Veselīgi augi tavā dārzā
Bieži vien savā dārzā gribas redzēt augus, kam piemīt ne tikai dekoratīvā funkcija, bet arī ārstnieciskā. Ir daudz dažādu augu, kas palīdzēs cīnīties gan ar iekaisumu, gan ar saaukstēšanos un arī citām kaitēm.
Kumelīte
Tā zied no jūnija līdz augustam. Kumelītēm patīk gaisma un ūdens, bet tās nepanes pārāk lielu mitrumu. Tās jāstāda atvērtā un gaišā teritorijā.
Runājot par ārstnieciskajām funkcijām, kumelīte der kā pretiekaisuma līdzeklis. Turklāt to izmanto gadījumos, ja ir problēmas ar gremošanas sistēmu, zobu sāpēm un, ja ir radušās brūces.
Piparmētra
Aromāts, neuzbāzīgs skaistums – tas viss par piparmētru. Šis augs tiek uzskatīts par vienu no senākajiem ārstnieciskajiem augiem. Papildu ārstnieciskajām īpašībām, piparmētrā ir A un C vitamīni, mangāns. Uzvārot tēju, obligāti pievienojiet piparmētras lapiņas – jums nebūs jāsūdzas par bezspēku.
Vislabāk piparmētru audzēt noslēgtā vietā, pretējā gadījumā tā, bagātīgi augot, traucēs citiem augiem. Piekaramie āra podi ir viena no labākajām vietām, kur stādīt piparmētru.
Tāpat piparmētra ikvienam sniegs enerģiju.
Tas ir daudzgadīgs augs, tomēr pastāv arī viengadīgas un divgadīgas šķirnes. Senie romieši šo augu izmantoja, ārstējot daudzas slimības. Arī mūsdienās tiek ievērotas šīs tradīcijas, turklāt to izmanto arī kulinārijā.
Latvijā salvija augs astoņus gadus. To ir viegli iestādīt. Līdzīgi daudziem citiem ārstnieciskajiem augiem tai patīk gaisma un siltums. Pateicoties gaiši ziliem un violetiem ziediem, salvija būs ļoti labs papildinājums jebkuram dārza dizainam.
Klinģerītes
Šī auga ziediem piemīt antiseptiskas, pretiekaisuma un daudzas citas ārstnieciskas īpašības. Saaukstēšanās gadījumā to izmanto kakla skalošanai. Tas ir viengadīgs augs, kas pielāgojas jebkurai augsnei. Tā skaistie ziedi spēs izdekorēt jebkuru puķu dobi.
Staģe
Pastāv vairāk nekā 100 šā auga veidi. Tā skaistie ziedi, kas līdzinās mazām saulespuķēm, priecēs jūs jūlijā un augustā. Arī staģei patīk gaisma, siltums un ūdens. Tomēr bieži laistīt to nevajadzētu. Pateicoties ļoti labi attīstītai sakņu sistēmai, staģe bez mitruma nepaliks pat tveicē.
Ir viens no populārākajiem ārstnieciskajiem augiem, medicīniskos nolūkos visbiežāk izmanto tā saknes. Baldriāna saknes ļoti ātri zaudē savu dīgtspēju, tieši tamdēļ to labāk stādīt zem ābeles. Tur augs pasargāts no jebkādas iedarbības un ātrāk aug. Svarīgi, lai augsne nebūtu izkaltēta, baldriāns to necieš. Ziedi var būt violetā, baltā vai sarkanā krāsā. Augs var izaugt līdz pat diviem metriem.
Strutene
Šim augam ir bagāta vēsture. Vēl Senās Romas laikos, izmantojot struteni, tika pagatavots krēms "Čilidonija", kuru izmanto arī mūsdienās, ārstējot dažādas ādas slimības.
To labāk stādīt, izmantojot sēklas nevis stādus, ļoti labi iesakņojas un ātri aug. Lieliski izskatīsies jebkurā puķu dobē. Tomēr, ja mājās ir bērni – strutenei jāaug vietās, kur viņi nevar piekļūt, jo augs ir indīgs.
Foto: pixelgrey/flickr.com; Steve Brece/flickr.com; Brandon/flickr.com; J Brew/flickr.com