajos posmos pēc lēmumu pieņemšanas par Igaunijas un Somijas savienojuma izbūvi tā realizācijā varēs iesaistīties arī Somija.
Inčukalna PGK modernizācijas un paplašināšanas projekta pirmais posms paredz palielināt dabasgāzes izņemšanas kapacitāti. Patlaban no krātuves var izņemt 30 miljonus kubikmetru dabasgāzes diennaktī. Iecerēts, ka 2020.gadā dabasgāzes izņemšanas kapacitāte būs 32 miljoni kubikmetru diennaktī.
Projekta realizācijas rezultātā pieaugs dabasgāzes apgādes drošuma pakāpe Baltijas valstīs. Situācijās, kad pieprasījums pēc dabasgāzes būs lielāks nekā ierasti, piemēram, klimatisko apstākļu dēļ vai dabasgāzes piegāžu no trešajām valstīm traucējumu dēļ, Inčukalna PGK spēs nodrošināt pieprasītos apjomus ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā.
Eiropas Komisija par projekta finansēšanu lems atbilstoši 2013.gada decembrī pieņemtajai Eiropas Parlamenta un Padomes regulai, ar ko izveido Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu. Pirmā projektu finansēšanas pieteikumu iesniegšanas kārta komersantiem sākas 2014.gada maijā.
Sākot sagatavošanos ES daudzgadu budžetam 2014.-2020.gada periodā, tika noteikta jauna kārtība Eiropas nozīmes enerģētikas infrastruktūras izveidei un finansēšanai. 2013.gada aprīlī pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes regula, ar ko nosaka Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnes. Regula paredz komersantiem, kuri izstrādā vairāku valstu kopējas intereses infrastruktūras projektus, iesniegt šo valstu regulatoriem informāciju par projektu ieguldījumu izmaksu sadali. Iesaistītajiem regulatoriem sešu mēnešu laikā ir jāpieņem saskaņoti lēmumi. Tālāko projektu virzību nodrošina iesaistītie komersanti.
Jau ziņots, ka SPRK šā gada martā nolēma nosūtīt saskaņošanai Igaunijas, Lietuvas un Somijas regulatoriem vienošanās dokumentus par diviem kopēju interešu enerģētikas projektiem - elektroenerģijas pārvades tīkla 3.starpsavienojuma izbūvi starp Igauniju un Latviju, kā arī Inčukalna pazemes dabasgāzes krātuves modernizāciju.
Regulatoru vienošanās ir viens no soļiem infrastruktūras projektu realizācijā, lai projektus īstenojošie komersanti sagatavotu nepieciešamo dokumentāciju Eiropas Savienības (ES) finansējuma piesaistei.
Rīga, 9.maijs, NOZARE.LV.
Foto:seantoyer/Flickr