Tekstils kā zonēšanas paņēmiens: Ko svarīgi ievērot?
Audums, iespējams, ir pats nenovērtētākais interjera dizaina elements. Veidojot telpas iekārtojumu, uzmanība vienmēr tiek pievērsta mēbelēm un apgaismojumam, lai gan arī tekstils ir viens no interjera dizaina pamatelementiem. Proti, viens no vienkāršākajiem veidiem, kā ne tikai padarīt mājokli mājīgu, bet arī zonēt telpu un padarīt to funkcionālāku, ir tekstila izmantošana.
Ideālā gadījumā katrai telpai mājoklī vajadzētu būt savai funkcijai, tomēr bieži vien dzīvokļa vai mājas lielums vai iemītnieku skaits liek telpas zonēt vairākās funkcionālajās daļās. Lai panāktu zonējumu, daudzi telpas sadala ar ģipškartona konstrukcijām vai plastikāta sienām.
Ar ko sākt?
Vispirms jāsāk ar rūpīgu plānošanu, domājot par ikkatru detaļu, jo telpas zonēšana nenozīmē vienkāršu mēbeļu pārvietošanu telpā vai aizkaru piestiprināšanu. Galvenais mērķis ir panākt maksimālu komfortu un funkcionalitāti, apvienojot vienā telpā divas vai pat vairāk dažādas zonas. Lai to izdarītu, ir jāņem vērā dažas svarīgas nianses.
Nodalot istabu, ir ieteicams to norobežot divās galvenajās zonās: privātajā un koplietošanas. Piemēram, nošķirot atpūtas un lasīšanas vietu vai darbavietu no rotaļu stūrīša bērniem, lai mājokļa iemītnieki cits citam netraucētu. Kad visa telpa ir sadalīta zonās, katrai no tām ir atšķirīga funkcionalitāte.
Zonu funkcionalitāte turklāt var mainīties atkarībā no dienas laika, ja plānojums ir atvērts un viesistaba reizē pilda arī guļamistabas funkcijas.
Aizkari
Pēdējā laikā aizkaru izmantošana telpas sadalīšanai ir guvusi milzīgu popularitāti. Izmantojot aizkarus, tāpat kā citas zonēšanas iespējas, dažādas telpas, piemēram, dzīvojamo istabu, var nodalīt vairākās zonās – gan darbam, gan atpūtai, gan bērnu rotaļām paredzētās.
Ideāla zonējuma panākšana ir atkarīga no mājokļa īpašnieka vai dizainera radošuma, tomēr aizkaru izmantošana ir viena no efektīvākajām; tā varbūt nešķiet oriģināla, taču, izmantojot pareizo pieeju, ar šo metodi iespējams izveidot stilīgu, unikālu un funkcionālu interjeru. Jāņem gan vērā, ka tumšas krāsas var optiski padarīt telpu mazāku, nekā tā ir patiesībā.
Paklāji
Arī paklāji ir lielisks veids, kā zonēt telpu; tie palīdz "aizķerties" skatienam, veidojot vizuālu nodalījumu telpā. Piemēram, atvērtā plānojuma telpā, kurā apvienota dzīvojamā istaba ar virtuvi, paklājs un ap to izvietotas mēbeles radīs nepieciešamo efektu.
Ja telpa ir liela, var pat izveidot atsevišķu zonu grāmatu lasīšanai vai rokdarbiem, izmantojot apaļas formas paklāju, lasāmo krēslu un atsevišķu apgaismojumu. Mīkstu un krāsainu paklāju var izmantot, lai iekārtotu rotaļu zonu bērniem.
Mīkstās mēbeles
Mīkstās mēbeles var novietot tā, lai tās darbotos kā "sienas" starp dažādām telpas zonām. Piemēram, dīvāna aizmugures tīrā, taisnā līnija darbojas kā vizuāli norobežojošs elements, tādēļ ne vienmēr to obligāti jānovieto akurāt pie sienas.
Arī dažādi pufi un atpūtas krēsli var noderēt ne tikai sēdēšanai un atpūtai, bet arī lai vizuāli sadalītu telpu zonās. Jāņem vērā, ka jāpiedomā arī pie atbilstoša, konkrētai zonai paredzēta apgaismojuma.