Stabila izaugsme betona, tērauda un stiklojuma būvkonstrukciju nozarē – gadu no gada UPB palielina jaudu
Laipni lūdzam UPB holdingā – uzņēmumā ar skatu nākotnē, kas darbojas projektēšanā, ražošanā un būvniecībā. Veiksmīgajai un vadošajai Latvijas industriālo uzņēmumu grupai ir 25 gadu ilga pieredze pašmāju un eksporta tirgū.
UPB ir industriāls holdings, kura uzņēmējdarbības pamatā ir kompleksu būvju celtniecība, iekļaujot būves konstrukciju un fasādes projektēšanu, ražošanu un montāžu. Holdingā ietilpst stikla, metāla un betons konstrukciju ražotnes, koģenerācijas moduļu ražotne un mašīnbūves ražotne. UPB ražošanas platības sasniedz 60 000 kv.m, un holdingam ir juridiskās pārstāvniecības 10 valstīs, tajā skaitā Zviedrijā, Norvēģijā, Vācijā, Lielbritānijā un Azerbaidžānā. Holdinga konsolidētais apgrozījums 2016. gadā bija 142 miljoni eiro.
Arturs Neiburgs ir UPB Būvkonstrukciju projektēšanas biroja attīstības nodaļas vadītājs. Viņš atbild par izpēti un attīstību, programmatūras izstrādi projektēšanā, akadēmisko sadarbību un jaunas produkcijas izstrādi. Pēc paša pieredzes A. Neiburgs zina, ka gudra un labi funkcionējoša programmatūra nenovēršami dod lietotājiem vairāk vietas un laika, lai uzlabotu darbības procesus. Rūpīgi plānojot procesus, tiek ietaupīts laiks. Šādi attīstīti procesi gadu no gada ir kāpinājuši UPB efektivitāti.
BIM palīdz uzvarēt konkursos un prasmīgāk plānot projektus
"Piedāvājumu konkursa stadijā mēs izmantojam Tekla modeļus materiālu sarakstā un, protams, klientiem sagatavotajās prezentācijās. Mūsu pārdošanas nodaļas jau agrīnā stadijā lieto 3D modeļus. Viņi projektē ēkas ģeometriju un spēj noteikt kopējo elementu apjomu, tāpēc aprēķinātā cena ir precīzāka," saka Arturs Neiburgs.
"Protams, mēs gūstam arī citu priekšrocību, ļoti agrīnā projekta izstrādes stadijā atrodot klientam vislabākos risinājumus. Sadarbībā ar Inženiertehnisko nodaļu mūsu pārdošanas speciālisti meklē vislabākos risinājumus, tāpēc šajā projekta attīstības stadijā 3D modelim ir izšķiroša nozīme," skaidro A. Neiburgs.
Kad projekts jau pārdots, sadarbībā ar ražošanas un montāžas nodaļām UPB uzsāk projektēšanas procesu. Parasti detalizēto informācijas apstrādi veic vairāki biroji. Top ražošanas un būvdarbu dokumentācija, kā arī rasējumi. Dokumentācijā ietilpst darba rasējumi, vispārējā izkārtojuma shēmas un dažas datu datnes par automātiskajām iekārtām, projekta dokumentāciju ar darba aprakstiem un kvalitātes pārbaudēm. "Lai modelī atspoguļotu projektēšanas procesu, esam radījuši arī paši savus lietotāja programmēšanas elementa atribūtus," A. Neiburgs piebilst.
Kad projektēšanas un detalizētas izstrādes process ir pabeigts vai gandrīz pabeigts, sākas ražošana, piegāde un konstrukciju elementu montāža. Informācijai par modeli ir būtiska loma būvmateriālu pasūtīšanā, modeli izmanto arī ražošanas plānošanā un optimizēšanā.
"Mūsuprāt Model Sharing ļoti labi noder ārpakalpojuma projektētājiem vai darba kopīgošanai uzņēmuma ietvaros ar apakšvienībām, kuras atrodas dažādās valstīs," A. Neiburgs stāsta.
Ar Tekla Model Sharing palīdzību vairākas komandas var strādāt pie viena un tā paša modeļa, ne reizi netraucējot cita citai. "Gandrīz visos mūsu projektos tikušas vienlaikus modelētas daudzas dažādas projekta pakāpes. Ar Tekla Model Sharing programmatūru es savā datorā varu šo to aprēķināt, kamēr citi kolēģi aprēķina ko citu, rasē un tā tālāk," A. Neiburgs skaidro.
Vēl viens praktisks piemērs par to, kā UPB ietaupa laiku, ir betona gatavo konstrukciju darba rasējumu izveide ar Tekla Model Sharing palīdzību, – tagad saliekamo sienu elementu formas rasējums top par 10–20% ātrāk nekā agrāk.
"No vienas puses, mūsu projektētājiem patīk Model Sharing paketes, jo tās darbojas kā projekta dublējumkopijas, bet, lejuplādējot jauna modeļa paketi, projektētāji arī labprāt izmanto ziņojumu par veiktajām izmaiņām. Mēs arī varam piesaistīt tik daudz cilvēku, cik nepieciešams projektēšanas procesa paātrināšanai. Kopš mūsu rīcībā ir Tekla Model Sharing, mēs esam kļuvuši krietni elastīgāki. Mēs spējam apstrādāt daudz vairāk informācijas, kas paver daudz vairāk iespēju," atzīst Arturs Neiburgs.
"Darba dienas beigās 15 inženieri var tiešsaistē saglabāt savu projektā ieguldīto darbu. Kamēr viens izdara un saglabā dažus steidzamus labojumus, kāds cits darbojas ar numerāciju, un, pateicoties Model Sharing, neveidojas konflikti," A. Neiburgs turpina.
Ļoti svarīgas šīs priekšrocības ir situācijā, kad UPB Latvijas birojs sadarbojas ar Baltkrievijas biroju vairāku simtu kilometru attālumā. Tekla Model Sharing ir padarījusi ciešu kopdarbību daudz ātrāku un efektīvāku. Projektētājiem un inženieriem vairs nav jāuztraucas par interneta savienojumu kvalitāti, jo tiek sinhronizētas tikai izmaiņas, nevis kopumā viss modelis, tā paātrinot kopīgošanu. Tekla Model Sharing ir vienīgā kopīgošanas tehnoloģija, kura ļauj strādāt, neizmantojot interneta savienojumu.
Izmantojot Tekla Model Sharing, UPB ir izdevies kāpināt jaudu, jo šis rīks pieļauj ilgstošu vienlaicīgu darbu ar vienu un to pašu Tekla Structures modeli. "Mēs ievērojami ietaupām laiku, jo saglabāšana, rasēšana vai numerācija neskar citus lietotājus, tātad viņi var strādāt efektīvāk," A. Neiburgs paskaidro. Efektivitāte attiecas arī uz ierakstīšanas un izrakstīšanas procesu.
"Mēs gūstam lielu labumu tādēļ, ka kopīgojam projektā veicamo darbu kopumu un uzņēmuma nodaļas cita citai palīdz. Dažādas produkcijas grupas, piemēram, saliekamās konstrukcijas, betona, tērauda vai stiklotās konstrukcijas ir cieši savstarpēji saistītas no projekta konkursa fāzes līdz pat montāžai. Tāpēc mēs varam daudz straujāk apmainīties ar informāciju, kā rezultātā rodam klientam izdevīgākus risinājumus. Mēs varam efektīvāk īstenot projektus, ietaupot laiku. Mēs jau izmantojam Tekla modeļus visos savos projektos un plānojam palielināt modeļu izmantošanu montāžas stadijā," Arturs Neiburgs rezumē.
Publicitātes foto