Valdībā skatīs risinājumus Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projektam
Valdības sēdē šodien skatīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvātos risinājumus par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projektu.
VARAM gan līdz šim nav publiskojusi iespējamos variantus situācijas risinājumam.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK) aģentūrai LETA pastāstīja, ka patlaban ir izvirzīti divi iespējamie risinājumi. Pirmais paredz līguma pagarināšanu ar sanācijas projekta īstenotājiem un papildu finansējuma piešķiršanu. Tas gan nozīmētu, ka finansējums sanācijas darbu turpināšanai ir jāpiešķir nekavējoties. "Tas ir jādara momentā, jo katra papildus nedēļa liedz risinājumus," noteica Cilinskis.
Otrs risinājums ir līguma nepagarināšana. "Izskatās, ka darbs, kas ir darīts VARAM līdz šim, rada valstij riskus jebkurā gadījumā," atzina ministrs.
Jau ziņots, ka ir apdraudēts Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projekts, jo uzņēmums "Skonto būve" prasa papildus finansējumu projekta īstenošanai. Uzņēmumam tiek pārmesta nepamatota naudas izspiešana, jo tas nav laikus ziņojis par neparedzētiem apstākļiem projekta īstenošanā.
TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka pēc ministra Edmunda Sprūdža aiziešanas Antonovs sācis darbības, kuru rezultātā Eiropa var nepiešķirt naudu un Latvija var palikt ar neiztīrītu un piesārņotu dabas teritoriju. Raidījums norāda arī uz gudrona racēju, būvfirmas "Skonto būve" līdzatbildību, kas nav laikus informējusi par papildu izmaksām.
Tikai 2012.gada 8.februarī "Skonto būve" oficiālā vēstulē informēja, ka attīrīšana izmaksā dārgāk. Vispirms uzņēmums prasīja papildu pusotru miljonu eiro, taču ar katru nākamo vēstuli prasības auga, līdz pērnās vasaras beigās summa sasniedza 16 miljonus eiro.
Īsi pēc gadu mijas "Skonto būves" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis ar komandu ieradies ministrijā pie ministrijas valsts sekretāra Aleksandra Antonova pārrunāt turpmākos darbus, un ierēdnis paziņojis, ka naudas nebūs.
Tā rezultātā gudronu dīķa attīrīšanas projekts ir nonācis strupceļā, jo bez papildu naudas būvnieki un vācu ķīmiķi turpmāk strādāt atsakās. Rāvis atklājis, ka Finanšu ministrijai un VARAM jau nosūtīta vēstule, informējot, ka darbi tiks pārtraukti.
Gudrona dīķi ir viena no visvairāk piesārņotajām teritorijām ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijas reģionā. Dīķu sanāciju finansē no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem.
Dīķi atrodas Inčukalna pagasta teritorijā 30 līdz 35 kilometrus uz austrumiem no Rīgas. 20.gadsimta 50.-80.gados no Rīgas naftas pārstrādes un smēreļļu rūpnīcas tika izvests sērskābais gudrons - ražošanas atkritums, kas veidojās medicīnisko un parfimērijas eļļu ražošanas procesā. Līdz 20.gadsimta 70.gadu sākumam to uzglabāšanai tika izmantots ziemeļu dīķis, bet vēlāk - dienvidu dīķis. Atkritumi tika izgāzti smilts karjeros bez pamatnes un bortu hidroizolācijas.
Abos gadījumos gudrona dīķu piesārņojums infiltrācijas ceļā nonācis gruntsūdeņos un arī artēziskajos ūdeņos 70 līdz 90 metru dziļumā. Piesārņotie artēziskie ūdeņi ar ātrumi 25 līdz 35 metri gadā virzās uz ziemeļiem Gaujas upes virzienā. Piesārņoto pazemes ūdeņu apjoms ziemeļu dīķa apkārtnē ir 108 000 kubikmetru, savukārt piesārņoto pazemes ūdeņu izplatības areāli ziemeļu dīķim ir 148 hektāri, bet dienvidu dīķim - 139 hektāri.
Sērskābais gudrons pēc izskata ir melna, šķidra, pusšķidra vai cieta masa ar izteiktu sēra dioksīda smaku. Šo gadu laikā dīķos regulāri gājuši bojā dažādu sugu ūdensputni, kuriem gan sērskābes, gan naftas dēļ salīp spalvas, kas liedz putniem lidot.
Inčukalna sērskābā gudrona dīķu attīrīšanas projekts tika sākts 2011.gadā. Dienvidu dīķī sanācijas process ir sarežģītāks, jo tur piesārņojums veido četras kārtas - virsējais slānis ir ūdens, tad seko divi sērskābā gudrona slāņi, bet apakšā ir piesārņotas smiltis, kas arī tiks utilizētas. Tiek prognozēts, ka no dienvidu dīķa tiks izvesti 60 000 tonnu pārstrādāta gudrona un 40 000 tonnu pārstrādātas smilts. Savukārt ziemeļu dīķī darbi būs vairāk saistīti ar ūdens attīrīšanu. Abu dīķu attīrīšanas darbus, tostarp labiekārtošanu, plānots pabeigt 2015.gadā.
Inčukalna sērskābā gudrona dīķu attīrīšanas projektu SIA "Skonto būve" izstrādājusi kopā ar vācu firmu "MUEG". Attīrīšanas darbos strādā gan vācu, gan latviešu speciālisti.
Sanācijas darbu beigu termiņš ir 2015.gads.
Rīga, 25.febr., LETA.
Foto: kelly.sikkema/Flickr