TimberLAT jumta kopnes

TimberLAT jumta kopnes

Kopņu ražošanas tehnoloģija pasaulē zināma jau sen. Pirmā kopne tika uzražota Floridā ASV, kad 1952. gadā A. Kerols Senfords izgudroja šo sistēmu, veidojot secīgi savienotus trīsstūrus, lai izveidotu stabilu struktūru. Trīsstūra kopnes formā savienoja zāģmateriālus ar cinkota tērauda plāksnēm. 

Kopņu konfigurācija laika gaitā nav mainījusies, tomēr izmantotie materiāli, kalpošanas laiks un drošības latiņa ir augusi. Jau no pašiem pirmsākumiem ir pierādīts, ka šī metode ir rentabla, ātri izgatavojama, mazāk darbietilpīga un ražošanai nepieciešams mazāk materiālu. Gana sen arī Latvijā parādījās pirmais kopņu ražotājs (1998. gadā), bet tikai tagad šī nozare sāk uzņemt apgriezienus un kļūst zināmāka plašākām tautas masām. 

Jumta kopnes tiek uzskatītas par vissvarīgāko sastāvdaļu un galveno inženiertehnisko sistēmu ēkā. Kopnes pilda kritisku funkciju, un to dizains ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, parasti šo uzdevumu atstāj profesionāļu ziņā, lai noteiktu, kas ir vairāk vai mazāk piemērots kādā konkrētā projektā vai risinājumā. 

Atšķirībā no agrākās būvniecības, kad jumta konstrukcija bija jāveido ar cilvēku darbu, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, projektēšana un izgatavošana ir datorizēta. Izmantojot datoru, šo konstrukciju var viegli konfigurēt dažādās formās un izmēros, lai tā atbilstu jebkura pasūtītāja vēlmēm.

Arhitekti un būvinženieri parasti izstrādā jumta stilu, un tikai tad projektēšanas procesam var pieslēgties kopņu ražotājs, lai izplānotu efektīvāko jumta konstrukcijas modeli. Tiek ņemti vērā inženiertehniskie principi un būvnormatīvi, kā arī materiālu veids, stresa apstākļi, griesti, vējš, sniegs, saules paneļi un cita veida ārkārtas slodzes, kas šai konstrukcijai var būt jānotur. Visa šī informācija tiek ievadīta datorā. Pēc tam tiks izgatavota izdrukāta rasējuma kopija ar visām detaļām un specifikācijām, kas kļūs par būvprojekta pamatu.

Tiek izmantoti divu veidu kopņu modeļi: slīpi un plakani. Trīsstūra formas kopnes ir viegli atpazīstamas pēc tās formas, tās parasti var redzēt gandrīz jebkurā būvlaukumā. Plakano dizainu nosaka paralēlu augšējo un apakšējo dēļu kombinācija. Abiem veidiem ir savas priekšrocības un trūkumi, un lēmums izmantot vienu vai otru parasti ir balstīts uz estētiskiem un strukturāliem mērķiem.

Sagatavojot kopņu projektu, ir svarīgi precīzi nodefinēt dažādus mājas parametrus, lai kopnes atbilstu gan mājas, gan jumta formai, kā arī lai pildītu visas paredzētās funkcijas. Precīzu specifikāciju nesniegšana var izraisīt vāju un neefektīvu jumta konstrukciju. Pamatspecifikācijās ietilpst objekta lokācija – sniega un vēja slodžu aprēķinam, jumta un stāva plāns ar izmēriem, ēkas izmēri asīs, kā arī ne mazāk svarīgi ir arī konstrukciju sastāvi, jo projektējot ir svarīgi zināt, vai kopnēm būs jāiztur metāla jumta segums vai betona dakstiņš, vai sienām būs 100mm vai 200mm siltinājums, kas ietekmē vēlamās jumta pārkares garumu.

Šāda veida sistēmas izmantošanas galvenā priekšrocība ir tā, ka tā ir finansiāli izdevīgāka, to var izgatavot pēc pasūtījuma, tai ir precīzi izmēri, un tā ir ātri un viegli uzstādāma. 

Kopņu montāžas ātrums – tas ir biežākais iemesls, kādēļ no klientiem saņemam atkārtotus, sajūsmas pilnus telefonzvanus. Kā piemērs: kādu dienu zvana klients un saka, ka paspējis mašīnā noskatīties pusotru filmu Netflix’ā un 45 kopnes viņa būvētajai Barnhouse stila dvīņu mājai jau bija samontētas. 

Vai kāds cits klients, kurš kopnes saņēma pulksten 10.30 no rīta, bet 12.30 jau tika uzsliets spāru vainags. 

Lūk, šis ir tas lielākais ieguvums – LAIKS –, jo konstrukcija tiek sagatavota rūpnieciski, objektā ierodas gatava montēšanai. Nav nepieciešamas 3, 4 vai 5 nedēļas jumta brigādei, lai saliktu spāres. Vēl sarežģītāk kļūst, ja ir pienākuši rudens lieti un spāru montāža sāk ievilkties, un ar katru dienu redzi, ka attālinies no būvniecības termiņiem.

  

Timberlat, SIA

+371 22188188

Bebru 5, Brīvkalni, Babītes pagasts, Mārupes nov., LV-2107

www.timberlat.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

CSP: 2023. gadā saules un vēja elektrostacijās saražots par 92 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā

2023. gadā Latvijā saražoja 6 388 GWh elektroenerģijas (par 27,0 % vairāk nekā 2022. gadā), no tā 4 963 GWh no atjaunīgajiem energoresursiem (AER), liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Salīdzinājumā ar 2022. gadu saražotais apjoms no AER palielinājās par 30,0 % (par 1146 GWh). VES (vēja elektrostacijās) un SES (saules elektrostacijās) 2023. gadā saražots par 92,5 % vairāk elektroenerģijas nekā 2022. gadā.

Izstāsti Latvijai