Vai atmežošana kaitē dabai un ilgtspējai?
Ilgtspējība ir vārds, kas pēdējos gados tiek bieži izmantots teju ikvienā nozarē, tomēr ir jāapzinās, ka ilgtspējība, kā jau pašā vārda pamatā ir rakstīts, ir jāskatās ilgākā laika periodā, lai varētu droši apgalvot, ka kāda darbība ir vai nav ilgtspējīga un videi draudzīga. Nereti tieši mežizstrādes nozare ir tā, kurai tiek pārmesta dabas resursu izsaimniekošana, lai gan patiesībā šobrīd mežizstrādes nozare ne tikai veic mežu izciršanu, bet vienlaikus rūpējas, lai nākamajām paaudzēm tiktu saglabāti kvalitatīvi meži.
Latvijā mežizstrādes nozarei ir sena vēsture – senie latvieši līda līdumus, lai “atkarotu” dabai zemi un varētu celt uz tās mājas un saimniecības ēkas, kā arī sētu un stādītu. Šobrīd Latvijā tūkstošiem hektāru lauksaimniecībā izmantojamas zemes ir aizauguši, jo cilvēki pamet lauku viensētas un izvēlas dzīvot pilsētās. Tur, kur cilvēks neapsaimnieko laukus, tie ļoti ātri aizaug. Saskaņā ar Meža likumu, ja koks sasniedz 20 cm diametru un 1,5 m no zemes augstumu, tie automātiski tiek ieskaitīti meža platībās. Zemes izmantošanas veida mainīšana ir notikusi visos laikos – meža platības ir tikušas atmežotas, bet pamestas pļavas aizaugušas un pārtapušas mežos, tādēļ būtu maldīgi apgalvot, ka mežizstrāde un atmežošana ir procesi, ar ko saskaramies tikai šobrīd. Tieši otrādi – agrāk atmežošana netika likumiski regulēta un meža īpašniekam nebija pienākums stādīt vietā mežu. Šobrīd sistēma ir ļoti stingra – kādā platībā mežu atmežoji, tādā platībā veic meža stādīšanu kādā citā teritorijā.
Atmežošanas process – izaicinājums, kas prasa pieredzi un zināšanas
Atmežošanas procesā viens no lielākajiem izaicinājumiem ir atrast zemi, kurā veikt jauna meža stādīšanu – lai ieaudzētu mežu, vispirms ir nepieciešams atrast piemērotas zemes platības, kas nav vienkārši, jo teritorijas plānojumi bieži nosaka lauksaimniecības zemes dominanci. Inko Lukss iegulda lielus laika un darba resursus, lai atrastu teritorijas, kurās ir atļauts veikt apmežošanu. Pirms apmežošanas darbu uzsākšanas ir jāsaņem atļauja pašvaldībā, kurā atrodas konkrētais zemes īpašums, un dažās vietās, piemēram, Rucavas novadā, nepieciešama arī blakus esošo īpašnieku rakstiska piekrišana. Pat ja teritorijas plānojums atļauj apmežošanu, ir jānoskaidro, vai zemes platībā nav reģistrēs kāds biotops, jo tas var liegt meža stādīšanu. Turklāt, ja zeme ir meliorēta, jāsaņem saskaņojums arī no Zemes pārvaldības un meliorācijas nodaļas. Papildus tam, iegādājoties lauksaimniecības zemi, jāievēro ALTUM saskaņojums, jo atbilstoši noteikumiem priekšroka zemes iegādei tiek dota lauksaimniekiem. Ar zemes iegādi nebūt nebeidzas atmežošanas process, jo meža stādīšana un uzturēšana prasa ne mazākus finanšu un arī darbaspēka resursus. Stādījumi ir pakļauti dabas stihiju ietekmei, kad ir sausuma periodi un pārmērīgi lietavu periodi. Meža zvēri mēdz nopostīt jaunos stādījumus, kā arī zālāji mēdz nomākt stādiņus.
Kas veido atmežošanas izmaksas?
Laiku pa laikam mums tiek uzdots jautājums – kādēļ atmežošanas pakalpojums ir tik dārgs? Kā jau iepriekš minējām, apmežošana ir process, kas prasa gan būtiskus finanšu ieguldījumus, gan zināšanas un cilvēkresursus. Salīdzinot visus nepieciešamos darbus un izmaksas, šī pakalpojuma cenas patiesībā ir pamatotas. Lielu laiku un pacietību prasa milzīgā birokrātija, likumu un noteikumu apjoms, kas jāizprot un jāizpilda. Jānoskaidro, vai teritorijā vispār drīkst veikt apmežošanu, un jāsaņem nepieciešamās atļaujas no pašvaldībām un valsts iestādēm. Iegādājoties zemi, ir jāveic arī nodevu apmaksa valsts kasei, un tikai tad var sākt plānot fizisko darbu uzsākšanu. Pats apmežošanas process ir laikietilpīgs – nepieciešams sarūpēt stādus, sagatavot augsni un organizēt komandas darbu, jo stādīšana iespējama tikai no pavasara līdz rudenim. Turklāt ar stādīšanu vien nepietiek, jo jaunais mežs ir jākopj ilgtermiņā – jāizpļauj zāle un krūmi, jāpiestāda bojātie stādi, kas cietuši no meža zvēriem, izsalšanas vai plūdiem. Kvalitatīva meža izveide prasa milzīgu darbu un ieguldījumus, taču gala rezultāts sniedz ieguvumus gan dabai, gan nākamajām paaudzēm.
Ja arī tu plāno veikt meža zemes atmežošanu – Inko Lukss komanda parūpēsies, lai teritorijas atmežošana būtu ilgtspējīga un arī maciņam draudzīga!