Viss, kas ir jāzina par interjera krāsām
Sienu un griestu krāsošana ir viens no populārākajiem remontdarbiem, ko veic, lai piedotu savai dzīvojamai telpai jaunu dvesmu. Lai arī gandrīz ikviens no mums kādreiz ir kaut ko krāsojis, cik daudzi patiešām zina, kas ir krāsu sastāvā un ar ko tās atšķiras? Krāsu izvēle ir tik plaša, turklāt tām ir dažādi tipi, tādēļ dažreiz var rasties apjukums, izvēloties īsto krāsu. Šajā rakstā izskatīsim, kas ir krāsa, kādi krāsu tipi pastāv, kādām virsmām tie paredzēti un kā izvēlēties atbilstošāko krāsas spīduma pakāpi.
Krāsa sastāv no četrām pamata sastāvdaļām – pigmenta, sveķiem, šķīdinātāja un piedevām. Pigments ir krāsviela, sveķi ir saistviela jeb līme, šķīdinātājs rada krāsas šķidro konsistenci, bet piedevas nodrošina īpašas krāsas īpašības, piemēram, traipu bloķēšanas vai pretpelējuma īpašības.
Lēto krāsu sastāvā ir lielāka šķīdinātāju proporcija, tādēļ tajās ir līdz pat par 50% mazāk pigmenta nekā dārgākās krāsās. Tādēļ lēta krāsa jāklāj vairākās kārtās, lai virsma būtu kārtīgi nokrāsota. Izvēlies labāko krāsu, kādu vien vari atļauties, lai ietaupītu savu laiku. Izpēti krāsas aprakstu un lūkojies pēc tādas krāsas, kuras sastāvā ir vismaz 45% pigmenta.
Krāsas uz ūdens un eļļas bāzes
Visas krāsas var iedalīt divās kategorijās, kas raksturo to tipu: uz ūdens vai eļļas bāzes. Ūdens bāzes krāsas sastāvā šķīdinātājs ir ūdens. Bieži vien šo krāsu sastāvā ir akrils. Tās bieži vien mēdz saukt par lateksa krāsām, taču to sastāvā lateksa nemaz nav.
Arī apzīmējums "uz eļļas bāzes" ir maldinošs, jo krāsas sastāvā nav eļļas; to šķīdinātājs ir vaitspirits vai alkīda sveķi.
Krāsa uz ūdens bāzes (lateksa)
Lateksa krāsa ir pats populārākais krāsas veids vairāku iemeslu dēļ:
• Ar to krāsotu virsmu iespējams mazgāt
• Tā ir videi draudzīga
• Izturīga pret mitrumu un pelējumu
• Ātri žūst
Krāsas uz ūdens bāzes iespējams izmantot gandrīz jebkādiem darbiem, sākot no eksterjera darbiem līdz sienu krāsošanai iekštelpās, koka mēbelēm utt.
Alkīda krāsa
Alkīda krāsu parasti izmanto virsmām, kuras tiek intensīvi izmantotas, piemēram, grīdām. Tā žūst ilgāk nekā lateksa krāsa. Trūkumi – tā bieži ir visai dārga, nav draudzīga videi un tai piemīt ļoti intensīva smarža.
Krāsas spīduma pakāpe
Izvēloties krāsu nepieciešams pievērst uzmanību arī tās spīduma pakāpei. Spīduma pakāpe apzīmē to, kāda izskatīsies virsma pēc krāsas nožūšanas. Pastāv četras standarta spīduma pakāpes:
• Matēta
• Pasmatēta
• Pusspīdīga
• Spīdīga
Matēta krāsa labi maskē virsmas nepilnības, taču ar to krāsotas virsmas nav iespējams mazgāt, tāpēc to parasti izmanto griestu krāsošanai.
Pasmatēta krāsa pietiekami labi noslēpj virsmas nepilnības un sniedz viegli spīdīgu virsmu. Tā ir standarta izvēle visu dzīvojamo telpu sienu krāsošanai, izņemot vannas istabu un virtuvi.
Pusspīdīgās krāsas izmanto virtuves un vannas istabas sienu krāsošanai, kā arī citās telpās, kuru sienām jābūt mazgājamām un izturīgām pret mitrumu.
Spīdīga krāsa paredzēta durvīm, mēbelēm un nelielām detaļām interjerā, jo tā atstaro daudz gaismas.