Tvaika nosūcējs: Kā pareizi izvēlēties un kas jāņem vērā, to uzstādot?
Tvaika nosūcēji pasargā dzīvojamo telpu no dažādām smaržām un aromātiem, kas rodas, gatavojot ēdienu. Tvaiks, aromāti un dažādas mikrodaļiņas parasti uzkrājas gaisā, ko tvaika nosūcējs – dažkārt dēvēts arī par ventilācijas tvaika nosūcēju – uztvers un izvadīs ārpus telpas. Tā izvēle virtuvei var likt palauzīt galvu, jo jādomā par krāsu, ekstrakcijas ātrumu, trokšņa līmeni, būvnoteikumiem, tāpat arī tā atrašanās vietu, vēlamo modeli un citām lietām.
Atrašanās vieta virtuvē
Lēmums par plīts novietojumu virtuvē ir lēmums, kas jāpieņem reizē ar to, kur atradīsies tvaika nosūcējs, kam varētu būt vairāk ierobežojumu attiecībā uz dislokāciju. Tev jāapsver, kur telpā ierīkot cauruļvadu, kā arī jāpadomā, kā tvaika nosūcējs iekļausies kopējā telpas dizainā. Piemēram, ja tu plāno novietot plīti virtuves salā, tvaika nosūcējs var izjaukt atvērtā plānojuma vizuālo izskatu.
Nosūkšana vai recirkulācija?
Ja veco tvaika nosūcēju nav iespējams pielāgot jaunajām prasībām, tad ir iespēja iegādāties tādu, kuru nav nepieciešams pievienot kopējam ventilācijas kanālam. Daži tvaika nosūcēji funkcionē, pateicoties gaisa recirkulācijas metodei. Tvaika nosūcējus, kuri attīra gaisu, izvadot to turpat telpā, dēvē par tvaika nosūcējiem ar recirkulācijas režīmu. Tajos jāievieto ogļu filtrs, kurš izfiltrē un attīra gaisu no tvaika, dūmiem un novērš arī citas nevēlamas smakas. Tas nozīmē, ka gaiss netiek izvadīts ārpus telpām, bet gan pirms atkārtotas iekļūšanas virtuvē tiek izvadīts caur filtru.
Faktori, kas vēl jāņem vērā, iegādājoties tvaika nosūcēju
Jāpārdomā ne tikai tas, kā tvaika nosūcējs izskatīsies, bet arī, cik tas efektīvi konkrētajā telpā darbosies. Lai ietaupītu enerģiju, tvaika nosūcējiem ir maksimālais jaudas līmeņa ierobežojums. Būtisks faktors ir arī tvaika nosūcēja radītais troksnis, it īpaši, ja tā ir atvērtā plānojuma virtuve. Pirms lēmuma pieņemšanas salīdzini decibelu līmeņus dažādu modeļu starpā – salīdzinājumam, tādi, kam trokšņa līmenis ir zemāks par 30 decibeliem minimālajā nosūkšanas režīmā, tiek uzskatīti par "klusiem".
Vienkāršākie tvaika nosūcēji var maksāt aptuveni 40 eiro, savukārt vissarežģītākie pat vairākus simtus. Lielāki tvaika nosūcēji maksās vairāk, tāpat kā tie, kam ir papildu funkcijas vai kas telpā funkcionēs arī kā dizaina elements. Daudzu tvaika nosūcēju uzstādīšana ir sarežģīta, tomēr augstākas uzstādīšanas izmaksas tomēr nodrošinās efektīvāku ventilāciju.
Nav nepieciešams, lai tvaika nosūcēja izmērs atbilstu plīts virsmai, taču ir labāk, ja tvaiks un pārtikas daļiņas tiktu notverti tvaika nosūcējā, pirms tiem ir iespēja novirzīties kur citur.
Uzstādīšana
Lielākajai daļai tvaika nosūcēju uzstādīšana būs sarežģīta, kas nereti ietver arī profesionāļa palīdzību. Dažus vienkāršākos modeļus uzstādīt iespējams bez profesionālas palīdzības, taču, ja neesi pārliecināts, vislabāk paaicināt talkā speciālistu, kā arī pirms tvaika nosūcēja iegādes noteikti konsultējies par visiem sev interesējošiem jautājumiem tā iegādes vietā.
Atceries arī, ka jau kopš 2019. gada 1. janvāra Ugunsdrošības noteikumi aizliedz daudzdzīvokļu namos dabīgās ventilācijas kanālam pievienot mehāniskās ventilācijas iekārtu, ja tiek izmantota gāzes plīts, un tādējādi nav ventilācijas, kas nodrošinātu pastāvīgu gaisa apmaiņu telpā (tai skaitā arī iespējami noplūdušas gāzes izvadīšanu ārpus būves).