Ventspils dome atbalsta no atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijas iekārtas izbūvi
Rīga, 24.okt., LETA. Ventspils dome konceptuāli atbalstījusi pašvaldības SIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" investīciju projekta "No atkritumiem iegūtā kurināmā (NAIK) reģenerācijas iekārtu izbūve Ventspilī, Talsu ielā 69" īstenošanu, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.
No atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijas iekārta tiks izbūvēta, lai Ventspils pilsētā veicinātu dažāda veida atkritumu atkārtotu izmantošanu, pārstrādi un reģenerāciju, kā arī veiktu prasības izpildi, ka līdz 2035 gadam visām Eiropas Savienības dalībvalstīm jānodrošina sadzīves atkritumu poligonos apglabāto atkritumu apjoma samazināšanu līdz 10%.
Lēmums par pašvaldības SIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" projekta finanšu plānu atbalstīšanu un Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinsējuma piesaisti, veikts, pamatojoties uz iesnieguma iesniegšanu darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" specifiskā atbalsta mērķī "Veicināt dažāda veida atkritumu atkārtotu izmantošanu, pārstrādi un reģenerāciju".
Projekta kopējais indikatīvais finansējums plānots 15 000 000 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.
Kā liecina "Ventspils labiekārtošanas kombināts" informācija, katlu mājas paredzētā darbība plānota 7300 kvadrātmetru lielā zemes gabalā, kur tiks veikta reģenerācijas iekārtas uzstādīšana un ekspluatācija, lai pēc tam ražotu gan siltumenerģiju, gan elektroenerģiju. Līdz 21 210 tonnām gadā, kā kurināmo, paredzēts izmantot NAIK, kas uz katlu māju tiks piegādāts ar autotransportu slēgtos konteineros kā beramkrava, izslēdzot smaku izplatību.
Kurināmā uzglabāšana ārpus katlu mājās ēkas telpām nav paredzēta, līdz ar to smaku izplatība apkārtējā teritorijā tiks maksimāli ierobežota. Atbilstoša dūmgāzu filtru sistēma ierobežos piesārņojošo vielu emisiju un smaku izplatību, kas veidosies sadedzinot NAIK. Atmosfērā emisiju izplūde būs daudzkārt mazāka, kā tradicionālajās katlu mājās, kurās tiek sadedzināta biomasa vai fosilie kurināmie, tādi, kā akmeņogles, mazuts, gāze.
Jaunos NAIK reģenerācijas iekārtu uzstādīšanas projektēšanas darbus, plānots sākt nākamā gada sākumā, savukārt, būvdarbus jau 2019.gada vidū, darbības sākšana paredzēta 2020.gada otrajā pusē.