Vēja elektrostacijas: Priekšrocības un trūkumi

Vēja elektrostacijas: Priekšrocības un
trūkumi
Dabas resursa – vēja – radītās enerģijas brīnumainās priekšrocības tika atklātas jau sensenos laikos. Jau 3000. gadā pirms mūsu ēras cilvēki iemācījās veiksmīgi pielietot vēja enerģiju saimniecībā. Radot speciālas iekārtas, kas mijiedarbojās ar vēju, bija iespējams sakopt augsni, sausināt purvainas platības un iegūt ražu.
 
Vēja enerģija savu patieso uzplaukumu piedzīvoja 20. gadsimtā. Šodien šī perspektīvām bagātā joma – tīras enerģijas ieguve – pasaulē attīstās arvien straujāk. Tiek izveidotas vēja elektrostacijas jeb vēja parki – vairāku vēja ģeneratoru kopums –, kuru mērķis ir ne tikai ražot elektroenerģiju, bet arī ievērojami uzlabot vides apstākļus un attiecīgi padarīt tos drošākus cilvēku veselībai.
 
Vēja enerģija ir viens no alternatīvās enerģijas ieguves avotiem, savukārt alternatīvā enerģija nodara ievērojami mazāku kaitējumu apkārtējai videi, ir lietošanā izdevīgāka un, pats galvenais, atjaunojama.

Galvenās vēja parku priekšrocības

1. Vējš ir neizsmeļams bezmaksas resurss, ko ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību iespējams efektīvi izmantot elektrības ražošanai.

2. Enerģija, ko ražo vēja turbīnas, nerada siltumnīcefekta gāzu un citu piesārņojošu un kaitīgu vielu emisijas.

3. Neskatoties uz to, ka vēja ģeneratori var sasniegt ievērojamus augstumus, tie aizņem pavisam nelielu zemes platību. Pateicoties tam, zeme, uz kuras uzstādītas vēja turbīnas, ir derīga izmantošanai dažādiem mērķiem, kas ir īpaši svarīgi lauku apgabaliem augsnes apstrādei un sēšanai, ražas gūšanai.

4. Daudzi apbrīno to, kā vēja parki spēj uzlabot lauku ainavu.

5. Attālinātos rajonos, kur elektroenerģijas piegāde ir apgrūtināta, uzstādot vēja ģeneratorus, iespējams nodrošināt mājsaimniecībām nepieciešamo elektrību.  

6. Vēja ģeneratori tiek ražoti dažādos gabarītos, tāpēc tie būs piemēroti un dos labumu gan lieliem uzņēmumiem un rūpnīcām, gan privātajām un lauku mājām.

7. Tāpat kā citi alternatīvās enerģijas avoti, vēja elektrostacijas mazina uzņēmumu un mājsaimniecību atkarību no naftas un gāzes kompāniju monopola, no kā patērētāji rezultātā tikai iegūst.

8. Vēja turbīnu ražošanai un ekspluatācijai ir būtiska nozīme jaunu darba vietu radīšanā. 

Trūkumi

1. Vēja ģeneratoru darbība ir atkarīga no noteiktiem ārējiem apstākļiem – vienā brīdī vējš var būt ļoti spēcīgs, citā – nav jūtama ne mazākā vēja pūsma. Lai nodrošinātu nepārtrauktu elektroenerģijas padevi patērētājiem šādos nepastāvīgos apstākļos, ir nepieciešama apjomīga elektroenerģijas uzkrāšanas sistēma un infrastruktūra šīs enerģijas padevei.

2. Vēja parka izbūve prasa lielus materiālus ieguldījumus, tāpēc nereti ir nepieciešamas investīcijas reģionālā līmenī, ko ne vienmēr iespējams vienkārši nodrošināt. Jau pats sākuma posms un projekta īstenošana ir ļoti dārgs pasākums. Iepriekšminētā infrastruktūra ir būtiska projekta daļa, kas arī prasa lielas izmaksas.

3. Pastāv viedoklis, ka vēja ģeneratori izkropļo dabas ainavu, tāpēc uzņēmumiem nākas lūgt profesionāļu – ainavas arhitektūras un dizaina speciālistu palīdzību. 

4. Vēja elektrostacijas rada aerodinamisku troksni, kas var radīt cilvēkiem diskomfortu. Šī iemesla dēļ dažās Eiropas valstīs ir pieņemts likums, kas nosaka, ka vēja ģeneratori nedrīkst atrasties tuvāk par 300 metriem no dzīvojamām mājām, bet trokšņa līmenis nedrīkst pārsniegt 45 decibelus dienā un 35 decibelus naktī. 

Neskatoties uz trūkumiem, vēja ģeneratoru priekšrocības vides ieguvumu ziņā ir acīmredzamas. Uzskatāmībai – vēja ģenerators ar viena megavata jaudu ļauj 20 gadu laikā ietaupīt ap 29000 tonnu ogļu vai 92000 barelu naftas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Ēku nojaukšanas kārtība

Ēku nojaukšanas kārtība

Svarīgi atrast licencētu un pieredzējušu demontāžas darbu veicēju ar labu reputāciju, lai darbi noritētu droši un pēc nojaukšanas darbiem nebūtu problēmu ar paveikto darbu nodošanu būvvaldē.

Aktualitātes

Iespēju konsultēties par dūmu detektoriem izmantoja 480 iedzīvotāji

Iespēju konsultēties par dūmu detektoriem izmantoja 480 iedzīvotāji

Pirmdien, 2.decembrī, no plkst. 14.30 līdz plkst. 18.30 ikviens iedzīvotājs, kuram bija jautājumi par ugunsdrošību un dūmu detektoriem, tika aicināts doties uz jebkuru no 92 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) daļām un posteņiem visā Latvijā, kā arī Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžu un saņemt konsultāciju.

Uzņēmējs runā

Kā efektīvi strādāt ar sniega pūtēju?

1_sniega_putejs

Mūsdienās, šķiet, teju katram darbam ir izgudrota sava ierīce, kas to atvieglo, paātrina vai pat paveic mūsu vietā. Klasiskā sniega tīrīšana nav izņēmums. Nu jau krietnu laiku ir pazīstamas tādas ierīces kā sniega pūtēji. Ko ar tiem var paveikt un kā strādāt efektīvāk – par to lasiet tālāk!