Tirdzniecības centri novērtē piešķirto atbalstu; gatavi turpināt sarunas par tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu
Vakar Ministru kabineta sēdē pieņemts lēmums piešķirt atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem tirdzniecības centriem nomas ieņēmumu krituma kompensācijai. Tirdzniecības centru, kas jau mēnešiem saskaras ar stingriem ierobežojumiem un cieš zaudējumus, atbalstam piešķirti 20 miljoni eiro. Lai gan nozares zaudējumi kopš pērnā gada pavasara ir sasniegši 67 miljonus eiro, nozare atzinīgi novērtē valdības pieņemto lēmumu, jo tas sniegs vismaz daļēju kompensāciju par milzīgajiem zaudējumiem. Vienlaikus tirdzniecības centru pārstāvji uzsver, ka ir jāvirzās uz tirdzniecības atjaunošanu arī tirdzniecības centros, ievērojot stingras epidemioloģiskās prasības.
"Pieņemtais lēmums ir rezultāts aktīvām diskusijām un sadarbībai starp tirdzniecības nozari un valdības pārstāvjiem. Tirdzniecības centru vārdā vēlos pateikties ikvienam procesā iesaistītajam – bet it īpaši ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam, kas sadzirdēja nozares viedokli un argumentus un palīdzēja sasniegt mērķi – nomas atbalsta mehānisma izveidi un pieņemšanu. Tomēr vienlaikus jāuzsver, ka apstiprinātais grants tikai kompensē daļu zaudējumu, bet kopumā ir jāvirzās uz tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu, lai atsāktu pilnvērtīgu darbību. Tieši tirdzniecības centros, salīdzinājumā ar mazajiem veikaliem, ir iespējams efektīvāk izpildīt epidemioloģiskās prasības, tāpēc turpināsim aktīvu darbu pie tā, lai rastu kompromisu ar valdības pārstāvjiem un uzsāktu nozares atkopšanos no krīzes," uzsver Mārtiņš Vanags, Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs.
Tirdzniecības centri, ievērojot noteiktos drošās tirdzniecības principus, ir aprīkojuši tirdzniecības platības ar dažādiem risinājumiem epidemioloģisko prasību ievērošanai (pircēju plūsmas kontrole un ierobežošana, gaisa kvalitātes uzraudzība, dezinfekcijas līdzekļu nodrošināšana u.c.), taču šobrīd tie ir teju pavisam tukši, jo lielākajai daļai tirgotāju tajos ir aizliegts strādāt. Ekonomikas ministrija februāra beigās, izvērtējot situāciju nozarē, secināja, ka ieviestais drošas tirdzniecības princips tirdzniecības vietās ir sevi attaisnojis – tika novērots, ka tirdzniecības nozares uzņēmēji ar izpratni attiecas pret visiem valdības lēmumiem un rīkojas sociāli atbildīgi pret saviem klientiem, darbiniekiem un sabiedrību kopumā. Arī Būvniecības valsts kontroles biroja veiktās pārbaudes (pārbaudītas 308 tirdzniecības vietas ar platību no 25 m2 līdz 144354 m2) no šā gada 8. līdz 12. februārim apliecināja, ka 86% apsekoto vietu gaisa kvalitāte ir laba vai vidēji laba. Tomēr šiem secinājumiem līdz šim nav sekojuši atviegloti ierobežojumi – tā vietā vairums tirgotāju lielajos tirdzniecības centros aizvien sadzīvo ar liegumu strādāt.
Jau iepriekš ziņots, ka Covid-19 izplatības ierobežošanas nolūkos ieviesto ierobežojumu dēļ tirdzniecības nozarē ir krīzes situācija. Tirdzniecības centru piešķirtās nomas maksas atlaides sasniedz pat 100%, un zaudējumi neieņemto nomas ieņēmumu veidā ir sasnieguši 67 miljonus eiro. Uzņēmēju atbalstam izveidotais apgrozāmo līdzekļu grants iznomātājus nesasniedz vai sasniedz ļoti ierobežotā apmērā – grantu saņem tikai daļa nomnieku, bet no saņemtajiem līdzekļiem viņi nomas maksu iznomātājiem nemaksā vai maksā ļoti ierobežotā apmērā. Tā rezultātā tirdzniecības infrastruktūra šobrīd novesta ļoti tuvu maksātnespējas situācijai.