Vai uzskatāt, ka kanalizācijas sistēmas ir prioritāte būvniecības projektos? Iespējams, ka par to jāmaksā ne tikai galalietotājam.
Sadzīves notekūdeņi nav ikdienišķa tēma, par tiem parasti detalizēti runā tikai speciālisti. Ja dzīvojamā vai komerciālā ēkā ir ierīkota inovatīva cauruļvadu sistēma, vidusmēra iedzīvotājs droši vien neņems vērā šī aspekta nozīmi. Diemžēl problēmas rodas, piemēram, ar lietus ūdeņiem, tāpēc, veidojot izcilus arhitektūras projektus, svarīgu lomu spēlē cauruļvadu sistēma. Ko šajā jomā piedāvā ilgtspējīgu, progresīvu inovāciju attīstītāji? Atbilstošas sistēmas lietotāju ērtībām un drošībai.
Ražotāja un klienta kopsaucējs kanalizācijas un ūdensapiegādes cauruļvadu jomā ir piedāvāt galalietotājam ideālas ērtības – vienmērīgi strādājošu, ilgmūžīgu sistēmu, kas atbilst akustiskajām, higiēnas un drošības prasībām. Geberit tehniskais konsultants Ivars Grantiņš, norāda, ka trokšņu izolācija, projektēšanas un uzstādīšanas kļūdas sadzīves kanalizācijas sistēmās ir tikai daži iemesli, lai apsvērtu izvēli nākamajam projektam. “Projektēšanas kļūdu, kā arī nekvalitatīvu materiālu izvēle un uzstādīšana gan privātmājās, gan sabiedriskajās ēkās, var radīt nevēlamus sifona trokšņus un nepatīkamas notekūdeņu smakas vannasistabā vai virtuvē, stāsta I. Grantiņš. Eksperts piemin arī lietus ūdens savākšanas nozīmi no plakanajiem jumtiem. Ja lietus sezonā netiek veikta pareiza ūdens savākšana, pastāv plūdu risks: "Īpaši tas attiecas uz lieliem ražošanas objektiem vai telpām ar lielu cilvēku plūsmu, kur ir svarīgi pasargāt gan pieejamo inventāru un uzglabātās preces, gan cilvēkus."
Būvnieka resursu taupīšanas risinājums daudzstāvu ēkām
Videi draudzīga cauruļvadu materiālu kvalitāte bieži vien kļūst par izšķirošu niansi. Piemēram, to ražošanā un rūpniecībā kopumā ir plaši izplatīta lētāka PVC plastmasa - viens no materiāliem, kas Eiropas Savienībā nav pieņemams tā kaitīgās ietekmes dēļ. "Ilgtspējīgāki, resursus taupoši, ilglaicīgāki risinājumi vienmēr ir bijuši mūsu uzņēmuma prioritāte, un notekūdeņu utilizācijas un ūdensapgādes sistēmu tehnoloģiju uzlabošana nav izņēmums. Mūsdienās ražojam visas tehnoloģisko risinājumu sastāvdaļas, kuru pamatā ir augsta blīvuma etilēns, kas ir drošāks un neizdala toksiskas vielas: gan ilgtermiņā, gan, piemēram, ugunsgrēka laikā“, uzsver I. Grantiņš. Pievēršoties Šveices kvalitātes sistēmu praktiskai lietošanai, viņš min pieaugošo augstceltņu skaitu un tām nepieciešamos specifiskos risinājumus. Ja pirms desmit gadiem lielajās pilsētās bija reti sastopami 10, 12 vai pat 15 stāvu arhitektūras piemēri, tad šodien šādu un vēl augstāku biroju, viesnīcu un dzīvojamo kompleksu būvniecība strauji kļūst aktīvāka.
“Standarta kanalizācijas sistēma augstceltņu projektos aizņem daudz vietas, jo kanalizācijas caurule ir jāuzstāda nišā un paralēli tai vēl vienu, kas nodrošina kanalizācijas sistēmā nepieciešamā gaisa cirkulāciju. “Geberit SuperTube” ir vienas caurules sistēma, kas veic abas šīs funkcijas, tā ir ne tikai trīsreiz jaudīgāka, bet arī ietaupa uzstādīšanas izmaksas un izmantojamo platību," stāsta I. Grantiņš. Tas viss, viņaprāt, ir pilnībā izdevīgi projekta attīstītājam un tam, kurš izmantos risinājumu.
Efektīvāka lietus savākšana un inovācijas ūdensapgādē
„Geberit Pluvia“ sifoniskā lietus ūdens savākšanas un novadīšanas sistēma atbild par plakano ēkas jumtu pasargāšanu no ūdens slodzes. “Salīdzinot ar gravitācijas lietus ūdens sistēmu, vakuuma sistēmai, pateicoties sistēmas darbības principam un perfekti saskaņotu komponentu dēļ, nepieciešami cauruļvadi ar daudz mazākiem diametriem. Rezultātā sistēma piepilda ūdeni ar minimālām gaisa spraugām un tās jauda ir daudz lielāka," dalās I. Grantiņš. Viņaprāt, vēl viena šīs sistēmas priekšrocība, īpaši tādās lielās ēkās kā loģistikas vai iepirkšanās centri, ir horizontālie cauruļvadi, kas tiek uzstādīti bez slīpumiem, ļaujot maksimāli izmantot ne tikai grīdas platību, bet arī visu telpas apjomu. Visbeidzot, mūsdienu tehnoloģijai piemīt pašattīrīšanās īpašības. Viss pateicoties lielajam notekūdeņu kustības ātrumam, kas padara apkopi daudz vieglāku nekā ierasts.
Novatorisko “Geberit FlowFit” sistēmu karstā un aukstā dzeramā ūdens apgādei, apkurei un dzesēšanai raksturo ātra, intuitīva un vienmērīga uzstādīšana: bez jebkādas cauruļu kalibrēšanas, neskaitāmām instrumentu maiņām vai lielām pūlēm, strādājot īpaši šaurās telpās. “Tie ir tikai daži aspekti, kas būvlaukumā novērš sarežģītus un dārgus risinājumus. Pateicoties optimizētajām cauruļvada un savienojumu hidrauliskajām īpašībām, kā arī minimālajiem spiediena zudumiem, nepieciešamas mazāka diametra caurules. Tāpēc šajā ziņā mūsu jaunākās tehnoloģijas ļauj ieguldīt saprātīgāku summu, izvēloties alternatīvu ūdensapgādes sistēmai," komentē uzņēmuma pārstāvis.
Darba pieredze nozīmīgos valsts objektos
Uzņēmums Geberit, kas integrē lietusūdens novadīšanas un ūdensapgādes tehnoloģijas pasaules lielākajos būvniecības projektos, ir piedāvājis risinājumus sarežģītām būvniecības situācijām ne vienai vien ēkai arī Latvijā, piemēram, biroju komplekss “Verde”, Daugavas stadiona vieglatlētikas manēža, Preses nams u.c.
Geberit tehniskais konsultants Ivars Grantiņš iepazīstina ar jaunāko projektu – Preses nama kvartālu.
Kopš būvniecības sākšanas 2021. gadā Preses nama kvartāla pirmajā kārtā – multifunkcionālajā centrā – īstenoti betonēšanas un galvenās nesošās konstrukcijas darbi un pabeigta ēkas jumta izbūve. Mēs projektējām lietus ūdens novadīšanas vakuumsistēmu "Pluvia". Svarīgākais tehniskais izaicinājums bija vietas taupīšana griestu zonā. "Pluvia" sistēma bija ideāli piemērota. Pateicoties vakuuma efekta darbības principam, sistēma nodrošina ļoti mazus cauruļu diametrus, un cauruļvadus varēja ierīkot jumta izolācijas slānī. Paralēli norisinās arī projekta otrās kārtas projektēšanas darbi. Izaicinājums projektēšanā ir salīdzinoši lielais lietus ūdens daudzums uz vienu jumta piltuvi (līdz~14 l/s). Tradicionālās sistēmas uzstādīšana ar lielākiem cauruļu diametriem būtu sarežģīta, taču lietusūdens novadīšanas vakuumsistēma "Pluvia" nodrošina, ka tiek ietaupīta gan vieta, gan ievērojami tiks atvieglots uzstādīšanas process.