Tukumā atklāj rekonstruēto biomasas katlumāju
Dūmgāzu kondensatori, kuri uzstādīti katlu iekārtām ar 10 megavatu jaudu, patlaban ir lielākie Latvijā un tapuši, sadarbojoties AS "Komforts" speciālistiem un Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātniekiem.
Projekts tika sākts 2010.gada 7.decembrī, kad SIA "Tukuma siltums" un PS "Industriālo būvnieku apvienība" (AS "Komforts", SIA "SL Sonora", SIA "RSC") noslēdza vienošanos par katlumājas rekonstrukciju Tukumā, Asteru ielā 6, Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektā "Centrālās katlumājas rekonstrukcija Tukuma pilsētā".
Projekta kopējās izmaksas bija 2 613 297 lati. Projekta realizācijas gaitā, veicot padziļinātu tehniskā projekta izpēti un pielietojot inovatīvus risinājumus, tika rasta iespēja samazināt kopējās projekta izmaksas vairāk nekā par 60 000 latu. Projektu līdzfinansē ES Kohēzijas fonds un SIA "Tukuma siltums". Projekta būvuzraudzību veica AS "Inspecta Latvija", autoruzraudzību - SIA "Strasa Konsultanti".
Katlumājā tika uzstādīti divi ūdens sildāmie katli ar 10 megavatu kopējo jaudu, divas slīpo-kustīgo ārdu priekškurtuves ar 12 megavatu kopējo jaudu. Tika izveidota jauna kustīgā grīda, kā arī uzstādīti divu ķēžu un septiņu lenšu transportieru sistēma, informēja Šēlunda.
Viņa skaidroja, ka šāda transportieru sistēma nodrošina ūdenssildāmo katlu (gan katru no esošajiem, gan katru no jaunajiem) darbību no abām kustīgajām grīdām. Tādā veidā netiks traucēta katlumājas darbība kurināmā padeves transportieru tehniskās apkopes vai remontdarbu laikā.
Lai no dūmgāzu kondensācijas procesa gūtu ekonomisko labumu un paaugstinātu apkārtējās vides aizsardzību no dūmgāzēs esošajiem izmešiem, katlumājā tika uzstādīti divi dūmgāzu kondensatori. Enerģija, ko iegūst kondensācijas procesā, sasniedz 15% līdz 25% no apkures katlu jaudas.
Enerģijas atgūšana notiek dūmgāzu kondensācijas procesā, kad ar siltumenerģijas palīdzību tiek paaugstināta katlumājas iekārtu kopējā efektivitāte. Bez dūmgāzu kondensatoriem šī atgūstamā enerģija tiktu zaudēta atmosfērā.
Turklāt dūmgāzu kondensatori veic arī dūmgāzu attīrīšanas iekārtas funkciju, īpaši katlumājās, kurās kā kurināmais tiek izmantots biokurināmais. Kondensatori var samazināt cieto daļiņu emisiju vairāk par 90%, kā arī samazināt dūmgāzēs dažādus piemaisījumus - sēru, hlorīdus, pelnu daļiņas un citus.
Projekta īstenošanas gaitā tika uzstādīta arī jauna automātiskā vadības sistēma esošajiem ūdenssildāmajiem katliem un priekškurtuvēm, kā arī izveidota jauna cauruļvadu sistēma (slēgta katlu kontūra ar 20 megavatu plākšņu siltummaiņiem).
Jelgava, 26.janv., LETA.
Foto: Fotolia
2012.gada 26.janvārī