"Tukuma piens" labprātīgi turpina uzturēt ierobežojumus notekūdeņu daudzumā
Par to aģentūrai LETA pastāstīja AS "Tukuma piens" direktors Ints Poškus, skaidrojot, ka formāli visiem rīkojumiem termiņš ir beidzies un varētu to nedarīt, taču uzņēmums nevēlas paaugstināt risku pilsētas attīrīšanas iekārtās un daļu notekūdeņu turpina izvest uz citām vietām.
Poškus skaidroja, ka par turpmāko kārtību vēl tiekot diskutēts.
Ražotnes vadītājs pieļauj, ka uzņēmums varētu izskatīt iespēju ieviest savas ūdeņu priekšattīrīšanas sistēmas.
"Patlaban mēs mēģinām saprast, ko tas mums nozīmē un cik tas mums izmaksātu, kāds tam būtu pieejams Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums. Ja tam nebūs fantastisku izmaksu vai ja tam būs pieejams ES finansējums, uzņēmums labprāt uzstādīs un ieviesīs priekšattīrīšanas sistēmas," skaidroja AS "Tukuma piens" direktors.
Tukuma novada pašvaldības pārstāve Gundega Rugāja aģentūrai LETA skaidroja, ka iepriekšējais Tukuma novada domes priekšsēdētāja rīkojums "Par paaugstinātās drošības situācijas vadību Tukuma pilsētas attīrīšanas iekārtās "Tīle" šonedēļ netika pagarināts un tā termiņš ir beidzies.
"Patlaban tiek gatavoti jauni līgumi, kuros, ņemot vērā speciālistu ieteikumus, tiks noteikts, cik augsts rūpniecisko notekūdeņu piesārņojums drīkst būt. Uzņēmēji jau ir informēti par šo faktu. Ilgtermiņa plānā ir priekšattīrīšanas sistēmu izbūve AS "Tukuma piens" un attīrīšanas jaudu palielināšana SIA "Tukuma ūdens"," informēja Rugāja.
Kā ziņots, pirmdien, 17.augustā, operatīvās vadības darba grupas sanāksmē Tukuma novada pašvaldībā saistībā ar paaugstinātas drošības situāciju pilsētas attīrīšanas iekārtās "Tīle" secināts, ka situācija attīrīšanas iekārtās, Slocenes upē un Šlokenbekas dzirnavezerā stabilizējusies, taču SIA "Tukuma ūdens" aicināja saglabāt notekūdeņu ierobežojumus.
Tukuma novada pašvaldības pārstāve Anda Andžāne aģentūru LETA informēja, ka laikā no 4.augusta, kad tika atcelta ārkārtas situācija attīrīšanas iekārtās "Tīle" un Slocenes upē, pārejas periodā līdz 17.augustam situācija ir stabilizējusies un ūdens Slocenes upē un Šlokenbekas dzirnavezerā ir labas kvalitātes.
"Attīrīšanas iekārtu darbība ir atjaunota, un tās strādā normālā režīmā. No dūņu laukiem tiek izvestas dūņas, patlaban ir palikusi apmēram viena ceturtā daļa dūņu. Dūņu izvešana tiks turpināta, kamēr saglabāsies labi laika apstākļi. Slodze attīrīšanas iekārtās joprojām ir vērā ņemama, bet skābekļa koncentrācija ir apmierinoša," skaidroja Andžāne.
SIA "Tukuma ūdens" vadītājs Ainārs Feldmanis sanāksmē pauda, ka arī turpmāk ir jāievēro ierobežojumi notekūdeņu apjomos, lai samazinātu slodzi attīrīšanas iekārtās.
Līdz tam SIA "Puratos Latvija" daļu notekūdeņu veda uz Jūrmalu, kā arī meklēja citas alternatīvas, savukārt AS "Tukuma piens" notekūdeņus veda uz Rīgu, iepriekš informēja pašvaldības pārstāve.
Pēc sanāksmē pārrunātā, viņa skaidroja, ka iepriekš ņemto ūdens paraugu ekspertīžu slēdzieni vēl nav saņemti un pagaidām konkrēti piesārņojuma cēloņi nav zināmi. Valsts vides dienests strādā pie vidēji nodarīto zaudējumu aprēķiniem un sadarbojas ar Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas nodaļu.
"Turpinās līgumu saskaņošana ar pārtikas ražošanas uzņēmumiem par Tukuma pilsētas kanalizācijas tīklā novadāmo ražošanas notekūdeņu parametriem, priekšattīrīšanas nosacījumiem, samaksas kārtību, atbildību par videi nodarīto kaitējumu ar mērķi nodrošināt Tukuma pilsētas attīrīšanas iekārtu "Tīle" darbību atbilstoši normatīvo aktu prasībām, kā arī tehnisko noteikumu sagatavošanas," skaidroja Andžāne.
Pēc pirmdienas sanāksmes tiek gatavots Tukuma novada domes lēmumprojekts par īstermiņa un ilgtermiņa plānu. Kā ilgtermiņa risinājums tiek apspriests pārtikas ražošanas uzņēmumiem ieviest ūdeņu priekšattīrīšanas sistēmas.
Iepriekš jau ziņots, ka 4.augustā Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") izdeva rīkojumu "Par paaugstinātās drošības situācijas vadību Tukuma pilsētas attīrīšanas iekārtās "Tīle", atceļot ārkārtas situācijas statusu, bet saglabājot tā ierobežojumus uzņēmumiem.
Rīkojums paredzēja turpināt visas nepieciešamās darbības, lai uzturētu par 30% samazinātu Tukuma pilsētas kanalizācijas tīklā novadāmo ražošanas notekūdeņu daudzumu.
Iepriekš ārkārtas situāciju Tukuma novada dome izsludināja 10.jūlijā saistībā ar piesārņojumu Tukuma novada Šlokenbekas dzirnavezerā, no kura dažu dienu laikā tika izceltas četras tonnas beigtu zivju. 20.jūlijā ar domes priekšsēdētāja rīkojumu ārkārtas situācijas termiņš tika pagarināts līdz 3.augustam.
LETA
Foto: Stock.XCHNG