Valdis Gavars: Vai pēdējā diena neskaitās?
Vairāk nekā trīssimt Rīgas iedzīvotājiem Jaungada sagaidīšanas priekus aptumšoja septiņas reizes lielākais nekustamā īpašuma nodoklis par dzīvokli, kurš šogad būs jāsamaksā. Tas būs kārtīgs trīsciparu skaitlis, kas ievērojami paplucinās personisko vai ģimenes budžetu. Iemesls esot tikai un vienīgi tehnisks - 30.decembrī plkst.14.00 pārstāja darboties elektroniskās deklarēšanās vietne internetā, bet atsāka darbu tikai 2.janvāra pēcpusdienā.
Cilvēki, kuri vēlējās piedeklarēties Rīgā un vēl to nebija paspējuši izdarīt, palika ar garu degunu. Tas nozīmē, ka liela daļa dzīvokļu īpašnieku - NĪN maksātāju - februārī saņems daudz lielāku rēķinu.
Kādēļ tik ilgi tika atlikta deklarēšanās, kādēļ bija jāgaida pēdējā diena? Ir pamatots šis jautājums, tomēr, ja reiz iedzīvotājiem bija tiesības deklarēties līdz gada beigām, tam bija jābūt iespējamam. Nekur nav teikts, ka pēdējā diena neskaitās. Līdzībās varētu teikt - tad jau arī pārtikas derīguma termiņš nebeidzas uz iepakojuma redzamajā datumā, bet dienu iepriekš, jo pēdējā diena taču neskaitās. Ja automašīnas tehniskā apskate ir līdz 30.decembrim, tad sodīt var jau 29.decembrī, jo pēdējā diena taču neskaitās. Arī Iedzīvotāju reģistrācijas nodaļas pārstāvji uzskata, ka sakarā ar jaunajiem noteikumiem varēja būt vienošanās ar PMLP par pakalpojuma nodrošināšanu līdz 2016. gada 1.janvārim. Klātienē nodaļas pārstāvji deklarēšanās iespēju ir nodrošinājuši līdz decembra pēdējās darba dienas darba laika beigām.
Lielākā daļa no vairāk nekā trīssimt Rīgas iedzīvotājiem vēlējās deklarēties Rīgā, vai nu savā vai citam piederošā īpašumā, ko dažādu, bieži personisku apsvērumu dēļ vēl nebija izdarījuši. Citi vēlējās mainīt deklarēšanās adresi Rīgas ietvaros. Ja jau deklarēšanās kavēšana nenozīmētu ievērojamu maksājumu pieaugumu, tad vēl varētu paciesties, bet nu vairs nekā. 2.janvārī veikta piedeklarēšanās Rīgā ir novēlota, lai šogad izvairītos no lielā NĪN.
Cita veida sūdzības saņemtas no cilvēkiem, kuru īpašuma adreses maiņu Rīgas būvvalde izsludināja 2015.gada 22.decembrī, bet iedzīvotāji līdz gada beigām nepaspēja piedeklarēties jaunajās adresēs, tātad būs jāmaksā lielais NĪN. Daļa iedzīvotāju nevarēja deklarēt elektroniski dzīvesvietu, jo adrese nebija Adrešu reģistrā, kaut lēmums par adreses piešķiršanu bija pieņemts. Tas varēja būt iemesls deklarēšanas atlikšanai uz pēdējo brīdi.
Šie gadījumi rada aizdomas nevis par vienkāršu, tehnisku brāķi, bet apzinātu rīcību, lai nepieļautu deklarēšanos un iekasētu Rīgas budžetā pēc iespējas lielāku naudu. Esmu nosūtījis vēstuli Rīgas domes priekšsēdētājam, aicinot rast iespēju risināt šo jautājumu un nākt pretī tiem iedzīvotājiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nevarēja piedeklarēties elektroniski.
Foto: Ieva Lūka/LETA