Valsts vai pašvaldība varēs sniegt atbalstu dzīvojamo īres māju būvniecībai
Rīga, 5.marts, LETA. Valsts vai pašvaldība varēs sniegt atbalstu dzīvojamo īres māju būvniecībai, paredz otrdien Ministru kabinetā atbalstītie grozījumi likumā par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā.
Minētie grozījumi paredz, ka valsts vai pašvaldība varēs sniegt atbalstu dzīvojamo īres māju būvniecībai, atjaunošanai vai pārbūvei vai jaunuzceltu, atjaunotu vai pārbūvētu dzīvojamo īres māju iegādei.
Šāda priekšlikuma mērķis ir novērst tirgus nepilnības dzīvojamo īres māju pieejamības nodrošināšanā mājsaimniecībām.
Tāpat likuma grozījumi paredz, ka atbalsta sniegšanas veidu, kārtību, nosacījumus, personu kategorijas, kurām sniedzams atbalsts, kā arī piemērojamo komercdarbības atbalsta regulējumu noteiks Ministru kabinets.
Minētais likumprojekts ir iekļauts 2019.gada budžetu pavadošajā likumprojektu paketē, par kuriem gala lēmums jāpieņem Saeimai.
LETA rakstīja, ka jau iepriekšējais Ministru kabinets pērn oktobrī atbalstīja grozījumus likumā par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, paredzot, ka Valsts kase nodrošinās pašvaldībām aizņēmumus īres namu būvniecībai.
Ekonomikas ministrija (EM) izstrādāja minētos likuma grozījumus, lai risinātu mājokļu pieejamību reģionos, un izstrādāja piedāvājumu, kādā veidā pašvaldībās varētu veicināt īres namu būvniecību.
Plānots, ka pašvaldības varēs iepirkuma kārtībā izraudzīt būvniekus īres namu celtniecībai, nosakot maksimālos būvniecības izmaksu griestus par kvadrātmetru. Tāpat plānots, ka aizņēmums 30 gadu laikā tiks segts ar samaksāto īres maksu.
No valdībā apskatītā priekšlikuma izriet, ka viena dzīvokļa ikmēneša maksājums Valsts kases parāda dzēšanai būtu no 4,7 līdz 5,02 eiro par kvadrātmetru. Savukārt īres maksa un komunālie izdevumi 50 kvadrātmetru lielam dzīvokli aprēķināti no 279 eiro līdz 326 eiro mēnesī. Tiesa, pašvaldības varēs nodrošināt arī zemāku īres maksu par kvadrātmetru.
Priekšlikums arī paredz, ka dzīvokļu izīrēšanas kārtība un nosacījumi būs pašvaldību kompetencē, vienlaikus dzīvojamās telpas ieinteresētajiem lietotājiem nosacījumi un kārtība būs jānodrošina atklātā, pārredzamā un nediskriminējošā veidā.