abc.lv skaitļos

Lietotāji online24
Aktīvie uzņēmumi25309
Nozares raksti1270
Ekspertu atbildes3041
Tehniskās lūkas un avārijas izejas lūkas: Kā veikt pareizo izvēli? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Tehniskās lūkas un avārijas izejas lūkas: Kā veikt pareizo izvēli?

Tehniskās lūkas un avārijas izejas lūkas: Kā veikt pareizo izvēli?

Lai ērti un ātri piekļūtu grīdā vai zemē paslēptām komunikācijām, piemēram, elektrības, ūdensapgādes vai citām  inženierkomunikācijām un veiktu to apkalpi vai remontu, paredzētas tehniskās lūkas. Par cik tajās iespējams iestrādāt praktiski jebkuru segumu, apkārtējā vidē tās ir nemanāmas, saglabājot telpas vai ēkas apkārtnes vizuālo pievilcību un integritāti. Tomēr atšķirībā no griestos vai sienās iebūvētajām lūkām grīdas vai zemes tehniskās lūkas ir pakļautas lielākai slodzei, tāpēc to izvēlē jāņem vērā daži svarīgi faktori. Plašāk par tehniskās apkalpes lūkām un niansēm, kam pievērst uzmanību, lai piemeklētu objektam atbilstošo risinājumu, stāsta "ACO Nordic" projektu vadītājs ēku risinājumos Nils Idžons.

Pastāv uzskats, ka tehniskās lūkas ir ļoti specifisks un dārgs risinājums, tomēr tā nebūt nav. Patiesībā tehniskās apkalpes lūkas kļūst aizvien populārākas un plašāk izmantotas – gan komercsektorā, gan privātajā sektorā, jo tas ir  risinājums, kas neprasa lielus ieguldījumus un izmaksu ziņā ir pieejams jebkuram. Turklāt plašais izmēru, formu, materiālu, dizaina un funkcionālo īpašību klāsts ļauj ātri un vienkārši piemeklēt katra klienta vēlmēm atbilstošāko variantu.

Autors: Assist_uniface
Autors: Assist_uniface

Tirgū pieejamas gan plastikāta, gan nerūsējošā tērauda, gan cinkota tērauda un alumīnija lūkas, kā arī risinājumi ar iestrādājamu segumu, kas kā hameleons iekļaujas jebkurā interjerā vai ēkas apkārtējā vidē. Kā vienu no daudzajiem ACO risinājumiem var izcelt tehnoloģisko lūku UNIFACE ar flīžu iestrādi – tā ir ideāli piemērota iekštelpām vai ēku apkārtnei, kur būtiski saglabāt augsta līmeņa dizainu. Savukārt tehnoloģiskā lūka PAVING, kurā var iestrādāt dabīgo akmeni, bruģi, bitumenu vai pat zālāju, lieliski iekļausies ārtelpā, piemēram, gājēju zonās, autoparkos un citviet. ACO piedāvājumā ir lūkas, kuras iespējams iestrādāt visdažādākajos segumos – linolejā, laminātā, flīžu segumā, asfaltā, bruģī u. c.

Autors: uniface.1
Autors: uniface.1

Tehniskās lūkas izceļas arī ar augstu drošības pakāpi – tās tiek aprīkotas ar visdažādākajiem skrūvējamiem un slēdzamiem mehānismiem, kas pilnībā novērš to nozagšanas risku, ja tās uzstādītas ārā. Vienlaikus nepieciešamības gadījumā, kad jāpiekļūst lūkā esošajām inženierkomunikācijām, lūkas vāku iespējams ērti atvērt pat vienam cilvēkam – šādā gadījumā jāizvēlas lūka ar hidraulisko atvēršanas/ aizvēršanas mehānismu.

Parametri, kam pievērst uzmanību izvēloties tehnisko lūku

Galvenie faktori, kas jāizvērtē, izvēloties tehnisko lūku, ir segums, kādā to iestrādā, lūkas atrašanās vieta un slodzes klase.

Segums

Autors: brugis
Autors: brugis

Kā stāsta Nils, ACO ir sastapies ar gadījumiem, kad izvēlēts segumam neatbilstošs lūkas vāks, kā rezultātā būtiski mazinās kopējās ainas pievilcība. Jāņem vērā, ka jebkurai konstrukcijai, kas tiek iestrādāta kādā virsmā, ir jābūt pilnībā saderīgai ar segumu, lai tā spētu pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas, tai skaitā arī tehniskajām lūkām. Tieši tāpēc tehnisko lūku vākiem ir tik plaša izvēle, kas ļauj atrast grīdas seguma biezumam atbilstošu produktu.

Atrašanās vieta

Autors: Zuerich_Europallee_1
Autors: Zuerich_Europallee_1

No šī faktora atkarīga lūkas materiāla izvēle. Ja lūkas vāku paredzēts uzstādīt iekštelpās, tad var izvēlēties tehnisko lūku no jebkura materiāla – gan alumīnija, gan nerūsējošā vai cinkotā tērauda, gan plastikāta. Ja izvēle krīt uz plastikāta lūku, jāņem vērā, ka plastikāts ir elastīgs materiāls un tajā iestrādātais segums (visbiežāk tās ir flīzes) ar laiku var sākt atdalīties un plaisāt, tāpēc piekļuves lūkas no šī materiāla būtu drošāk uzstādīt vietās, kur zināms, ka pāri tām nekas nepārvietosies. Tāpat jāņem vērā, ka plastikāta lūkas parasti netiek aprīkotas ar blīvgumiju, līdz ar to, mazgājot grīdu, caur šādu lūku var nokļūt mitrums, kas var radīt zināmu risku, piemēram, ja zem lūkas vāka ir izvietotas elektrokomunikācijas.

Autors: de_schacht_foto_la_fitness_005_1
Autors: de_schacht_foto_la_fitness_005_1

Savukārt, ja lūka atrodas ārā, tai būtu ieteicams izvēlēties cinkota vai nerūsējošā tērauda vāku, jo, piemēram, alumīnijs mitruma ietekmē var korodēt, kā rezultātā ar laiku lūkas atvēršana un aizvēršana kļūs problemātiska. Tehniskās lūkas diezgan bieži var sastapt arī baseinos un SPA zonās – šeit atbilstošākā izvēle būtu nerūsējošā tērauda lūkas, jo hlora ietekmē uz cinkotā tērauda vai alumīnija veidosies korozija.

Slodzes klase

Tā kā tehniskās lūkas var tikt uzstādītas jebkurā vietā gan telpās, gan ārpus tām – dzīvojamās ēkās, tirdzniecības centros, birojos, rūpnīcās, noliktavās, stāvlaukumos, lidostās utt., arī slodzes klases šādām lūkām ir dažādas. Lūku slodzes izturība tiek pārbaudīta atbilstoši Eiropas normai EN1253. Piemēram, gājēju zonā esošām tehniskajām lūkām jābūt atbilstošām slodzes klasei K3, kas paredz slodzi līdz 300 kilogramiem, t. i. – tikai cilvēku pārvietošanos. Ceļa braucamai daļai ir piemērotas tehniskās lūkas ar slodzes klasi D400, savukārt lidostu teritorijām ir paredzētas tehniskās/ avārijas izejas lūkas līdz pat F900 slodzei.

Kā pieredzē dalās Nils, tad ACO bieži vien saskaras ar situāciju, kad pasūtītājs projektā norāda tehniskās lūkas izturību, bet – neatsaucoties uz normu. Līdz ar to šādos gadījumos ir grūti klientam piedāvāt risinājumu, jo nav skaidrības par to, kā šī slodze testēta, vai šī izturība domāta jau iestrādātai lūkai vai neiestrādātai, vai iebetonētai lūkai ar iestrādātām flīzēm u. tml. Tāpēc, lai varētu piedāvāt pasūtītājam pareizāko risinājumu, galvenais, ko noteikti vajadzētu norādīt projektā, ir lūkas izmēri, slodzes klase – atbilstoši normai EN1253, lūkas materiāls.

Autors: ACO_Toptek_Uniface_Multi_toebbreszes_burkolhato_aknafedlap_horganyzott_a...
Autors: ACO_Toptek_Uniface_Multi_toebbreszes_burkolhato_aknafedlap_horganyzott_a...

Vēl divi būtiski parametri ir lūkas ārējie jeb montāžas izmēri (rāmis) un lūkas brīvās atveres izmēri, ko nosaka atkarībā no tā, vai caur šo lūku paredzēts apkalpes telpā iekļūt cilvēkam, vai varbūt lūku paredzēts izmantot, lai no tās nepieciešamības gadījumā varētu izceltu kādu iekārtu. Šādā ziņā ļoti ērtas ir modulārās lūkas – tās var būt praktiski jebkāda izmēra, sadalītas vairākās šūnās, kuras nepieciešamības gadījumā atsevišķi vai visas kopā var izņemt un piekļūt lūkā esošajām komunikācijām.

Autors: Tehniska_luka_komunikacijas
Autors: Tehniska_luka_komunikacijas

Svarīgi! Izvēloties lūkas, vajadzētu pievērst lielāku uzmanību ne tikai to tehniskajiem parametriem, bet arī padomāt par to praktisko izmantošanu – cik bieži, ērti un operatīvi lūka būs izmantojama, un vai, piemēram, pašreiz izmantotais variants to spēj nodrošināt.

Avārijas jeb evakuācijas lūkas

Tehniskajai lūkai līdzīga, bet krietni advancētāka konstrukcija, ko piedāvā "ACO Nordic", ir avārijas lūkas, kas nodrošina ātru un drošu izeju no objekta avārijas situācijās. Arī avārijas izejas/evakuācijas lūkas tiek piedāvātas visdažādākajos izmēros un tehniskajā izpildījumā – gan hidrauliski, gan mehāniski, gan elektroniski atveramas/aizveramas utt. Tomēr atšķirībā no tehniskās apkalpes lūkām, lai pareizi izvēlētos avārijas izejas lūku, nepieciešamās informācijas apjoms ir krietni plašāks. Jāņem vērā ne tikai segums, kādā lūka tiks iestrādāta, slodzes klase un atrašanās vieta, bet arī tas, kādi drošības mehānismi ir nepieciešami (piemēram, kustību boķēšanas mehānisms, kas novērš cilvēka nejaušu iekrišanu atvērtā lūkā), kāds ir nepieciešamais lūkas atvēršanas/aizvēršanas mehānisms – vai lūka vērsies no vienas vai no abām pusēm, kā tās būs atverama – manuāli, ar hidrauliku vai elektroniski, ugundrošība un vēl virkne citu faktoru. Turklāt avārijas lūkas arī izmaksu ziņā būtiski atšķiras no tehniskās apkalpes lūkām, tāpēc to izvēlei jāpieiet ļoti skrupulozi – ir ļoti svarīgi konsultēties ar uzticamu uzņēmumu, kas spēs ieteikt optimālāko un drošāko variantu.

Autors: 1_0
Autors: 1_0

"ACO Nordic" ir ilggadēja pieredze gan tehnoloģisko, gan avārijas izejas lūku ražošanā. Lūku klāsts ir pilnībā sertificēts atbilstoši Eiropas normām, kā arī atbilst visām slodzes, drošības un funkcionalitātes prasībām. Tehniskās un avārijas izejas lūkas tiek ražotas no augstvērtīgiem materiāliem – nerūsējošā tērauda, cinkotā tērauda un alumīnija, kas ļauj garantēt klientiem piedāvāto risinājumu ilgmužību un augstu uzticamību. ACO klientiem spēj nodrošināt jebkuram segumam un slodzes klasei atbilstošas lūkas visdažādākajos izmēros – gan produkciju, kas redzama ACO mājaslapā, gan arī individualizētus risinājumus – lūkas nestandarta izmēros un formās. Jebkas, ko klients ir iedomājies, pie ACO ir realizējams!

Ar "ACO Nordic" tehnisko lūku piedāvājumu var iepazīties www.aco.lv!

SIA "ACO Nordic"
Dzelzavas iela 120z, Rīga
+371 67 377 927
info@aco-nordic.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Speciālistu čekliste elegantai vannasistabai

Speciālistu čekliste elegantai vannasistabai

Meklējot veidu, kā radīt patiesi greznas vannasistabas telpas, kvalitāte un dizains nekad nav bijuši otršķirīgi. “Geberit”, vadošais uzņēmums inovatīvu vannasistabas risinājumu jomā, kopā ar elitāru privātmāju projekta “Kaigan Villas” pārstāvi atklāj elegantas vannasistabas tapšanas noslēpumus, kur pārdomāta būs ikviena detaļa.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

STIPRO: Pielaiko telpu, māju, dārzu

STIPRO: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Uzņēmums „Stipro” ir viens no vadošajiem Latvijas uzņēmumiem skrūvju, būvstiprinājumu un būvniecības palīgmateriālu vairumtirdzniecībā. 2003. gadā tika likts pamats uzņēmumam „Stipro”. Nosaukumā ietverta uzņēmuma būtība – STIprinājumi PROfesionāļiem. Uzņēmuma veiksmīgas darbības pamatā ir nemainīgas vērtības – saliedēta komanda, produkcijas kvalitāte, precizitāte un profesionāla klientu apkalpošana.