abc.lv skaitļos

Lietotāji online30
Aktīvie uzņēmumi22623
Nozares raksti1035
Ekspertu atbildes2577
Vēja enerģijas asociācija: Tiesas lēmums “Tukuma vēja lietā” ir precedents, kas veicinās vēja enerģijas attīstību Latvijā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Vēja enerģijas asociācija: Tiesas lēmums “Tukuma vēja lietā” ir precedents, kas veicinās vēja enerģijas attīstību Latvijā

Vēja enerģijas asociācija: Tiesas lēmums “Tukuma vēja lietā” ir precedents, kas veicinās vēja enerģijas attīstību Latvijā

Latvijas Vēja enerģijas asociācija izsaka gandarījumu par tiesas lēmumu apmierināt SIA „Pienava wind” pieteikumu un atzīt Tukuma novada domes lēmumu par prettiesisku, kā arī uzdot labot to, izsniedzot atļauju vēja elektrostaciju parka būvniecībai. Asociācija uzskata, ka šis lēmums ir precedents, kas veicinās straujāku vēja enerģijas attīstību Latvijā, tajā pašā laikā ļoti būtiski ir arī veicināt konstruktīvu dialogu starp attīstītājiem un Latvijas pašvaldībām, lai šādas tiesvedības notiktu pēc iespējas retāk.  

“Vēja nozare ļoti gaidīja šo tiesas lēmumu. Neapšaubāmi esam gandarīti, ka tas ir attīstītājam pozitīvs un apliecina, ka pašvaldību vadītājiem ir būtiski pieņemt racionālus un pamatotus lēmumus, domājot par reģiona attīstību. Tomēr jāuzsver, ka tiesu darbiem būtu jābūt tiešām galējam risinājumam, un ticam, ka konsenss būtu panākams likuma ietvaros, iesaistītajām pusēm sēžot pie sarunu galda, izdiskutējot un atrodot pieņemamāko un izdevīgāko sadarbības formu,” saka Latvijas Vēja enerģijas asociācijas vadītājs Andris Vanags.

Jāatgādina, ka Vides pārraudzības valsts birojs SIA "Eolus" 2019. gadā izdeva atzinumu par vēja elektrostaciju parka "Pienava" būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu, kurā atļāva izbūvēt vēja turbīnas. Tukuma novada Dome aizvadītā gada martā noraidīja vēja elektrostaciju parka "Pienava" būvniecību Tukuma novadā, savukārt, SIA “Eolus” šo lēmumu pārsūdzēja tiesā. Šā gada 27. jūlijā Administratīvā rajona tiesa apmierināja pieteikumu un atzina Tukuma novada domes 2020. gada 25. marta lēmumu par prettiesisku, kā arī uzdeva Tukuma novada domei izdot SIA “Pienava wind” labvēlīgu administratīvo aktu, ar kuru tiktu akceptēta SIA „Pienava wind” paredzētā darbība – vēja elektrostaciju parka „Pienava” būvniecība Tukuma novadā.

“Valstī nevajadzētu veidoties situācijai, kurā pašvaldība var apšaubīt un noraidīt Latvijas kompetentākās institūcijas, šajā gadījumā – Vides pārraudzības valsts biroja, lēmumu par kāda projekta ietekmes uz vidi novērtējumu. Tas ne tikai sūta nepareizu signālu visai vēja enerģijas nozarei, bet kopumā grauj valsts tiesiskuma principus. Ļoti svarīgi arī valstiskā līmenī veicināt izpratni par vēja enerģijas nozīmi, ieguvumiem un kliedēt sabiedrības apziņā patiešām dziļi iesēdušos mītus,” papildina A. Vanags.

Lai veicinātu vēja parku attīstītāju sadarbību ar pašvaldībām, patlaban Latvijas Vēja enerģijas asociācija ir uzsākusi sarunas ar dažādām institūcijām, to skaitā LR Ekonomikas ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību, LR Vides un reģionālās attīstības ministriju, par pašvaldības motivējošu mehānismu izstrādi. Kā iespējami risinājumi ir, piemēram, “dalīšanās ar peļņu”, noteiktu tās daļu novirzot īpašā fondā pašvaldības teritorijā dzīvojošo iedzīvotāju konkrētu problēmu risināšanai, vai, atcelta pārvades un sadales maksa lielākajiem un energointensīvākajiem uzņēmumiem konkrētajā pašvaldībā, kur darbojas vēja elektrostaciju parks. 

Kā ziņots, vēja parks "Pienava Wind" sastāvēs no 22 vēja turbīnām, tā izveidei paredzētās investīcijas sasniegtu aptuveni 150 miljonus eiro. Šī būtu viena no līdz šim lielākajām privātajām investīcijām Latvijas enerģētikas sektorā, radot ievērojamus ekonomiskos un sociālos ieguvumus Tukuma novada pašvaldībai un valstij kopumā.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.