VNĪ plāno būtiskus ieguldījumus robežšķērsošanas vietu infrastruktūrā
Rīga, 13.nov., LETA. VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) plāno būtiskus ieguldījumus valsts drošības infrastruktūrā - piecos ar robežu šķērsošanu saistītos objektos, no kuriem vērienīgākie darbi paredzēti robežšķērsošanas vietas "Terehova-Burački" attīstībā, aģentūru LETA informēja VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.
VNĪ vadītājs uzsvēra, ka Latvijas un Eiropas Savienības (ES) drošībai nozīmīgu objektu uzturēšana un attīstīšana ir svarīgs VNĪ darbības virziens. Plānotie uzlabojumi nodrošinās efektīvāku Eiropas robežas ekonomisko aizsardzību un padarītu objektus drošākus, modernākus un ērtākus darbiniekiem un klientiem.
Robežšķērsošanas vietas "Terehova-Burački" attīstības pirmajā posmā kopējais ieguldījumu apmērs būs 6,72 miljoni eiro. No tiem 3,58 miljoni eiro ir Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta finansējums, kas tiek saņemta no ES fondiem, kas oktobra beigās tika apstiprināti Eiropas Komisijā, savukārt 3,14 miljoni eiro ir valsts budžeta finansējums.
Projektā attīstīs robežkontrolei un muitas kontrolei nepieciešamo pamata infrastruktūru, padarot pārbaužu veikšanu efektīvāku un ātrāku. Taps jauna muitas kontroles ēka padziļinātajai kontrolei un inženiertehniskie tīkli. Tāpat tiks pārbūvēti seši esošie kontroles paviljoni, kontroles zonā mainīts asfalta segums, savukārt virs pārbūvētajām nojumēm tiks izvietotas elektroniskās informācijas zīmes.
"Jaunā muitas kontroles ēka ļaus ērti veikt padziļinātas automašīnu pārbaudes, apskatot tās no visām pusēm, blakus būs iekārtota platforma kravas izkraušanai un pārbaudei, tā atvieglojot atbildīgo dienestu darbu. Savukārt elektroniskās informācijas zīmes ļaus mainīt ceļa joslu apzīmējumu atbilstoši satiksmes intensitātei," skaidroja Neimanis.
Robežšķērsošanas vieta "Terehova-Burački" ir pirmā robeža, kurā sadarbībā ar "CITYrefund" uzstādīts "Tax Free" sistēmas pašapkalpošanās terminālis pievienotās vērtības nodokļa atgriešanai ceļotājiem - trešās valsts vai trešās teritorijas fiziskajām personām. Latvijā šīs iekārtas tiks pakāpeniski uzstādītas ES ārējās robežas robežšķērsošanas vietās, tai skaitā Rīgas lidostā, kas ceļotājiem turpmāk nodrošinās mūsdienīgu, tehnoloģiski modernu pakalpojumu nodokļa atmaksas saņemšanai par veiktajiem pirkumiem Latvijas veikalos.
"Terehova-Burački" projekta otrajā posmā plānoti uzlabojumi klientu ērtībai - tiks atjaunota administratīvā kontroles ēka, kur klientus apkalpo Valsts ieņēmumu dienests (VID), Pārtikas veterinārais dienests un Valsts robežsardze, kā arī izveidots rokas bagāžas kontroles paviljons.
Pārbaudes uz robežām notiek, ne tikai izmantojot modernākās tehnoloģiskās iekārtas, bet arī īpaši apmācītus suņus. Rēzeknes kinoloģijas centrā četrkājainos robežsargus apmāca atrast narkotiku, naudas un cigarešu kontrabandu. Lai nodrošinātu suņu apmācībai piemērotas telpas, VNĪ sadarbībā ar VID pielāgos centra teritorijā esošās garāžas un noliktavu, izveidojot suņu treniņu laukumu.
"Terehova-Burački" attīstības otro posmu un Rēzeknes kinoloģijas centra attīstības projektu plānots īstenot, piesaistot Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana" programmas finansējumu.
Drīzumā VNĪ plāno noslēgt partnerības līgumu ar projekta vadošo sadarbības partneri - Pleskavas reģiona ekonomiskās attīstības un investīciju politikas valsts komiteju - par infrastruktūras uzlabojumu veikšanu pievedceļā Lavri - robežšķērsošanas vieta "Bruņiševo". Projekta ietvaros tiks uzlabota ceļu kvalitāte Krievijas pusē.
Savukārt VID sadarbībā ar VNĪ Latvijā īstenos informatīvo kampaņu robežu šķērsotājiem un nodrošinās pieredzes apmaiņu starp Krievijas un Latvijas atbildīgajiem kontroles dienestiem. Kampaņā tiks izveidota mobilā aplikācija, kas palīdzēs cilvēkiem jau savlaicīgi sagatavoties valsts robežas šķērsošanai - noskaidrot kādas atļaujas un dokumenti nepieciešami, piemēram, ceļojot kopā ar dzīvniekiem, kā arī uzzināt, ko atļauts un ko aizliegts vest pāri robežai. Robežšķērsošanas vietās īpašā radio frekvencē tiks pārraidīta ar robežas šķērsošanu saistītā aktuālā informācija.
Lai samazinātu robežas šķērsošanas laiku, Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020.gadā infrastruktūras uzlabojumi tiks veikti arī robežšķērsošanas vietā "Pāternieki-Grigorovščina" un robežšķērsošanas vietas "Silene-Urbāni". Līdz 2020.gada aprīlim abu robežšķērsošanas vietu neitrālajā zonā paredzēts izveidot vienotu satiksmes risinājumu kā autobraucējiem, tā arī gājējiem un velosipēdistiem, bet robežkontroles vajadzībām tiks uzstādīts perimetra apsardzes, video novērošanas un auto apturēšanas aprīkojums.
VNĪ drošības infrastruktūru projektus plāno īstenot laika posmā līdz 2021.gada sākumam.
VNĪ šobrīd īsteno 32 nozīmīgus attīstības projektus, kuri iekļauti programmā "100 adreses Latvijas simtgadei", aptuveni 135 miljonu eiro apmērā. Uzņēmuma pārziņā ir vairāk nekā 500 ēku īpašumu 1,8 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā 10 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.