VAAD brīdina par bīstama lapu koka kaitēkļa parādīšanos Somijā
Kā aģentūru LETA informēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāve Dace Ūdre, kaitēklis Latvijā vēl nav konstatēts, taču parādīšanās gadījumā tas ir ļoti bīstams kļavām, bērziem, apsēm, liepām, lazdām, zirgkastaņām, arī ābelēm un bumbierēm.
Kaitēklis konstatēts augošos bērzos un pūpolvītolos Vantā, 15 kilometru attālumā no Helsinkiem, netālu no uzņēmuma, kas importē akmeņus no Ķīnas, pārvadājumos izmantojot koksnes iepakojamo materiālu.
Eiropas Savienības valstis pēdējo gadu laikā arvien biežāk konstatē Āzijas ūsaiņa uzliesmojumus, un visos gadījumos tas saistīts Ķīnas akmeņu kravām, to pārvadāšanā izmantojot koksnes iepakojamo materiālu. Āzijas ūsaiņa uzliesmojumi konstatēti Austrijā, Vācijā, Francijā, Itālijā, Apvienotajā Karalistē.
Āzijas ūsaiņu kāpuri grauž ejas koka stumbrā un zaros, līdz zari nokalst un koks aiziet bojā. Pieaugušās vaboles var aizlidot līdz pat trīs kilometru attālumā.
Āzijas ūsaiņa tālākas izplatīšanās ierobežošanai jāpiemēro stingri fitosanitārie pasākumi. Galvenais izskaušanas pasākums ir invadēto koku izzāģēšana un iznīcināšana, kā arī citu koku iznīcināšana 100 metru rādiusā ap invadētajiem kokiem.
VAAD jau kopš 2010.gada veic regulārus apsekojumus Āzijas un cita bīstama kaitēkļa - citrusu ūsaiņa - savlaicīgajai atklāšanai, uzmanību pievēršot stādaudzētavām un stādu tirdzniecības vietām un to uzņēmumu teritorijām, kuri no Ķīnas ieved akmeņus.
Šogad VAAD sāka intensīvu monitoringu, pārbaudes veicot arī mežos un apstādījumos, kur aug šo kaitēkļu saimniekaugi. Pārtikas un veterinārais dienests veic kontroles visam koksnes iepakojamam materiālam, kas tiek ievests Eiropas Savienībā no trešajām valstīm, īpašu uzmanību pievēršot kravām no Ķīnas.
LETA
Foto: Stock.XCHNG