Tukuma domes priekšsēdētājs: Situācija pilsētas attīrīšanas iekārtās izskatās cerīga
Nepieciešamais skābekļa daudzums Šlokenbekas dzirnavezerā joprojām tiek nodrošināts mākslīgi ar ozonatora palīdzību, tādējādi kompensējot trūkstošo skābekli. Ja karpveidīgajām zivīm minimāli nepieciešamais skābekļa daudzums ir pieci miligrami uz litru, tad pašlaik to mākslīgi izdodas noturēt sešu līdz septiņu miligramu robežās. Mākslīga skābekļa daudzuma uzturēšana ar ozonatora palīdzību būs nepieciešama tikmēr, kamēr pilnībā nebūs atjaunojušies pārējie divi no pavisam četriem bioloģiskajiem koridoriem, samazinot dūņu lauku apjomus un audzējot jaunas baktērijas. "Baktērijām ir jāizaug, tas nenotiek ne stundas, ne vienas dienas laikā. Minimums ir piecas dienas, bet varbūt jārēķinās arī ar septiņām vai desmit dienām. Taču pašlaik situācija izskatās cerīga," atzina Lukmans.
Viens no lielākajiem rūpnieciskajiem notekūdeņu novadītājiem - SIA "Puratos Latvija" - jau uzreiz pēc problēmu saasināšanās pilsētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās sāka savus notekūdeņus transportēt attīrīšanai uz Jūrmalu, bet cits lielais ražotājs "Tukuma piens" no šodienas daļu notekūdeņu vedīs attīrīt uz Rīgu, tādējādi būtiski samazinot rūpniecisko notekūdeņu novadīšanu pilsētas attīrīšanas iekārtās, piebilda Lukmans.
Pašvaldībai pašlaik nav precīzu aprēķinu, cik tai izmaksās seku likvidēšana, taču Lukmans lēš, ka tie varētu būt ap 50 000 eiro. Izmaksas būs atkarīgas no tā, cik ilgi būs nepieciešams izmantot ozonēšanas iekārtas.
3.augustā paredzēta kārtējā, pēc skaita jau ceturtā, apspriede, kurā pulcēsies pašvaldības vadība, iesaistīto iestāžu un uzņēmumu vadība, Valsts vides dienesta (VVD) pārstāvji un eksperti, kas pēta ūdens stāvokli Šlokenbekas dzirnavezerā un attīrīšanas ietaisēs. Tad arī tiks lemts, vai atcelt noteikto ārkārtas stāvokli, ja nepieciešamo skābekļa līmeni jau izdosies nodrošināt dabiskā ceļā.
Pašlaik ir izdots domes priekšsēdētāja rīkojums par ārkārtas stāvokļa pagarināšanu līdz 3.augustam. Atsevišķs domes lēmums tam nebija nepieciešams, taču šis rīkojums būs jāapstiprina kārtējā domes sēdē 30.jūlijā.
Jau ziņots, ka Tukuma novada pašvaldība līdz 3.augustam pagarinājusi pie Šlokenbekas dzirnavezera noteikto ārkārtas stāvokli, kam vakar beidzās iepriekš izsludinātais termiņš, aģentūru LETA informēja Tukuma novada domes pārstāve Liene Zērvēna.
Vakar domē notika apspriede, kurā pulcējās pašvaldības vadība, iesaistīto iestāžu un uzņēmumu vadība, Valsts vides dienesta (VVD) pārstāvji un eksperti, kas pēta ūdens stāvokli Šlokenbekas dzirnavezerā un attīrīšanas ietaisēs, un dalībnieki pārrunāja nepieciešamību pagarināt ārkārtas stāvokļa termiņu Tukuma attīrīšanas iekārtās "Tīle" un Slocenes upē.
Par šiem lēmumiem, kā arī par aktuālo situāciju, pašvaldības aktivitātēm, iespējām un plāniem saistībā ar satraucošoŠlokenbekas dzirnavezera piesārņojumu un zivju bojāeju Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans vakar rīkoja preses konferenci.
Preses konferencē tika pausts secinājums, ka ūdens pārbaudes jaudas ir pietiekamas, taču problēma ir faktā, ka piesārņojuma līmenis ir par lielu, līdz ar to jādomā, kā samazināt pilsētas kanalizācijā novadāmo ūdeņu piesārņojumus. To varētu darīt paši uzņēmumi, taču tad ir nepieciešamas investīcijas.
Patlaban ārkārtas situācija uzņēmumiem prasības attiecībā uz piesārņojuma līmeni ir izvirzītas augstākas, nekā to paredz noslēgtie līgumi. Ja līdz 3.augustam situācija neuzlabosies, būšot vēl jāsamazina piesārņojuma slodze.
Preses konferencē atklājās, ka pārbaudes dati par ūdens tīrību nav īpaši svaigi - jaunākajā laboratorijā veiktajā oficiālajā analīzē ūdens ir pārbaudīts 13.jūlijā. VVD pārstāve skaidroja, ka dienests nav laboratorija un pārbaudes veic sertificētas laboratorijas, kuras nosaka konkrēto nepieciešamo analīžu veikšanas laiku. Tāpat preses konferencē noskaidrojās, ka, savācot beigtās zivis no Šlokenbekas dzirnavezera, neviens nav nedz fiksējis to skaitu, ne veidus.
Patlaban Šlokenbekas dzirnavezerā noslāpušu zivju vairs nav un ir atrastas arī izdzīvojušās. No ezera virsmas regulāri tiek nosmelti netīrumi, kuri paceļas no ezera gultnes saistībā ar aktīvo ūdens bagātināšanu ar skābekli, tāpat joprojām darbojas ozonators, informēja Zērvēna.
Ārkārtas stāvokli Tukuma novada dome izsludināja 10.jūlijā saistībā ar piesārņojumu Tukuma novada Šlokenbekas dzirnavezerā, no kura dažu dienu laikā tika izceltas četras tonnas beigtu zivju.
LETA
Foto: Pam Broviak/Flickr.com