Valdība pieņem jaunus noteikumus būvju klasificēšanai
Rīga, 12.jūn., LETA. Ministru kabinets šodien pieņēma jaunus būvju klasifikācijas noteikumus, kas paredzēti, lai novērstu pretrunas būvju klasifikācijā, kas bija sastopamas līdzšinējā noteikumu redakcijā.
Ar jaunajiem noteikumiem viens un tas pats objekts vairāk netiks klasificēts ar vairākiem kodiem, kā arī objektu apraksts ir veidots nepārprotams un pilnīgs atbilstoši pastāvošajai dzīves situācijai. Definīciju trūkums līdzšinējā regulējumā ir radījis situāciju, kurā pašvaldību būvvaldes lietojušas dažādu interpretāciju, piešķirot lietošanas veidu būvēm un telpu grupām. Ar jaunajiem noteikumiem skaidri definēts, kas ir būves galvenais lietošanas veids un kas ir telpu grupas lietošanas veids, kā arī skaidri noteikts, ka būves galvenais lietošanas veids vai telpu lietošanas veids jāizsaka kā kods ar četrām zīmēm.
Izmaiņas būvju klasifikācijā netiešā veidā ietekmēs būvju īpašniekus, jo šo klasifikāciju ņem vērā būvju kadastrālajā vērtēšanā, ko izmanto nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanā.
Jaunie noteikumi paredz novērst pretrunas dzīvojamo ēku un nedzīvojamo ēku definēšanā, paskaidrot dažādu ēku, tostarp, klosteru, kurpnieku, juvelieru un citu pakalpojumu sniedzēju ēku, ar transporta infrastruktūru saistītu un nesaistītu objektu un citu klasifikāciju. Paredzēts arī izdalīt atsevišķus tipus ar apbedīšanu saistītām ēkām, trošu ceļiem, laukumiem un skatu torņiem, un platformām, kā arī izdalīt kazino ēkas un telpu grupas, tās klasificējot tikai vienā pozīcijā.
Būtiskas izmaiņas paredzētas arī vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības ēku klases skaidrojumā atbilstoši situācijai praksē, atsakoties no apzīmējuma "universālveikali", tā vietā iekļaujot atbilstošus terminus - "tirdzniecības centrs", "iepirkšanās centrs", "iepirkšanās parks", kā arī atteikties no apzīmējuma "atsevišķi veikali", jo veikali kā telpu grupas daudzfunkcionālajās ēkās atbilst situācijai praksē.
Precīzāk klasificētas arī ēkas, kurās ir pirtis, koplietošanas telpu grupas, kultūrvēsturiskās ēkās un to lietošanas veids, autoceļi, ielas, dzelzceļi, ostas, akvedukti, kultivācijas hidrobūves un apgaismošanas līnijas.