Tvaika un hidroizolācijas membrānas: ko ņemt vērā, tās uzstādot?
Ja mājā dzīvo cilvēki, tās telpās neizbēgami būs arī ūdens tvaiks, kas, pateicoties siltumam, var nokļūt arī, piemēram, jumta konstrukcijās. Sakarā ar ārējās un iekšējās temperatūras atšķirībām rodas kondensāts, kā rezultātā pasliktinās arī izolācija. Tvaika izolācijas membrānas izmanto, lai pasargātu ēku norobežojošās konstrukcijas un siltinājumu no šī iekštelpu mitruma jeb tvaika.
Mitrumizturība un hidroizolācija
Tvaika barjera ir jāuzstāda jau ēkas projektēšanas stadijā, bet, ja būvniecības laikā ir pieļautas kļūdas, tas var gan kaitēt konstrukcijai, gan palielināt apkures izmaksas. Arī mazi caurumi tvaika izolācijā var būtiski samazināt siltumizolācijas efektivitāti, tāpēc dažādi savstarpējie pārlaidumi jānosedz ar mitrumizturīgām līmlentēm.
Termins "mitrumizolācija" bieži tiek jaukts ar hidroizolāciju, tomēr mitrumizolācija ir mitruma aizturēšana, ūdens tvaika veidā (gāzveida stāvoklī). Tāpēc nevajadzētu viena materiāla vietā izmantot otru, un pretēji. Gan hidroizolācijas, gan tvaika aizturēšanas membrānas ir izgatavotas no dažādiem materiāliem, piemēram, PVC.
Hidroizolācijas membrāna ir paredzēta, lai novērstu ūdens iekļūšanu pamatos, jumtos, sienās, ar nosacījumu, ka tās ir pareizi uzstādīta.
Risku izvērtēšana
Hidroizolācijas darbu veikšanai – tai skaitā arī hidroizolācijas membrānas ieklāšanā – nepieciešamas izvērtēt visus riskus, kas var rasties nepareiza hidroizolācijas materiāla izvēles gadījumā. Piemēram, ja ēkas sienas pēc laika kļūst mitras un uz pagrabstāva grīdas krājas ūdens, hidroizolācijas uzstādīšanā ir pieļautas kļūdas vai arī izmantotais materiāls nav atbilstošs apstākļiem.
Jāņem vērā virszemes ūdeņi, sezonas vai ilggadējās gruntsūdeņu līmeņa dabiskās svārstības, iespējamās tehnogēnās iedarbības ietekmētās gruntsūdeņu līmeņa pārmaiņas, gruntsūdeņu agresivitāte pret pazemes konstrukciju materiāliem un korozijas aktivitāte.
Pareizā materiāla izvēle
Ņemot vērā plašo pieejamo hidroizolācijas produktu klāstu, ir svarīgi apsvērt hidroizolācijas membrānas saderību ar citiem ēkas būvniecībā izmantotajiem materiāliem, ieskaitot arī apdari.
Pirms hidroizolācijas materiāla iegādes jānoskaidro, gan tas, kādu virsmu apstrādei tas paredzēts, gan arī tas, cik ilgs būs hidroizolācijas kalpošanas laiks. Tāpat jāņem vērā jau minētie materiālam piemērotākie vides apstākļi.
Piemēram, PVC membrānas pieder ruļļveida materiālu grupai – tas ir mīksts PVC paklājs bez papildu stiegrojuma. Materiālu raksturo augsta stiepes izturība un liels pagarinājums, augsta pretestība mehāniskai iedarbībai un laba lokanība zemā temperatūrā.
Pirms tiek ieklāta PVC membrāna, jāveic sagatavošanās darbi – virsmai jābūt attīrītai, gludai, porām jābūt aizdarītām ar hidroizolējošu javu. Pirms membrānas ieklāšanas hidroizolējamo virsmu noklāj ar ģeotekstila kārtu un tikai tad liek un nostiprina membrānas paklāju. Membrānas pārklājumu šuves metina ar karsto metināšanas iekārtu vai rokas metināmo pistoli, tādējādi nodrošinot šuvju hermētiskumu.