"Valmieras stikla šķiedra": OIK atlaidei jāseko elektroenerģijas kopējās cenas samazinājumam
Kā sacīja Švionteks, uzņēmums jau kopš 2011.gada aktīvi iestājies par nepieciešamību rast risinājumu OIK un elektroenerģijas dārdzības problēmai. "Esam savu viedokli aizstāvējuši un pamatojuši ministriem un dažādām augstām valsts amatpersonām, norādot, ka elektroenerģijas augstā cena ir viens no ierobežojošiem faktoriem lieljaudas ražošanas uzņēmējdarbībai, kas atstāj ietekmi uz uzņēmuma attīstības un starptautiskās konkurētspējas iespējām," stāsta Švionteks. "Elektroenerģija veido būtisku mūsu uzņēmuma izmaksu daļu, par OIK vien pērn samaksājām divus miljonus eiro, kas ir neadekvāti liela summa, ja salīdzinām šī resursa cenas ar citām Eiropas valstīm."
"Protams, novērtējam valdības pieņemto lēmumu, kas ļaus samazināt mūsu izdevumus šajā pozīcijā, bet tas ir tikai pirmais solis šīs problēmas risināšanā," turpina Švionteks. "Noteikti ir jāseko otram solim, pārskatāmā nākotnē sagaidot elektroenerģijas kopējās cenas samazinājumu."
Švionteks norāda, ka, skatoties no konkurences un ilgtspējības viedokļa, nav normāli, ka ražojošie uzņēmumi Latvijā maksā visvairāk Eiropā par šo resursu. "Izmaksām samazinoties, mums pavērtos daudz lielākas iespējas pieejamos līdzekļus ieguldīt attīstībā un izaugsmē, jaunu produktu veidošanā, ražošanas paplašināšanā, nesot jūtamu labumu nodokļu veidā vietējai sabiedrībai un valstij kopumā," uzsver Švionteks.
Kā ziņots, valdībā atbalstīts Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotais noteikumu projekts "Kārtība, kādā energoietilpīgi apstrādes rūpniecības uzņēmumi iegūst tiesības uz samazinātu līdzdalību obligātā elektroenerģijas iepirkuma un garantētas maksas ietvaros radīto izdevumu publiskajam tirgotājam kompensēšanai", kura rezultātā elektrības rēķinu samazinājums var skart 60 energoietilpīgus uzņēmumus.
Minētā elektrības atlaide varētu attiekties uz tādiem uzņēmumiem kā AS "KVV Liepājas metalurgs", AS "Valmieras stikla šķiedra", SIA "Cemex" un AS "Latvijas Finieris".
Vidēja termiņa budžeta ietvarā patlaban ir paredzēts, ka AS "Latvenergo" valsts budžetā ieskaita 70% no peļņas, un, lai segtu izdevumus par OIK samazināto līdzdalības maksājumu, būs nepieciešams palielināt "Latvenergo" dividenžu iemaksu no plānotajiem 70% līdz 90%.
LETA
Foto: Stock.XCHNG