Vintāžas stils interjerā: Kas tam raksturīgs un kā to ieviest savā mājoklī?
Interjera veidošana vintāžas (vintage) stilā parasti nozīmē vecāka laikmeta mēbeļu, aksesuāru un krāsu paletes izmantošanu dizainā. Vintāžas stils var ievērojami atšķirties atkarībā no tā, kurš laika periods tiek akcentēts; izmantotie interjera priekšmeti ir vairākus gadu desmitus veci, turklāt savā laikā bijuši aktuālākās modes tendences. Vintāžas stils galvenokārt saistāms ar 20. gadsimta dažādu desmitgažu modes vēsturi. Kā to ieviest savā mājoklī?
20. gadsimta šarms
Vintāžas stils ir radies Francijā un ātri izplatījies daudzās mākslas jomās – mūzikā, modē un interjera dizainā. Tas ietver tādas iezīmes kā sievišķība, elegance. Piemēram, vintāžas interjera dizaina stils, kas saistīts ar 20. gadsimta 40. un 50. gadiem, izraisa nostalģijas sajūtu un romantisku, vecmodīgu šarmu.
Šim īpašajam stilam ir raksturīga dabisku materiālu, piemēram, koka, tostarp krāsota koka, un dabisko audumu, piemēram, lina, vilnas un kokvilnas, izmantošana. Vecas vai mākslīgi vecinātas mēbeles, kas parasti ir izgatavotas no koka un polsterējuma, vai tādas, kas saņemtas mantojumā no vecvecākiem, piešķir šim stilam vecmodīgu un elegantu izskatu.
Kādas ir vintāžas interjera iezīmes?
Pirmkārt, – liels skaits dekoratīvo elementu. Piemēram, īpašu noskaņu radīs veci spoguļu rāmji, audums ar smalku rakstu, īpaši trauki, vāzes, veclaicīgi un pamatīgi pulksteņi, kā arī citas lietas. Galvenais – interjeru nepārblīvēt, lai tas nekļūtu nomācošs.
Tāpat vintāžas stila interjers nav iedomājams bez ziediem. Tās var būt margrietiņas vai rožu pušķis, kas atrodas kristāla vai metāla vāzēs. Kaltētu ziedu gadījumā piemērotākas būs keramikas vāzes vai pīti grozi, kas atspoguļo dzīves romantiku un vienkāršību.
Krāsu gamma
Vintāžas stila interjerā jābūt vienai centrālajai krāsai. Priekšroka galvenokārt tiek dota pasteļtoņiem: baltai, krēmkrāsas, smilškrāsas, bēšai, ceriņu un citā gaišām krāsām no zili pelēkas līdz pelēkzaļai.
Vecas, nolietotas mēbeles
Foto: Jonnie Andersen/flickr.com
Lai panāktu vajadzīgo noskaņu, interjerā ieteicams iekļaut koka mēbeles, kas ir dabiski novecojušas vai mākslīgi vecinātas. Tie var būt nelieli skapji, naktsgaldiņi un kafijas galdiņi ar atvilktnēm un grebtiem rokturiem, kā arī mīkstie krēsli un dīvāni ar koka rāmjiem un noapaļotām grebtām kājām. Lielāki koka un stikla skapji ir lieliski piemēroti, lai tajos izvietotu dažādus veclaicīgus atradumus, piemēram, stikla, sudraba traukus.
Sienas, griesti un grīda
Visam – grīdām, sienām, griestiem – ir jāiznes viena ideja. Tas nozīmē, ka piemēram, griestiem jābūt pēc iespējas dabiskiem, proti, nedrīkst izmantot tādus modernus risinājumus kā uzvelkamie griesti vai plastmasas paneļi. Grīdai vēlams būt no dabīgā koka vai parketa. Var būt tikai divu veidu sienas – vienkrāsainas vai ar rakstainām (galvenokārt ar ziedu motīvu) tapetēm. Ja esi nolēmis sienas krāsot baltas, ir svarīgi pievērst uzmanību atbilstošām mēbelēm un aksesuāriem. Vintāžas stilā ir noteikta likumsakarība: jo vairāk dizaina elementu, jo mazāk krāsu.
Ziedu motīvi
Ziedi un arī ziedu raksti ir būtiski, lai panāktu vintāžas stila izskatu. Raksti var atrasties uz polsterējuma, dekoratīviem spilveniem, gultas veļas un pat gariem un izsmalcinātiem aizkariem. Nedrīkst aizmirst par smalkām mežģīņu sedziņām uz naktsskapīšiem un kumodes, mēbelēm ar ziedu motīviem, kā arī paklājiem no dabīgiem materiāliem maigos neitrālos toņos.