Telpa bez piektā stūra
Centra nams ekspluatācijā nodots 2006. gadā un jau 3 gadu garumā to apdzīvo dažādu sociālo slāņu cilvēki, ko vieno kopēja iezīme – prasība pēc urbāna dzīves stila. Ēkā ar atšķirīgu plānojumu ir vairāk nekā 200 dzīvokļu, kas celtnes kopējo projektu un tā realizāciju padarīja pietiekami komplicētu. Unifikācijai šiem dzīvokļiem pakļautas tikai virtuves un vannasistabas – telpas, kas atkarīgas no inženiertehnisko komunikāciju novietojuma, tāpēc lokācijas maiņa faktiski nav iespējama. Dzīvoklim trešajā stāvā, tāpat kā daudziem citiem šajā blokā esošiem dzīvokļiem, konstruktīvo pamatu veido skulpturālais, noapaļotais ēkas fasādes stūris ar panorāmisku sienas platuma skatu caur loga stiklu uz Vecrīgu un tā saukto Skābbarības torni.
Dzīvokļa sākotnējā versijā tā iekšējo kontūru veidoja asa, lēzeni lauzīta līnija, tagad asie stūri saskaitāmi uz vienas rokas pirkstiem, ļaujot dominēt liektām līnijām horizontālajās un vertikālajās plaknēs. Konstruktīvās izmaiņas netika veiktas, stūru noapaļojums panākts, piemērojot dažādas ģipškartona un dekoratīvās apdares risinājumu sniegtās iespējas. Par stilistiski vienotu, harmonisku ansambli padarītas trīs telpas: ar atvērto plānojumu apvienotais virtuves un dzīvojamās istabas apjoms, vannasistaba un saimnieku guļamistaba. Funkcionālās satelīttelpas ir garenā ieejas halle, saimniecības noliktava – garderobe, saimnieka kabinets un bērnistaba.
Atvērtajā aktivitātes zonā spēles noteikumus diktēja nesošās kolonnas un panorāmas logu sistēma, nosakot gan mēbeļu, ēdamzonas, gan tehnikas novietojumu. Ar uzsvērti kontrastējošu krāsu risinājumu pasvītrota apvienotās telpas zonu funkcionālā atšķirība. Virtuvei, kā jau aktīvākai darbības zonai, piemērota glancēta, gandrīz "Ferrari" spilgtuma sarkanā toņu gamma, iespējamā pārmērība pieklusināta ar koka leti un melnu akmens darba virsmu. Protams, liektas formas. Dzīvais un mainīgais mākslas darbs – akvārijs ar luminiscējošu un krāšņu toņu zivtiņām – organiski ieņēmis tam atvēlēto vietu, novietojuma dēļ kļūdams par galveno dekoratīvo akcentu trijās zonās vienlaicīgi: virtuvē, viesistabā un vannasistabā. Iebūvēts virtuvi no vannasistabas atdalošajā sienā, akvārijs dzīvokļa plānojuma dziļumā izvietotajai "aklajai" vannasistabai piešķir tik aktuālo skatu uz ārpasauli, plašuma efektu un zināmu dienas gaismas devu. Mūsdienās interjera dekorēšanā jaunas iespējas paver dzīvās un kustīgās dabas elementi: zivtiņu krāsu un formu iespējams piemeklēt individuāli, pieskaņojot to kopējai stila koncepcijai, nemaz nerunājot par ietvaru – stikloto akvāriju – formu, gabarītu un iebūves risinājumu daudzveidību.
Dzīvojamā zona, kas reti pārtop par telpu viesiem, veidota pastelīgā noskaņā, saplūdinot vienā apjomīgā un gaišā ansamblī konstruktīvo plakņu apdari un mēbeles. Telpas noskaņa maināma, pateicoties tehnoloģiskajam aprīkojumam – iespējams variēt daudzas mākslīgā apgaismojuma grupas vai piepildīt telpu ar augstas kvalitātes mūzikas skaņām. Kopš augsto tehnoloģiju parādīšanās to integrācija telpu dizaina risinājumā ir neatņemama sastāvdaļa projekta izstrādē. Apskaņošanas iekārtas elementi šajā gadījumā visumā delikāti slēpti acīm, bet ne ausīm. Nav aizmirsts arī mājas kinoteātris ne tikai tradicionālā plakanā TV ekrāna veidolā, bet arī papildinot sistēmu ar speciālu lielformāta ekrānu un videoprojektoru, kas izvietoti pie griestiem. Sēžot baltajā dīvānā, var baudīt plašuma un augstuma ilūziju, kas panākta ar spožiem un baltiem iestieptajiem griestiem. Lai gan šis nav jumta stāva dzīvoklis, kupola efekts ir izveidojies samērā ticams.
Guļamistabā plūdlīniju formu rīģipša konstrukcija ieslēpj kolonnu. Ieguvumi ir izgaismotu plauktu sistēma. Pateicoties pasūtītāja vēlmei noslēpt dzīvoklī izvietotās 5 gaisa kondicionēšanas iekārtas, izveidotas elipsveida piekārto griestu plaknes gan guļamistabā, gan arī citās telpās. Guļamistabai pieguļošā vannasistaba ir greznākā un dekoratīvākā telpa ar komplicētām, bet ērti lietojamām izliekta stikla bīdāmām durvīm. Iekodinātais mozaīkflīžu motīvs uz matētās stikla virsmas precīzi atkārto flīžu gabaliņu rakstu, kas noteiktās joslās parādās virtuvē, ap kolonnām, uz vannasistabas sienas plaknēm. Lai nebūtu garlaicīgi tīrīt zobus, izlietnei vieta rasta tieši pie akvārija stikla. Samērīgi papildināts ar funkcionāliem futūristiskas noskaņas apsildes un santehnikas elementiem, tīrības svētnīcas līmenis sasniedzis to dizaina izteiksmības robežu, kas morāli tik ātri nenovecos. Dekoratīva un moderna mākslīga dzīvojamā vide tieši pilsētas sirdī ir labs risinājums darījumu cilvēkiem galvaspilsētā.
Fakti Dzīvoklis Centra namā, Rīgā, Citadeles ielā. Interjera projekta autores – arhitekte Māra ŠĒNBERGA, Māra NORĪTE, ēkas projekts – SIA "Uģis Šēnbergs, arhitekts". Virtuves iekārta –"Leicht", elektroiekārtas – "Kupesbusch", darba virsma – dedzināts granīts – salons "Ambergs"; durvis un iebūvētās mēbeles – SIA "MD interior", gaismas ķermeņi – salons "Megalight", santehnika – "Alesi", "Hoesch", salons "Komforts"; liektas stikla bīdāmās konstrukcijas vannasistabā – "PB Fasādes"; sienas mozaīkflīzes – "Bisazza", salons "Arhikit"; grīdas flīzes – salons AMB; logu aprīkojums – salons "Multisell". Platība – 160,90 m2.
Raksta autore: mākslas vēsturniece Agrita Lūse Foto: Indriķis Stūrmanis "LATVIJAS ARCHITEKTŪRA" 1. BURTNĪCA