Veidos būvniecībā radušos atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēmu
Kā skaidro VARAM, Latvijā patlaban nav pilnībā izveidota sistēma, lai varētu nodrošināt precīzu būvniecībā radušos atkritumu uzskaiti un šo atkritumu pārvadājumu uzskaiti. Tas nozīmē, ka vides aizsardzības kontrolējošām iestādēm nav iespējams nodrošināt tādu būvniecības atkritumu savākšanas un pārvadāšanas kontroli, lai nepieļautu vides aizsardzības prasībām neatbilstošu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu.
Paredzams, ka šādai sistēmai darbība būtu jāsāk no 2014.gada. Šīs sistēmas izveidošanu un uzturēšanu uzticētu kādai VARAM pilnvarotajai iestādei vai komersantam, un VARAM uzskata, ka to varētu veikt Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kas patlaban jau nodrošina bīstamo atkritumu pārvadājumu uzskaiti.
Lai šādu sistēmu izveidotu, ir nepieciešami finanšu līdzekļi. Aprēķināts, ka nepieciešamā summa ir 20 000 latu, ko VARAM lūdz piešķirt no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Savukārt sistēmas uzturēšanas izmaksas tiks segtas no sistēmas lietotāju maksājumiem par sistēmas izmantošanu.
VARAM arī piebilst, ka par būvniecības atkritumu apglabāšanu tiek maksāts dabas resursu nodoklis, ieņēmumi no dabas resursu nodokļa maksājumiem 2012.gadā ir aptuveni 92 000 latu par būvniecības atkritumu apglabāšanu. Šī summa tiek sadalīta starp valsts pamatbudžetu (40%) un pašvaldību vides aizsardzības speciālajiem budžetiem (60%). Ieviešot būvgružu pārvadājumu uzskaites sistēmu, var prognozēt, ka valsts budžetā ieņēmumi no dabas resursu nodokļa par šādu atkritumu apsaimniekošanu pieaugs par 100 000 latu.
Saskaņā ar VARAM rīcībā esošo informāciju būvniecībā radušos atkritumu pārstrādi 2012.gadā veica 26 komersanti, bet šo atkritumu savākšanu veica 98 komersanti. Kopumā 2012.gadā tika savākti 353 000 tonnu būvniecības atkritumu, no tiem pārstrādātas 338 585 tonnas un apglabātas 6820 tonnas.
Rīga, 10.sept., LETA.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors jovike