Vides un interjera dizainere: "Minimālisms, tas ir "auksts" stils"
Runājot par to, vai mūsdienās minimālisms interjerā ir izplatīts un aktuāls, A. Melbārde teic, ka lomu interjera izvēlē spēlē laiks, kurā dzīvojam, finansiālie apstākļi, iespējas un, protams, mediji, kas diktē un propagandē laika modi. "Vēl nesen minimālisms kā modes vilnis arī Latvijā sasniedza diezgan augstas virsotnes, stādoties priekšā un iepazīstinot ar sevi ļoti daudzus. Taču minimālisms, tāpat kā jebkurš cits stils, nav saistīts tikai ar gaumi vien. Tas pieprasa konkrētu domāšanu un dzīvesveidu, ko ne katrs var un vēlas sev atļauties. Tas ir "auksts" stils," stāsta dizainere.
Minimālisma stils interjerā ir ļoti pārdomāts un patiesībā ļoti sarežģīts, kurā ne tikai centimetri, bet arī milimetri ir izšķirīgi. Vēl pirms remonta uzsākšanas, ir ļoti konkrēti jāizrēķina katrs augstums, katrs biezums, katrs iedziļinājums. Minimālisms nebūt nenozīmē to, ka interjerā nav nekā. Tas attiecas tikai uz redzamības zonu un tajā gan - neko lieku. Tas nozīmē uz visiem laikiem pieņemt lēmumu, kur kas atradīsies un neko tajā vairs nemainīt. Katrai lietai paredzēt un aprēķināt precīzu, "neredzamu" vietu. A.Melbārde skaidro, ka šis stils pieprasa perfektas, tīras plaknes. Tam raksturīgas gan ēnas gropes, gan slēptās komunikācijas, viengabalainība, askētisms. Protams, perfekts tehniskais izpildījums un materiālu kvalitāte. Skaidras un saprotamas optiskās augstuma atzīmes, domas tīrība un precizitāte.
Dizainere arī norāda, ka jebkurā interjerā apgaismojums spēlē lielu lomu. "Ideāla variantā jau pati ēka ir projektēta tā, lai tajā būtu pēc iespējas vairāk dabīgais apgaismojums, lielas stiklotas zonas, taču ja tā nav, tad es parasti izvēlos izmantot slēptās gaismas, arī slīdošās gaismas, jo tās ļauj telpu gaismot plaknēs. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi, lai, piemēram, ja klients izvēlas sienas krāsot, tad tās ir jānošpaktelē un jānoslīpē ļoti atbildīgi, jo jebkura slīdošā gaisma jebkuram mazākajam defektam būs ļoti nododoša," teic Melbārde.
Jā minimālisma stils ir cilvēka izvēle, gaume, vēlēšanās un pārliecība, un, ja šī uz perfekcionismu tendētā vide ir saderīga ar viņa paša domāšanu un būtību, tad viņš iegūs sev īstu bezstresa telpu, komforta un miera vidi, ko netraucēti baudīt. Savu sajūtu, ko saukt par mājām.
A.Melbārde: "Mana praksē parasti ir bijis tā - vai nu visu, vai neko. Tas ir diezgan kategorisks stils jau pēc būtības."
Foto: Agnese Melbārde/ Publicitātes foto.