"Valsts nekustamie īpašumi" sāk izmantot e-izsoles
Rīga, 13.febr., LETA. AS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) aizvien vairāk sāk izmantot dažādus digitālos risinājumus, tostarp Tiesu administrācijas elektronisko izsoļu vietni "e-izsoles", kuru vēlas ieviest kā ierastu praksi, aģentūru LETA informēja VNĪ valdes locekle Sigita Janvāre.
"Atbilstoši VNĪ stratēģijai, mēs vienlaikus attīstām īpašumus, kuri ir nepieciešami valsts pārvaldes vajadzībām, savukārt pārējie objekti pakāpeniski tiek pārdoti un iegūtā nauda ieguldīta attīstībā. Protams, mēs esam ieinteresēti ātrā un efektīvā pārdošanas procesā, kas ar minimāliem resursiem ļauj sasniegt iespējami labāku rezultātu," sacīja Janvāre.
Izmantojot Tiesu administrācijas elektronisko izsoļu portālu, VNĪ jau pirmajā pašu organizētajā e-izsolē veiksmīgi izdevās pārdot iepriekš nelikvīdu 10 000 kvadrātmetru lielu zemes gabalu Jēkabpilī, Ārijas Elksnes ielā 8A. Lēmumu par minētā zemes gabala pārdošanu VNĪ pieņēma 2017.gada beigās. Tika organizētas divas izsoles ierastā ceļā, taču intereses par piedāvājumu nebija. Savukārt, ievietojot elektronisko piedāvājumu, darījums par 11 600 eiro tika noslēgts jau pēc pirmās izsoles, kas noslēdzās 28.janvārī.
"Esam priecīgi par to, ka mums izdevās šo nekustamo īpašumu pārdot par sākotnēji plānoto cenu, proti, to nebija nepieciešams samazināt. Elektroniskās izsoles nodrošina skaidri saprotamus, visiem dalībniekiem vienlīdzīgus noteikumus. Šis digitālais rīks praktiski nodrošinātu labas prakses un caurskatāmības principu ievērošanu ikdienā. Turklāt dalībniekiem tas ir ļoti ērti - solīšanu var veikt elektroniski jebkurā laikā neizejot no mājas vai biroja," skaidroja Janvāre.
"Patlaban VNĪ var izsolīt vien tos objektus, kas ir paša uzņēmuma īpašumā. Atbalstām grozījumus Publiskās personas mantas atsavināšanas likumā, kā arī esam iesaistījušies normatīvo aktu izmaiņu tapšanā, kas ļautu mums ieviest e-izsoļu rīkošanu kā ierastu praksi. Iecerētie grozījumi paredz vēl vairāk paplašināt izsoļu organizatoru loku un ļaus elektroniskās izsoles organizēt jebkurai valsts vai pašvaldības iestādei," piebilda Janvāre.
Kopš 2015.gada jūnija Tiesu administrācijas vietnē pieejamajā elektronisko izsoļu sistēmā var ievietot nekustamā īpašuma publikācijas, pārbaudīt personas atbilstību un apstiprināt to dalību izsolē, noturēt pašu izsoli, kā arī nosūtīt to dalībniekiem paziņojumus. Lielākie ieguvumi ir caurspīdīgums, automatizācija, kas visām iesaistītajām pusēm ļauj būtiski ietaupīt laiku un citus resursus.
Tiesu administrācijas turējumā esošajā elektronisko izsoļu vietnē no 2015.gada veiksmīgi noorganizētas 18 447 izsoles, tostarp 507 kustamās mantas, 31 lietu kopības un 17 909 nekustamo īpašumu izsoles. Kopējā izsolēs nosolīto cenu kopsumma pārsniedz 334 295 406 eiro, vidējā nosolītā izsoles objekta cena ir 33 270 eiro, savukārt augstākā nosolītā cena par īpašumu - 18 000 000 eiro. Nosolītās cenas pieaugums no izsoles sākumcenas vidēji sasniedz 26%. Elektronisko izsoļu vietnes apmeklētāju skaits dienā pārsniedz 26 000 apmeklētāju.
Elektroniskā izsoļu vietnē šobrīd organizē izsoles zvērināti tiesu izpildītāji, maksātnespējas procesa administratori, VNĪ un SIA "Lattelecom", kā arī tuvākajā laikā plāno pievienoties "Privatizācijas aģentūra".
VNĪ šobrīd īsteno 32 nozīmīgus attīstības projektus aptuveni 135 miljonu eiro apmērā. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 500 nekustamo īpašumu adresēm ar 1700 ēkām 1,2 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.