
Atbilstoši viedo elektroenerģijas skaitītāju ieviešanas plānam 2014. līdz 2023.gadam katru gadu vidēji 120 tūkstoši indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju, kuriem pienācis atkārtotās verifikācijas termiņš, tiek un tiks nomainīti pret viedajiem elektroenerģijas skaitītājiem.
"Viedo elektroenerģijas skaitītāju ieviešana nepieciešama, lai attīstītu viedo tīklu tehnoloģijas, kas sniedz iespēju elektroenerģijas lietotājiem piedalīties lēmuma pieņemšanas procesā par viņiem pieejamās elektroenerģijas izmantošanas laiku un apmēru, sasniedzot augstākus energoefektivitātes rādītājus. Savukārt sadales sistēmu operatoriem, ievērojot elektroenerģijas tirgus attīstības tendences, ļauj nodrošināt elektroenerģijas tirgus darbībai nepieciešamo patēriņa informāciju, plānot sadales sistēmas infrastruktūras attīstības pasākumus, lai uzlabotu elektroapgādes drošumu un pilnveidotu izkliedētās ģenerācijas darbības modeli sadales sistēmā," skaidro Ekonomikas ministrija.
Patlaban noteikumi paredz, ka vienfāzes un trīsfāžu indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju verifikācijas periodiskums ir ne retāks kā reizi 16 gados. Atbilstoši "Sadales tīkla" sniegtajai informācijai no 2016. gada līdz 2023. gadam katru gadu jānomaina vidēji līdz 115 tūkstošiem indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju, kuriem konkrētajā gadā būs pienācis verifikācijas termiņš. Šie elektroenerģijas skaitītāji ir izkliedēti visā "Sadales tīkla" licences zonā.
Viedo elektroenerģijas skaitītāju uzstādīšana izkliedētā veidā no resursu izlietojuma viedokļa nav pamatota ne ekonomiski, ne tehniski, līdz ar to efektīvāk ir viedo elektroenerģijas skaitītāju uzstādīšanu veikt plānveidīgi, nomainot visus pie vienas transformatoru apakšstacijas pieslēgto objektu elektroenerģijas skaitītājus.
Atbilstoši indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju ražotāju garantijām, vienfāzes un trīsfāžu indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju garantētais kalpošanas laiks ir 32 gadi.
Atbilstoši Vācijas Nacionālām Metroloģijas institūta (PTB) izlases veidā veiktajām indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju ("Actaris C114"
indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāji, kādus izmanto arī "Sadales tīkls") metroloģiskajām pārbaudēm pēc 16 gadu ekspluatācijas indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju uzskaites kļūda nepārsniedz 0,11%, pēc 20 gadu kalpošanas nepārsniedz 0,39%, pēc 24 gadu kalpošanas nepārsniedz 0,58%.
"Iepazīstoties ar citu Eiropas Savienības valstu normatīvo regulējumu par indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju verifikāciju, īpaši jāatzīmē Igaunijas pieredze, kur indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju verifikācijas periods tiek pagarināts līdz brīdim, kad tā vietā tiek uzstādīts viedais elektroenerģijas skaitītājs (lielākais Igaunijas elektroenerģijas sadales sistēmas operators "Elektrilevi" esošos elektroenerģijas skaitītājus plāno nomainīt pret viedajiem elektroenerģijas skaitītājiem līdz 2017.gada beigām)," informē Ekonomikas ministrija.
Savukārt daudzās citās Eiropas Savienības valstīs, piemēram, Vācijā un Austrijā pēc 16 gadiem tiek veikta indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju verifikācija izlases veidā, attiecīgi pagarinot verifikācijas termiņu par pieciem gadiem, tad atkal tiek veikta izlases veida verifikācija un verifikācijas termiņš pagarinās par vēl pieciem gadiem. Šajās valstīs indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītājus ekspluatē līdz pat 40 gadiem.
Lai samazinātu sadales sistēmas operatoru resursu izlietojumu viedo elektroenerģijas skaitītāju iegādei, uzstādīšanai un ekspluatācijai un nodrošinātu pakāpenisku un samērīgu indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītāju nomaiņu, valdības atbalstītie noteikumi grozījumi pagarina vienfāzes un trīsfāžu indukcijas tipa elektroenerģijas skaitītājiem verifikācijas termiņu no 16 gadiem uz 20 gadiem.
LETA
2016.gada 20.decembrī