abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25169
Nozares raksti1178
Ekspertu atbildes3041
SPRK: Noris konsultācija par dabasgāzes iesūknēšanas līknes regulējuma ieviešanu IPGK lietošanas noteikumos : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

SPRK: Noris konsultācija par dabasgāzes iesūknēšanas līknes regulējuma ieviešanu IPGK lietošanas noteikumos

SPRK: Noris konsultācija par dabasgāzes iesūknēšanas līknes regulējuma ieviešanu IPGK lietošanas noteikumos
Foto: www.conexus.lv

Pielāgojoties tam, ka sašķidrinātās dabasgāzes termināļi kļuvuši par galvenajiem dabasgāzes piegādes avotiem, dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas operators rosinājis pilnveidot Inčukalna pazemes gāzes krātuves (IPGK) lietošanas noteikumus, ieviešot dabasgāzes iesūknēšanas līknes regulējumu. Par izstrādātajiem grozījumiem krātuves lietošanas noteikumos Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izsludinājusi publisko konsultāciju līdz šā gada 26. janvārim.

Pielāgojoties jaunajiem apstākļiem, dabasgāzes tirgus dalībniekiem par nozīmīgu nosacījumu veiksmīgai darbībai tirgū kļūs iespēja dabasgāzi novietot IPGK saskaņā ar plānoto sašķidrinātās dabasgāzes regazifikācijas laiku. Tādējādi ar plānotajiem grozījumiem IPGK lietošanas noteikumos, ieviešot dabasgāzes iesūknēšanas līknes regulējumu, iecerēts nodrošināt tirgus dalībniekiem nepieciešamo elastīgumu, garantējot viņiem Inčukalna pazemes gāzes krātuvē dabasgāzes iesūknēšanas jaudas pieejamību, samazināt krātuves pārslodzi, kā arī radīt priekšnosacījumus iespējami liela dabasgāzes daudzuma novietošanai krātuvē un sekmēt tās ilgtspēju.

“Sašķidrinātās dabasgāzes termināļu lietošanas noteikumos ir stingri termiņi kravu saņemšanai un regazifikācijai – grafiks ir slīdošs, bet galvenokārt kravu saņemšana un regazifikācija notiek kalendārā mēneša ietvaros. Piemēram, ja vairāki dabasgāzes tirgus dalībnieki terminālī vienā mēnesī saņemtu kravas un saņemto dabasgāzi vēlētos iesūknēt krātuvē, ar spēkā esošajiem noteikumiem visiem vienlaicīgi un vēlamajā daudzumā tas varētu nebūtu iespējams – krātuvei ir noteikta dabasgāzes iesūknēšanas jauda, kas noteic krātuvē novietojamo dabasgāzes daudzumu dienā. Attiecīgi iecerētais dabasgāzes iesūknēšanas līknes regulējums pozitīvi ietekmēs krātuves lietotāju spēju plānot savas darbības un izslēgt risku, kas saistīts ar iespējamo krātuves pārslodzi iesūknēšanas sezonā. Proti, krātuves lietotājiem būs garantēts, ka konkrētajā periodā būs iespēja novietot krātuvē dabasgāzes daudzumu atbilstoši rezervētajai dabasgāzes iesūknēšanas līknei,” skaidro SPRK priekšsēdētāja Alda Ozola.

Pērnā gada sākumā, Krievijai iebrūkot Ukrainā, būtiski mainījās ģeopolitiskā situācija Eiropā un visā pasaulē, radot lielas izmaiņas Latvijas un visa reģiona dabasgāzes tirgus darbībā. Jauno situāciju reģiona dabasgāzes tirgū raksturo tas, ka dabasgāzes piegādes no Krievijas tiek aizvietotas ar dabasgāzes piegādēm no sašķidrinātās dabasgāzes termināļiem Klaipēdā (Lietuva) un Inkoo (Somija).

Saskaņā ar izstrādātajiem grozījumiem krātuves lietotājs, rezervējot grupētās jaudas vai divu gadu grupētās jaudas produktu, vienlaikus rezervēs arī tam atbilstošu dabasgāzes iesūknēšanas līkni attiecīgam iesūknēšanas mēnesim. Tādējādi tiek nodrošināts, ka, rezervējot konstantās jaudas produktu, krātuves lietotājam tiek garantētas tiesības izmantot noteiktu dabasgāzes iesūknēšanas jaudu noteiktā iesūknēšanas mēnesī.

Plānots, ka krātuves lietotāja individuālā dabasgāzes iesūknēšanas līkne veidosies, summējot visu izsoļu, kurās krātuves lietotājs rezervējis grupētās jaudas vai divu gadu grupētās jaudas produktu, atbilstošās dabasgāzes iesūknēšanas līknes. Divu gadu jaudas produktam otrajā izmantošanas krātuves ciklā piemēros pirmajam jaudas produkta izmantošanas krātuves ciklam noteikto dabasgāzes iesūknēšanas līkni.

Vienlaikus jāņem arī vērā, ka sašķidrinātās dabasgāzes regazifikācijas laiks var arī pārsniegt kalendārā mēneša beigas. Tāpēc šādā gadījumā grozījumos paredzēts – lai krātuves lietotājam nebūtu jārezervē krātuves jauda vēl vienam iesūknēšanas mēnesim, ja dabasgāzes iesūknēšanai nepieciešamas, piemēram, tikai piecas dienas, krātuves lietotājs varēs vienoties ar citu krātuves lietotāju par tā rīcībā esoša krātuves jaudas produkta ar tam atbilstošas dabasgāzes iesūknēšanas līknes noteiktām gāzes dienām nodošanu.

Plašāk ar grozījumu izklāstu iespējams iepazīties SPRK tīmekļvietnē sadaļā “Publiskās konsultācijas” publicētajā konsultāciju dokumentā par grozījumiem Inčukalna pazemes gāzes krātuves lietošanas noteikumos. Priekšlikumus un komentārus par grozījumu projektu lūdzam iesniegt SPRK līdz šā gada 26. janvārim, nosūtot tos uz sprk@sprk.gov.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums! Pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā

Jaunums! Pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā

Ir iznākusi pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā. Grāmatas autori ir Lietuvā labi zināmi BIM speciālisti/praktiķi, grāmatas galvenais redaktors – Kirils Pogodins (InfoEra Latvia vadītājs un BIM konsultants).

Aktualitātes

"Rail Baltica" Latvijas ieviesējs un būvnieks ar RTU sadarbosies jauno inženieru sagatavošanā

Lai veicinātu sadarbību inženiertehnisko speciālistu teorētiskā un praktiskā sagatavošanā un pētniecībā, "Rail Baltica" ieviesējs Latvijā "Eiropas Dzelzceļa līnijas" (EDZL), "Rail Baltica" Rīgas Centrālā mezgla būvnieks BERERIX un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ceturtdien, 2. februārī, parakstīja sadarbības līgumu. Tā mērķis ir kalpot par platformu zināšanu un kompetenču apmaiņai.

Pielaiko telpu, māju, dārzu