Foto: Pilseta24.lvSadalot kooģenerācijas staciju jaudu starp vairākiem komersantiem, pašvaldības uzņēmums "Daugavpils siltumtīkli" ir nodrošinājis tiem apjomīgas kompensācijas par saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, revīzijā secinājusi Valsts kontrole.
Komersanti, izmantojot valsts piešķirtās priekšrocības mazajiem elektroenerģijas ražotājiem, saņēmuši lielāku kompensāciju par saražoto elektroenerģiju, aģentūru LETA informēja valsts kontrolē. Piemēram, divi komersanti, katram ražojot elektrisko jaudu līdz četriem megavatiem, par pārdoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros 2015.gadā ir guvuši ienākumus 2,9 miljonu eiro apmērā. Revidenti norāda, ka tas ir divas reizes vairāk nekā, ka līguma izpilde būtu veikta atbilstoši līguma nosacījumiem - vienam komersantam ražojot ar astoņu megavatu elektrisko jaudu.
Laikā no 2007.gada līdz 2012.gadam uzņēmums ir noslēdzis sešus līgumus ar komersantiem par siltumenerģijas ražošanas avotu izbūvi un siltumenerģijas iepirkšanu, tādējādi ar katru gadu samazinot pašu ražotās siltumenerģijas apjomu. Patlaban uzņēmums saražo vien pusi no nepieciešamā siltumenerģijas apjoma un pārējais tiek iepirks no privātajiem komersantiem. Revīzijā secināts, ka astoņu gadu laikā privātiem komersantiem par piegādāto siltumenerģiju samaksāti 35,5 miljoni eiro.
Tomēr laikā no 2019.gada līdz 2022.gadam beigsies valsts atbalsta periods par saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, tāpēc komersantu ienākumi ievērojami samazināsies un tiem ar AS "Daugavpils siltumtīkli" noslēgto līgumu izpilde, iespējams, vairs nebūs izdevīga, atgādina Valsts kontrole.
Valsts kontrole vērš uzmanību, ka ne kapitālsabiedrība, ne arī Daugavpils pilsētas dome nav stratēģiski izvērtējušas turpmākās attīstības perspektīvas, kā arī nav veiktas darbības savas siltumenerģijas ražošanas infrastruktūras attīstībai, lai nodrošinātu iedzīvotājiem nepārtrauktu un kvalitatīvu siltumapgādes pakalpojumu, saglabājot tarifa stabilitāti.
Valsts kontrole ir aicinājusi gan uzņēmumu, gan pilsētas vadību nekavēties ar risinājumiem, lai saglabātu siltumenerģijas tarifa stabilitāti, ņemot vērā to, ka enerģētikas jomā jebkurš risinājums ir ilgtermiņa un prasa gan nozīmīgas investīcijas, gan laiku.
LETA
2016.gada 22.decembrī