abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi24941
Nozares raksti1122
Ekspertu atbildes3041
Vienojas par turpmākajiem soļiem Nacionālā enerģētikas un klimata plāna ieviešanai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Vienojas par turpmākajiem soļiem Nacionālā enerģētikas un klimata plāna ieviešanai

Vienojas par turpmākajiem soļiem Nacionālā enerģētikas un klimata plāna ieviešanai

Šā gada 2. decembrī Nacionālās enerģētikas un klimata padomes (turpmāk – Padome) locekļi sēdē diskutēja par turpmākajiem soļiem Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā (turpmāk – Plāns) noteikto pasākumu koordinētai un efektīvai ieviešanai.

Padome vienojās par sešu darba grupu izveidi, sadarbībai starp ministrijām, zinātniskajām institūcijām, sociālajiem partneriem un citām nevalstiskajām organizācijām, aptverot visas tautsaimniecības nozares. Padome arī vienojās par atbildīgajām institūcijām darba grupu koordinācijai un darbības virzībai. Ekonomikas ministrija koordinēs Būvniecības,  Enerģētikas, Enerģētikas un klimata ekspertu, kā arī Rūpniecības darba grupas darbu. Savukārt Satiksmes ministrijas pārziņā būs Ilgtspējīgas mobilitātes darba grupas darbs, bet Zemkopības ministrijas pārziņā būs Zemes sektora (t.sk. mežsaimniecības) un lauksaimniecības darba grupas darba koordinēšana.  

Savukārt, Aprites ekonomikas un atkritumu apsaimniekošanas darba grupas jautājumu koordinētai risināšanai, Padome lēma apvienot to ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārziņā jau esošo darba grupu.

Paredzēts, ka darba grupās piedalīsies Padomē pārstāvēto institūciju, zinātnisko un finanšu institūciju, pašvaldību un citu ar attiecīgās nozares politiku saistīto institūciju un organizāciju pārstāvji. Darba grupu sēdes būs publiskas un Ekonomikas ministrija, kā Padomes sekretariāts, nodrošinās informācijas par darba grupu darbu publisku pieejamību ikvienam interesentam.

Savukārt Fizikālās enerģētikas institūta pētnieki iepazīstināja Padomi ar īstenotā Eiropas Komisijas (turpmāk – EK) iniciatīvas “Gatavi mērķrādītājam “Gatavi mērķrādītājam 55 %” (Fit for 55) ietekmes novērtējuma sākotnējiem rezultātiem. Novērtējumā secināts, ka atjaunojamo energoresursu mērķa enerģijas galapatēriņā 2030.gadā sasniegšanai, būtiski jāpalielina atjaunojamo energoresursu ( AER) izmantošana elektroenerģijas ražošanā. Vēja enerģijas ieviešamās jaudas līdz 2030.gadam var sasniegt apmēram 1000 MW. Līdz ar to aktualizējas jautājums par sociālo atbalstu vēja enerģijai un ieviešanas tiesisko regulējumu, pie kā Ekonomikas ministrija šobrīd aktīvi strādā.

Tāpat no modelēšanas rezultātiem izriet, ka saules enerģijas izmantošana būs vairāk saistīta ar individuālo patērētāju (iedzīvotāji, uzņēmumi) lēmumiem attiecībā par AER  izmantošanu sava elektroenerģijas patēriņa pašnodrošinājumam.

Novērtējuma dati tiks izmantoti sarunās ar Eiropas institūcijām lai panāktu tādu iniciatīvas “Gatavi mērķrādītājam 55 %” (Fit for 55) normatīvo aktu projektu pakotnes redakciju, kas atbilst Latvijas interesēm un finansiālām iespējām.

Par Padomi

Nacionālā enerģētikas un klimata padome tika izveidota pamatojoties uz Ministru kabineta 2019. gada 3. decembra rīkojumu Nr. 609, lai nodrošinātu koordinētu, integrētu un ilgtspējīgu valsts politiku enerģētikas un klimata jautājumu risināšanai.

Padomes vadītājs ir Ministru prezidents, bet Padomes vadītāja vietnieki ir  Ekonomikas ministrs un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs.

Padomes sastāvā ir Ārlietu ministrijas valsts sekretārs, Finanšu ministrs, Izglītības un zinātnes ministrs, Labklājības ministrs, Satiksmes ministrs, Zemkopības ministrs, pārstāvji no AS "Augstsprieguma tīkls", AS "Conexus Baltic Grid", AS "Gaso", AS "Sadales tīkls", Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrības, Biedrības "Auto asociācija", Biedrības "Baltijas Vides forums", Biedrības "Zaļā brīvība", Biedrības "Zemnieku saeima", Biedrības "Latvijas Finanšu nozares asociācija",  Biedrības "Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija", Biedrības "Latvijas Darba devēju konfederācija", Biedrības "Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija", Biedrības "Latvijas Kokrūpniecības federācija",  Biedrības "Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija", Biedrības "Latvijas Mežizstrādātāju savienība", Biedrības "Latvijas Pašvaldību savienība", Biedrības "Latvijas Siltumuzņēmumu asociācija", Biedrības "Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera", Biedrības "Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome", Biedrības "Vēja enerģijas asociācija", Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Rīgas Stradiņa universitātes aģentūras "Darba drošības un vides veselības institūts", Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

"Sadales tīkls": Elektroapgādes apskats par 2022. gada 2. ceturksni

2022. gada 2. ceturksnī turpinājies mikroģenerācijas un elektrostaciju attīstības intereses vilnis. Elektrostaciju (ar ražošanas jaudu virs 11,1 kW) jomā lauvas tiesa projektu joprojām ir attīstības procesā. Savukārt sistēmai pieslēgto mikroģeneratoru skaits pusgada laikā audzis vairākkārt (no 2145 pieslēgtiem mikroģeneratoriem 2021. gada beigās līdz 4816 2022. gada 30. jūnijā), un temps turpina pieaugt.

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Alpina" produkti un krāsas iekšdarbiem: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Zīmols "Alpina" – tā ir Premium klases tirdzniecības zīme DIY klasē (Do it yourself – dari pats), piedāvājot klientiem produktus „visiem dzīves gadījumiem”: gruntis, ūdens dispersijas krāsas, alkīda/ akrila emaljas krāsas, lakas, lazūras, dekoratīvos materiālus – visu, kas var ievajadzēties meistaram mājas, dzīvokļa vai dārza mājas atjaunošanai.