TUA programma dāvāja jaunu dzīvi daudziem arhitektūras pieminekļiem
Premium jeb augstākās klases nekustamā īpašuma segmentu pārstāvošā uzņēmuma "Baltic Sotheby’s International Realty" partneris Vestards Rozenbergs stāsta, ka, pirms pieciem gadiem izveidojot TUA programmu, tika atdzīvināts nekustamā īpašuma tirgus, tajā skaitā vidējais un dārgais segments, jo TUA investori pastiprināti interesējās par šādiem īpašumiem, un tāpēc tika pieprasīti īpašumi Rīgas centrā, kā arī klusajā centrā, Vecrīgā, Jūrmalā. Pateicoties augošajam pieprasījumam, attīstītāji uzsāka arhitektūras pieminekļu rekonstrukciju un restaurāciju, kuru pussabrukušajam stāvoklim neviens līdz šim uzmanību nepievērsa.
"Mēs redzējām, ka "atdzīvojās" projekti, kas ilgus gadus bija stagnējuši un pamazām gāja bojā. Labs piemērs, kas raksturo šo tendenci, ir Elizabetes iela Rīgā no tās sākuma ostmalas pusē: 4. numura namam un tā pagalma apjomam ir pabeigta rekonstrukcija, Elizabetes ielā 39 ir jaunbūve, bet tai pretim - rekonstruēts nams, pretī Berga kvartālam arī redzams rekonstruēts nams," uzskaita uzņēmējs. "No pilsētbūvnieciskā un arhitektūras viedokļa tas ir vērtējams tikai pozitīvi, jo pilsētas seja iegūst patīkamus, sakoptus vaibstus, jo grausti vai degradējoši zemesgabali neveicina kopējās pilsētas telpas attīstību. Bez tam, atjaunotajos namos tiek ierīkotas kafejnīcas, restorāni, telpas birojiem, dažkārt – viesnīcas. Līdztekus vienreizējam iegādes darījumam TUA investori sniedz papildu sabiedrisko labumu un iegūst ne tikai pilsētvide, bet arī tautsaimniecība, jo vēsturiskie nami tiek ne tikai sakopti, bet arī dod darbu būvniekiem, arhitektiem, dizaineriem, vēlāk – namu apsaimniekotājiem un citiem, tiek izmantoti vietējie būvmateriāli, maksāti nodokļi budžetā," vērtē V. Rozenbergs.
Citu piemēru sniedz Mihails Parinovs, juridisko pakalpojumu uzņēmuma AS Padva, Parinov un partneri vadītājs. Kāds turīgs uzņēmējs no Krievijas iegādājies vēsturisku namu Rīgā, Mežaparkā apmaiņā pret TUA saņemšanu. Nams Mežaparkā, Bergenas ielā bijis traģiskā stāvoklī: no vēsturiskās godības bija saglabājušās vien sienas, bet no pirmā stāva varēja lūkoties zvaigznēs. Šī nama restaurācija un apkārtnes labiekārtošana ilga divarpus gadu, un līdztekus īpašuma, kuram bija liels zemesgabals, iegādes summai – 1,5 miljoniem eiro, vēl miljons eiro tika ieguldīts tā atjaunošanā. "Šis piemērs apliecina, ka TUA saņēmēji ar pietāti izturas pret vēsturisko mantojumu, tiek sakopti arī degradēti objekti, turklāt tiek nodarbināti vietējie speciālisti. Tas nozīmē, ka, piemēram, Mežaparka objektā gandrīz triju gadu laikā tika nodrošinātas darbavietas, maksāti nodokļi, vēlāk arī pietiekami lieli līdzekļi ieguldīti nama labiekārtošanā un apkārtnes apzaļumošanā. Šis uzņēmējs tagad tur dzīvo pastāvīgi, nodibinājis uzņēmumu Latvijā, radot jaunas darba vietas. Tā ieguldījums tautsaimniecībā turpinās," ilustrē M. Parinovs.
Aplēstā tīrā ietekme uz Latvijas ekonomiku daudzkārt pārsniedz minimāli noteikto ieguldījuma summu TUA saņemšanai pret nekustamā īpašuma iegādi, savā pētījumā "Latvijas biznesa imigrācijas programmas analīzē" secinājusi auditorkompānija "Deloitte".
Jau ziņots, ka TUA programma kopš tās "iedarbināšanas" 2010. gadā līdz pērnā gada septembrim, ir sniegusi aptuveni 1.5 % no iekšzemes kopprodukta (IKP) un ienesusi budžetā apmēram 30-40 miljonu eiro ieņēmumus gadā. Bet pierēķinot netiešo ietekmi, tad TUA programmas kopējais pienesums bijis aptuveni 350 miljoni eiro, liecina Latvijas bankas dati.
Šobrīd Saeima ir ķērusies klāt kārtējiem grozījumiem Imigrācijas likumā, un vislielākās debates izsauc kārtējā TUA iegūšanas par ieguldījumiem īpašumos nosacījumu maiņa.
Foto: Edijs Pālens/LETA