Vai tev ir mājas ārkārtas situāciju plāns?
Mēs nekad negaidām un neuztveram par pašsaprotamām ārkārtas situācijas, tomēr tās mēdz notikt. Sagatavo mājas ārkārtas situāciju plānu, lai nepiedzīvotu nevajadzīgu stresu, samazinātu neērtības un palielinātu ģimenes drošību.
Laikus sagatavojies un zini, ko darīt elektroapgādes padeves pārrāvumu, jumta noplūdes vai cauruļvadu plīsumu gadījumā.
Pārzini savu māju
Katra māja ir atšķirīga, tāpēc ikdienas steigā atvēli laiku kārtīgai mājas izpētei. Pārliecinies, ka vari viegli piekļūt elektrosadales skapim un ūdens padeves krānam, turklāt pārbaudi, vai nepieciešamības gadījumā varēsi veikt ātru elektrības un ūdens padeves atslēgšanu.
Ja vēl nezini, kur atrodas drošinātāju kaste un strāvas aizsargrelejs, ir pēdējais brīdis to noskaidrot! Aplūko dažādās pogas un slēdžus un tiec skaidrībā, kam tie domāti. Savā mājā tev vismaz virspusēji vajadzētu pārzināt to pielietošanas mērķi. Elektrosadales skapis parasti novietots mājas priekšpusē vai pie dzīvokļa durvīm, savukārt ūdensapgādes krānu meklē pagrabā.
Mājas izpētes laikā pievērs uzmanību potenciālajiem riska faktoriem. Piefiksē problemātiskas vietas jumtā, zemes slīpumus un mājas, īpaši pagraba novietojumu, kas liecina par plūdu iespējamību, kā arī lielus, vecus kokus, īpaši elektrības vadu tuvumā.
Zini tālruņa numurus
Izveido sarakstu ar ārkārtas tālruņa numuriem, ielaminē to un novieto sarakstu viegli pieejamā vietā, piemēram, pie ledusskapja.
Sarakstā iekļauj:
- vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru – 112;
- ārkārtas santehniķa un elektriķa numuru;
- ģimenes ārsta numuru;
- visu ģimenes locekļu, kaimiņu un tuvāko radu, draugu numurus.
Vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru var izmantot, ja pastāv briesmas veselībai, dzīvībai un drošībai. Zvanot uz 112, iespējams izsaukt ugunsdzēsējus glābējus, Neatliekamo medicīnisko palīdzības dienestu, policiju un gāzes dienestu.
Visus ārkārtas tālruņa numurus ieprogrammē gan bērnu, gan arī savā mobilajā telefonā uz ātrā izsaukuma pogām.
Izveido ārkārtas situāciju komplektu
Ārkārtas situāciju komplektu turi izturīgā, ērti nesamā, ūdens necaurlaidīgā glabāšanas kastē ar vāku vai somā, un novieto to drošā, bet viegli pieejamā vietā. Elektroapgādes pārrāvumu vai plūdu gadījumā tev nebūs laika, ko veltīt sagatavotā komplekta izmisīgai meklēšanai.
Komplektā iekļauj:
- pirmās palīdzības aptieciņu;
- kabatas lukturīti ar papildu baterijām;
- dzeramā ūdens pudeli;
- rezerves telefona lādētāju;
- pāri dvieļu;
- rezerves mājas atslēgas;
- lietusmēteļus;
- līmlenti;
- salokāmo vai papīra nazi;
- uzgriežņu atslēgu un knaibles;
- termo segu.
Lukturīti novieto komplekta augšpusē, lai ar tā palīdzību tumsā var atrast pārējos priekšmetus.
Informē ģimenes locekļus
Iepazīstini ģimenes locekļus ar ārkārtas situāciju plānu, tālruņa numuriem un ārkārtas situāciju komplekta sastāvu un atrašanās vietu. Pieaugušajiem vajadzētu apzināt tuvāko avārijas dienestu atrašanās vietas, bet bērniem jāzina ārkārtas tālruņa numuru un ārkārtas situāciju komplekta atrašanās vietas.
Regulāri pārskati plānu
Laiku pa laikam pārskati savu ārkārtas situāciju plānu un pielāgo to mājās dzīvojošo cilvēku skaita izmaiņām. Vislabāk, ja pārskatīsi savu plānu divas reizes gadā – ziemas un vasaras sākumā.
Ārkārtas situāciju plāns var ievērojami atvieglot potenciālās nelaimes un nodrošināt to mierīgu un pārdomātu novēršanu.
Foto: Sheila Sund/Flickr.com