Termiskais tilts – kāpēc tas veidojas un kā to novērst?
Termiskie tilti ir trūkumi jeb nepilnības konstrukcijās un siltinājumā; šie trūkumi, zināmi arī kā siltuma tilti vai aukstuma tilti, labi izolētā ēkā var izraisīt siltuma zudumus līdz pat 30 procentiem. Termiskie tilti var veidoties dažādu iemeslu rezultātā, piemēram, ēkas ģeometrijas vai konstruktīvo risinājumu dēļ, vai nekvalitatīvi veicot montāžas un siltināšanas darbus. Pareiza plānošana, projektēšana un būvniecība ir būtiska, lai palīdzētu noteikt un novērst šādas nepilnības.
Termiskie tilti var palielināt siltumenerģijas patēriņu ēkā, pazemināt virsmas temperatūru, kā arī radīt kondensācijas draudus – palielinās kondensāta veidošanās risks uz iekšējām virsmām. Jāņem vērā, ka termisko tiltu esamība var būt pamats pelējuma sēnīšu attīstībai, konstrukcijas bojājumiem, kā arī sliktākam iekštelpu mikroklimatam.
Kas tad īsti ir termiskais tilts?
Siltums vienmēr aizplūdīs pa vismazākās pretestības ceļu. Termiskais tilts rodas, piemēram, ja starp materiāliem un konstrukcijas virsmām ir atstarpe. Ar ēkas konstrukciju saistītie termiskie tilti raksturīgi konstrukciju vietās, kur materiāls ar labu siltumvadītspēju šķērso siltumizolētu konstrukciju. Ar ēkas ģeometriju saistītie termiskie tilti galvenokārt veidojas ēkas stūros, kur iekšējās sienas telpas siltumu uzņemošais laukums ir mazāks par attiecīgo ārsienas siltuma atdeves laukumu.
Galvenokārt termiskie tilti ēkā sastopami balkonos, logu un durvju ailās, palodzēs un sliekšņos, tie var atrasties sienu un grīdu savienojumos, sienu un jumtu savienojumos vai pat sienu/starpsienu savienojumos ar neapkurinātām telpām. Piemēram, vietās ēkā, kur blakus atrodas dažādi celtniecības materiāli ar dažādu siltumizolācijas pakāpi un dažādu formu elementi, rodas termiskie tilti.
Nepietiekami izolētā ēkā siltuma tilti veido salīdzinoši mazus siltuma zudumus (parasti zem 20%), jo kopējie zudumi caur sienām un jumtu ir ļoti augsti. Tomēr, ja sienas un jumts ir ļoti labi izolēti, siltuma zudumu procentuālais daudzums termisko tiltu dēļ palielinās (vairāk nekā 30%), kamēr kopējie zudumi ir ļoti mazi.
Kā novērst termisko tiltu veidošanos
Labākais veids, kā izvairīties no termisko tiltu negatīvās ietekmes, ir pēc iespējas samazināt to veidošanās iespēju. Vēl atrodoties projektēšanas fāzē, obligāti jāizvēlas tādi būvniecības risinājumi un materiāli, kas maksimāli samazina virsmas siltuma zudumus.
Kaut arī zināmā mērā siltuma zudumi būs vienmēr, pareizi plānojot, projektējot un būvējot, ēku var uzskatīt par praktiski brīvu no termiskajiem tiltiem. Tāpēc ļoti būtisks faktors ir arī tas, cik rūpīgi un kvalitatīvi būvuzņēmēji veic darbus. Ir svarīgi, lai ēkas būvniecībā iesaistītie saprastu termisko tiltu pastāvēšanas radīto risku sekas un strādātu, izmantojot labāko praksi. Tas ietver zināšanas par to, kā dažādi ēkas elementi un sistēmas mijiedarbojas cita ar citu un kas var veicināt siltuma zudumus.