Virtuves trīsstūris un zonējuma princips
Funkcionāli iekārtotas virtuves pamats ir veiksmīgi izmantota virtuves trīsstūra teorija. Pēc tās iespējams pareizi sadalīt un izvietot virtuves zonas, kas strukturē telpu pēc funkciju principa. Ja savā virtuvē jūties neērti un tās iekārtojums šķiet nepraktisks, šis ir pēdējais brīdis, lai iepazītos ar virtuves trīsstūri.
Kas ir virtuves trīsstūris?
Virtuves trīsstūri veido trīs, savienotas, iedomātas līnijas, katra 2m – 3m garumā. Figūras stūros izvietota izlietne, plīts un ledusskapis, kas uzskatāmi par galvenajiem virtuves elementiem.
Virtuves trīsstūris ir telpas iekārtošanas pamats, pēc kura vadās gan arhitekti, gan arī interjera dizaineri. Pēdējo gadu laikā ir mainījušies virtuves izmantošanas veidi, tāpēc trīsstūra teorija tiek pastāvīgi pielāgota modernā cilvēka dzīves veidam.
Agrāk virtuves tika veidotas kā mazas, citreiz arī šauras telpas, kas bija paredzētas ēdiena gatavošanai un trauku mazgāšanai. Šādās telpās ērti varēja darboties divi cilvēki vienlaicīgi. Padomju laikos celtās mājās arvien ir spēkā mazo virtuvīšu princips, tomēr modernās jaunbūvēs virtuvei tiek piešķirta centrālā loma, ēdiena gatavošanas zonu apvienojot ar izklaides, darba un mācību vietu. Līdz ar jauno funkciju pildīšanu, virtuve ir ieguvusi ievērojamu telpas platību.
Plašām virtuvēm vairs nav iespējams piemērot oriģinālo trīsstūri, jo tas ir pārāk mazs. Laika gaitā trīsstūra teorija ir attīstījusies, un šobrīd tā iekļauj virtuves zonējuma principu.
Lai varētu izveidot funkcionālas virtuves zonas, vispirms tiec skaidrībā, kādas darbības šajā telpā veic. Vai esi saglabājis tikai primāro ēst gatavošanas un uzkopšanas funkciju, vai šajā telpā arī izklaidējies un strādā? Kad esi ticis skaidrībā ar virtuves funkcijām, apdomā, kādi priekšmeti un ierīces nepieciešami katrā no zonām.
Gatavošanas zona:
- plīts;
- mikroviļņu krāns;
- virtuves kombains;
- elektriskā tējkanna;
- karstu ēdienu un trauku paliktņi;
- viegli pieejama virtuves rīku un pārtikas produktu glabātava.
Uzkopšanas zona:
- izlietne;
- atkritumu tvertne;
- trauku mazgājamā mašīna;
- uzkopšanas līdzekļu un palīglietu glabātava.
Ēšanas zona:
- ēdamgalds;
- krēsli;
- trauku glabātava;
- atsevišķs apgaismojums.
Tiklīdz būsi ticis skaidrībā ar zonu skaitu un nepieciešamajiem priekšmetiem, sapratīsi, ka virtuves trīsstūris mainās atbilstoši telpas izmēriem. Iespējams, ka funkcijas daļēji pārklāsies, tāpēc šādas darbības zonas nepieciešams izvietot vienu otrai blakus.
Lai gan laika gaitā virtuves trīsstūra teorija ir attīstījusies, pamatfunkcijas ir saglabājušās nemainīgas. Apvienojot to ar telpas zonēšanas principu, iespējams iekārtot funkcionālu un skaistu virtuvi.
Foto: Jim Larrison/Flickr.com; Steve Larkin/Flickr.com; Kendyl Young/Flickr.com