Tukuma novada pašvaldība organizē piesārņojuma pārbaudes gruntsūdeņos
Tukuma novada pašvaldības pārstāve Liene Zērvēna aģentūru LETA informēja, ka saistībā ar satraucošo Šlokenbekas dzirnavezera piesārņojumu un pēc zivju bojāejas no apkārtējo māju iedzīvotājiem saņemti divi iesniegumi ar lūgumu pārbaudīt gruntsūdeņu kvalitāti, ko pašvaldības nolēmusi īstenot, kā arī vēl divās vietās pēc izvēles ir paņemti ūdens paraugi un nogādāti SIA "Bior" analīžu veikšanai.
"Diemžēl analīzes tiek veiktas salīdzinoši ilgi, un patlaban nav ziņu par rezultātiem. Kad rezultāti būs zināmi, tie tiks paziņoti gan konkrēto iesniegumu iesniedzējiem, gan citiem iedzīvotājiem ar interneta vietnes "tukums.lv" un laikraksta "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" starpniecību," skaidroja Zervēna.
Kā ziņots, piesārņojuma seku novēršanai Šlokenbekas dzirnavezerā būs nepieciešami "daži desmiti" tūkstošu eiro, pēc tikšanās ar Tukuma domes pārstāvjiem un uzņēmējiem žurnālistiem atzina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).
Kā pēc sēdes stāstīja Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam"), dome kopā ar Engures novada pašvaldību patlaban strādā pie projekta, lai visā "ķēdē" - Šlokenbekas dzirnavezerā, Valguma un Kaņiera ezeros - izpētītu situāciju un sagatavotu priekšlikumus tālākai rīcībai.
Viņš norādīja, ka šodien tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi saistībā ar izsludināto ārkārtas situāciju Šlokenbekas dzirnavezerā, kas turpināsies līdz 20.jūlijam.
Pārrunāti tika arī izmaksu jautājumi, proti, kādas būs kopējās izmaksas par veiktajām analīzēm, kuras nodrošina Tukuma un Engures novadu domes, SIA "Tukuma ūdens", kā arī Valsts vides dienests (VVD).
Tāpat izmaksas veidojas par uzstādīto skābekļa bagātinātāju, kurš dienā izmaksā aptuveni 700 eiro, norādīja Lukmans.
Kā sacīja Gerhards, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) savu iespēju un resursu robežās sniegs palīdzību Tukuma un Engures novadu domēm par tālāko izpēti un plānotajiem risinājumiem situācijas uzlabošanai.
Tāpat ministrija plāno ar abu novadu domēm sadarboties nepieciešamo analīžu veikšanā un izvērtēšanā.
Gerhards arī apsver iespēju no ministrijas resursiem segt izdevumus, "kas radušies situācijas dēļ". Viņš gan neizslēdza iespēju, ka finansējumu varētu prasīt arī valdībai. Ministrs lēsa, ka nepieciešamais finansējums varētu būt daži desmiti tūkstošu eiro, tomēr konkrētus skaitļus nenosauca, jo vēl nepieciešami galīgie aprēķini.
Vaicāts, vai iespējamo vainīgo uzņēmumu izdosies atrast, Gerhards norādīja, ka Valsts policijas un Valsts vides dienesta (VVD) attieksme šajā jautājumā ir ļoti nopietna un viņš neuzskata, ka "šeit būs kādas atkāpes no likumdošanā paredzētā".
Kā žurnālistiem norādīja VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova, cēlonis problēmām Šlokenbekas dzirnavezerā ir attīrīšanas iekārtu nespēja tikt galā ar notekūdeņos esošo piesārņojumu.
Koļegova arī pauda viedokli, ka atbildīgs par attīrīšanas iekārtu funkcionēšanu ir "Tukuma ūdens", kas formāli arī ir vainīgais par radušos situāciju. Tomēr, lai atrastu to uzņēmumu, kurš "Tukuma ūdens" attīrīšanas iekārtas ir "izvedis no ierindas", vēl nepieciešamas pārbaudes.
Savukārt, kā piebilda Gerhards, katru mēnesi "Tukuma ūdens" attīrīšanas iekārtas tikušas pārbaudītas, un pirmos piecus gada mēnešus visas analīzes bijušas pozitīvas.
Kā žurnālistiem norādīja SIA "Puratos Latvia" ģenerāldirektors Aigars Balodis, viņa uzņēmums noteikto piesārņojuma daudzumu nav pārsniedzis. Balodis stāstīja, ka galvenais mērķis, kāpēc viņš ieradās uz tikšanos, bija pārliecināties, ka valstij un pašvaldībai ir interese šos jautājumus risināt ilgtermiņā, citādi uzņēmumi "nevar augt un attīstīties, ja no savas puses neredz, ka pašvaldības nodrošina to palīdzību, kas nepieciešama".
Jau ziņots, ka ūdens piesārņojuma dēļ Tukuma attīrīšanas iekārtās "Tīle" un Slocenes upē noteikts ārkārtas stāvoklis, kas turpināsies līdz 20.jūlijam. Ārkārtas stāvokli Tukuma novada dome izsludināja pagājušajā piektdienā saistībā ar piesārņojumu Tukuma novada Šlokenbekas dzirnavezerā, no kura dažu dienu laikā tika izceltas četras tonnas beigtu zivju.
Tāpat dome nolēma, sadarbojoties ar Engures novada domi, Šlokenbekas dzirnavezerā uzstādīt aerācijas ozonēšanas sūkņus un nodrošināt ūdens līmeņa nepazemināšanu ezerā, par to noslēdzot sadarbības līgumu ar Engures novada domi.
LETA
Foto: Nicola Sapiens De Mitri/Flickr.com