abc.lv skaitļos

Lietotāji online249
Aktīvie uzņēmumi27347
Nozares raksti2374
Ekspertu atbildes3041
Trīs padomi, kā pasargāt dārzaugus no maija salnām : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Trīs padomi, kā pasargāt dārzaugus no maija salnām

Trīs padomi, kā pasargāt dārzaugus no maija salnām

Pavasara salnas Latvijā ir parasta parādība, kas var nodarīt lielu postu, it sevišķi maijā - augļu koku ziedēšanas un augļu aizmetņu veidošanās periodā.

Salnas mēdz būt dažādas. Vienas no tām ir tā dēvētās jauktā tipa salnas, kad vēlā pavasarī ieplūst auksts gaiss ar temperatūru virs 0 grādiem, bet, vējam norimstot un laikam skaidrojoties, augsne atdziest un temperatūra nokrītas zem 0 grādiem. Rīta pusē šīs salnas ilgst 3 - 5 stundas un visbiežāk uznāk tieši augu ziedēšanas laikā.

Kā no tām pasargāt savus dārzaugus? Stāsta dārza preču internetveikala "Bakker" eksperte Dace Šterne, Latvijas Lauksaimniecības universitātes docente un agronomijas zinātņu doktore.

Izvēlies pareizu stādīšanas vietu

Banner 280x280

No salnu postījumiem var izvairīties, izvēloties pareizu stādīšanas vietu atkarībā no auga ekoloģiskajām prasībām, t.i., prasībām pēc siltuma, saules gaismas daudzuma, augsnes īpašībām un ierīkojot pretvēja aizsargstādījumus, lai pasargātu dārzu no vēja kaitīgās ietekmes.

Pareizi apstrādā augsni

Salnu ietekmi var novērst ar augsnes apstrādi - irdena augsne sliktāk vada siltumu naktī, tāpēc virskārtas temperatūra ir par aptuveni 2 grādiem zemāka nekā blīvajā slānī. Irdenā augsne dienā ātrāk iesilst, bet naktī arī ātrāk atdziest, tāpēc salnu laikā augsni nevajadzētu rušināt. Arī nezāļainā augsnē temperatūra ir zemāka nekā tīrā augsnē, tāpēc dārzu vajag ravēt (likvidēt nezāles), bet augsni nerušināt.

Piesedz augus

No salnām var izsargāties, augus piesedzot ar agrotīklu vai plēvi, kā arī ar dūmošanu, virspusēju laistīšanu un augsnes mulčēšanu.

"Ja salna tomēr skārusi augus, uzreiz panikā nekrītam, bet nogaidām un vērojam augus, jo tiem ir apbrīnojama spēja atjaunoties. Ja tomēr augs salnu ietekmē gājis bojā, pārdomājiet, cik ļoti gribat to savā dārzā, ja ļoti - tad stādiet atkal un atkal, bet rēķinieties ar audzēšanas riskiem," norāda D. Šterne.

Foto: Stock.XCHNG

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un "heise marketing", SIA ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Galvenie klimata pārmaiņu rādītāji tagad vienuviet 

Galvenie klimata pārmaiņu rādītāji tagad vienuviet 

Vai Latvija virzās uz noteikto klimata mērķu sasniegšanu? Kā starp daudz dažādiem rādītājiem ieraudzīt kopainu? To turpmāk varēs ērti aplūkot vienkopus – Centrālā statistikas pārvalde (CSP) kopā ar Klimata un enerģētikas ministriju (KEM) izstrādājusi unikālu klimata pārmaiņu informācijas paneli.   

Izstāsti Latvijai