Ventspilī plāno pārstrādāt izlietoto tehnisko eļļu un degvielas maisījumu atkritumus
Iesniegumā norādīts, ka uzņēmumā pārstrādei gada griezumā, visticamāk, tiks pieņemtas gan izlietotās tehniskās eļļas, gan degvielas maisījumi, tai skaitā kuģu tilpņu naftas produkti. Aprēķini par plānoto maksimālo jaudu gan ir veikti, pieņemot, ka pārstrādei tiek pieņemts tikai viens no abiem produktiem. Uzņēmums aplēsis, ka gadā būs iespējams pārstrādāt līdz 8000 tonnām tehnisko eļļu un, pievienojot piedevas, saražot 8600 tonnas gatavās produkcijas, ko paredzēts realizēt Eiropas Savienības tirgū. Otrs aprēķins liecina, ka gadā varētu pieņemt pārstrādei līdz 28 000 tonnu degvielas maisījumu, tai skaitā kuģu tilpņu naftas produktu, un saražot vidēji 27 720 tonnas gaišo naftas produktu. Plānots, ka iekārta darbosies nepārtrauktā režīmā.
Izlietoto tehnisko eļļu un degvielas maisījumu atkritumu pārstrādi uzņēmums plāno veikt Ventspilī, Kustes dambī 13. "Green Oil" ar Ventspils brīvostas pārvaldi noslēdzis zemes nomas līgumu par 11 242 kvadrātmetrus lielas teritorijas nomu. Saskaņā ar pilsētas teritorijas plānojumu tā ir rūpnieciskā zona. Vienā pusei tai ir dzelzceļš, netālu darbojas vairāki citi rūpnieciskie uzņēmumi, bet aptuveni 200 metru attālumā ir arī dzīvojamās mājas.
Kā uzņēmums norādījis iesniegumā, nozīmīgākā potenciālā avārijas situācija šāda veida darbībā ir iespējamās eļļu noplūdes. Lai tās nepieļautu, vieta, kur notiks eļļas pieņemšana, pārstrāde un uzglabāšana, tiks noklāta ar betona segumu, ap darbības vietu izveidojot betona apmali, lai izvairītos no augsnes piesārņojuma noplūdes gadījumā. Eļļu pārstrāde un jaunu eļļu ražošana paredzēta angāra tipa ēkā ar betona grīdas segumu. Tehnoloģiskais process notiks vakuuma apstākļos, kam ir mazāks eļļas noplūdes risks, salīdzinot ar spiediena iekārtām. Cauruļvadi, tvertnes un destilācijas iekārtas būs savienotas slēgtā sistēmā ar datorizētu kontroli. Bīstamie atkritumi tiks uzglabāti slēgtos konteineros un tvertnēs, kas izslēdz nokrišņu nonākšanu saskarē ar atkritumiem un lietus notekūdeņu infiltrāciju gruntī.
Sakarā ar to, ka iekārtas būvniecība paredzēta divās kārtās un ražošanas notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas izbūve paredzēta būvniecības otrajā kārtā, sākotnēji ražošanas notekūdeņi tiks uzkrāti virszemes cisternā un nodoti apsaimniekošanā Ventspils ostas terminālim "Ventbunkers". Realizējot būvniecības otro kārtu, tiks izbūvētas ražošanas notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas. Tajā attīrītie rūpnieciskie notekūdeņi tiks novadīti pilsētas centralizētajā kanalizācijas sistēmā.
Izlietotās eļļas un degvielas maisījumus plānots pieņemt pārstrādei gan no Latvijas, gan ārvalstu uzņēmumiem.
Iesniegumā uzņēmums norādījis, ka paredzēto darbību tas plāno sākt jau šī gada ceturtajā ceturksnī. Aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies sazināties ar uzņēmuma vadību, lai noskaidrotu, cik ticami ir šie plāni.
Šī gada 5.augustā Ventspils pilsētas domes Būvniecības administratīvā inspekcija uzņēmumam izsniegusi būvatļauju. Ventspils reģionālajai vides pārvaldei būs jālemj par atļaujas izsniegšanu uzņēmumam piesārņojošās darbības veikšanai. Saistībā ar šo iesniegumu tiek rīkota sabiedriskā apspriešana, un rakstiskus priekšlikumus par atļaujas izsniegšanu var iesniegt Ventspils reģionālajā vides pārvaldē 30 dienu laikā pēc informācijas publicēšanas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
SIA "Green Oil" reģistrēta 2012.gada 26.janvārī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 656 453 eiro. 100% uzņēmuma kapitāldaļu īpašnieks ir SIA "SP Consultancy", liecina "Firmas.lv" informācija.
LETA
Foto: Stock.XCHNG