Testē datu pārraides bezvada savienojumu ar optikas ātrumu viedās pilsētas risinājumu atbalstam Ķīpsalā
Sadarbībā ar partneriem "Tet" turpina pagājušajā gadā Ķīpsalā uzsāktos darbus viedās pilsētas risinājumu testēšanai – ne tikai tiek pētītas dažādas elektroenerģijas, mobilitātes un sensoru sistēmas, bet arī tiek uzstādītas kameras ar iebūvētu mākslīgo intelektu un testētas bezvadu datu pārraides iespējas šo tehnoloģiju darbības atbalstam. Vienlaikus šo bezvadu datu pārraides tehnoloģiju uzņēmums testē, lai nākotnē varētu nodrošināt biznesa un privāto klientu vajadzības pēc bezvadu interneta ar optikas ātrumu.
Nākamo viedo risinājumu ierīkošanas darbi šobrīd norit Zunda krastmalā. Tur viedajam apgaismojumam pievienojas arī vides un gaisa kvalitātes sensoru stacija, kā arī kameras, kas aprīkotas ar mākslīgo intelektu. Kameras ļaus testēt gudrās auto stāvvietas ielu līmenī, kā arī citus mobilitātes un drošības risinājumus. Sensoru un kameru funkciju nodrošināšanai ir nepieciešams ātrs un stabils internets. Šajā gadījumā uzņēmums izmēģina datu pārraides risinājumu ar optikas ātrumu – Wi-Fi tehnoloģiju 60 GHz diapazonā.
Sadarbojoties ar BT1 pārstāvjiem, uz Starptautiskā izstāžu centra jumta ir uzstādīta datu pārraides bezvadu savienojumu bāzes stacija ar raidītāju. Savukārt uz astoņiem apgaismes stabiem Zunda krastmalā šobrīd pakāpeniski tiek uzstādītas uztveršanas ierīces. Raidītājs un uztvērēji gādā par datu pārraidi ar ātrumu līdz pat 1000 Mbit/s. Tādējādi viedajām ierīcēm tiks nodrošināta nepieciešamā datu plūsma un ātrums, testējot gudrās auto stāvvietas un citas kameru funkcionalitātes.
Šāda datu pārraides izmantošanas iespēja padara ērtāku tehnoloģijas nodrošināšanu, jo tā neprasa ierīkot optiskā interneta kabeļus katrā no apgaismes stabiem, uz kuriem tiek uzstādītas kameras.
Kameras ar iebūvētu mākslīgo intelektu piedāvā plašu funkcionalitāti. Pēc to uzstādīšanas Zunda krastmalā plānots pakāpeniski sākt testēt tādas funkcijas kā gudrās auto stāvvietas, aizliegto auto novietošanas zonu uzraudzību, cilvēku un transportlīdzekļu plūsmas uzskaiti, plūdu un dūmu detektēšanu un citas. Savukārt vides un gaisa kvalitātes sensoru stacija piegādās datus par gaisa kvalitāti, trokšņu piesārņojumu, gaisa mitrumu un citiem rādītājiem. Testu rezultāti un pielietošanas iespējas tiks kopīgi izskatītas ar Rīgas domes pārstāvjiem un citām iesaistītajām pusēm.
Jau ziņots, ka pēc bezvadu interneta tehnoloģijas testiem laboratorijā un lauka testiem Rīgas nomalē, turpinās to izmēģinājumi darbībai dažādos laika apstākļos un attālumos pie testa klientiem. Šī brīža rezultāti rāda, ka dažādos apstākļos rezultāti sasniedz 60-80% no maksimālā iespējamā. Savukārt Ķīpsalas, Āzenes ielās un Zunda krastmalā līdz šim 61 apgaismes stabs aprīkots ar Tet viedā apgaismojuma sistēmu – maza patēriņa LED gaismekļiem, viedajiem kontrolieriem un kustību sensoriem. Sistēma un apgaismes stabi tiek attālināti pārvaldīti un regulēti, un pirmie rezultāti rāda, ka ar to palīdzību ietaupīti 77% elektroenerģijas patēriņa.
Ķīpsalas viedās pilsētas testa kvartālā aktivitātes top sadarbība ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu, pašvaldības aģentūru “Rīgas gaisma”, Rīgas Tehnisko universitāti un "Draugiem Group" meitas uzņēmumu “Idea Lights”.