abc.lv skaitļos

Lietotāji online46
Aktīvie uzņēmumi27387
Nozares raksti2374
Ekspertu atbildes3041
VNĪ: Prasmīgi lietoti energoefektivitātes pasākumi ziemas sezonā ļāvuši ietaupīt vairāk nekā 250 tūkstošus eiro : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

VNĪ: Prasmīgi lietoti energoefektivitātes pasākumi ziemas sezonā ļāvuši ietaupīt vairāk nekā 250 tūkstošus eiro

VNĪ:  Prasmīgi lietoti energoefektivitātes pasākumi ziemas sezonā ļāvuši ietaupīt vairāk nekā 250 tūkstošus eiro

Lielākajā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) piederošajā īpašumā – biroju ēkā Talejas ielā 1 – aizvadītajā ziemā (no novembra līdz martam), salīdzinot ar iepriekšējo trīs apkures sezonu vidējiem rādītājiem, par 40% samazināta apkurei patērētā siltumenerģija un ietaupīti aptuveni 230 tūkstoši eiro, informē VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

“Jau kopš 2019. gada VNĪ mērķtiecīgi meklē labākos rīkus un paņēmienus, kas ļauj optimizēt energoresursu patēriņu. Pirmkārt, tie ir dažādi tehnoloģiskie risinājumi, ko papildina iespējami precīzāks energomonitorings. Vienlaikus mēs pievēršam lielu uzmanību gan paša uzņēmuma darbinieku, gan arī mūsu klientu paradumu maiņai. Mēs uzskatām, ka energoefektivitātes pārzināšana ir uz nākotni vērsta kompetence, kas palīdz saudzēt vidi un ietaupīt resursus,” skaidro VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Biroju ēkā Talejas ielā 1, ievērojamais finanšu ietaupījums panākts, kombinējot viedās ēkas vadības tehnoloģijas ar dažādiem, reizēm pat ļoti vienkāršiem energoefektivitātes pasākumiem. Savukārt energomonitoringa sistēmas palīdz uzraudzīt, vai tiek sasniegti izvirzītie enerģijas patēriņa mērķi, un laicīgi informē atbildīgos inženierus, ja mēriekārtas konstatē strauju enerģijas patēriņa pieaugumu. Energoefektīvas vadības principi ļauj pielāgoties gan laikapstākļiem, gan arī ēkas lietotāju komforta prasībām un darba grafikiem.

Piemēram, ja atbilstoši energoresursu taupīšanas plānam mērķis ir uzturēt iekštelpās +19 grādu temperatūru, tad ēkas vadības sistēmai pieslēgtie mikroklimata (temperatūras, mitruma, CO2) sensori ļauj pamanīt novirzi un inženieri var savlaicīgi pieņemt lēmumu, kā to risināt. Šie uzlabojumi ļauj ietaupīt energoresursus un finanšu līdzekļus ne tikai VNĪ, bet arī citām iestādēm, kas atrodas ēkā. Lielākie nomnieki ir Valsts ieņēmumu dienests, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, Latvijas Republikas prokuratūra.

Banner 280x280

VNĪ valdes loceklis uzsver, ka energoefektivitātes uzlabošana ir visu ieinteresēto pušu kopdarbs, kas ļauj atrast individuālus, katram klientam atbilstošākos risinājumus. “Inženieriem tas nozīmē ne tikai nepārtrauktu sistēmu uzraudzību, bet arī aktīvu darbu ar ēku nomniekiem un to klientiem. Mūsu pašu praktiskā pieredze ļauj piedāvāt piemērotus risinājumus arī citām publiskā sektora organizācijām,” tā Vārna.

Tā vairākos objektos gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās centralizētā siltumapgāde daļēji vai pilnībā aizvietota ar siltumsūkņiem. Izrādījās, ka atsevišķos rudens un ziemas mēnešos jau iepriekš izbūvētas kondicionēšanas sistēmas izmantošana siltumsūkņu režīmā bijusi finansiāli izdevīgāka nekā centralizētā siltumapgāde. Konkrētajā gadījumā aizvadītajā ziemas sezonā šādi izdevies ietaupīt 17,5 tūkstošus eiro, bet objektā Rēzeknē ietaupīti gandrīz četri tūkstoši eiro.  

Savukārt, runājot par pērno gadu, īpaši izceļams ir fakts, ka visā VNĪ ēku portfelī īpatnējais siltumenerģijas patēriņš (kWh/m2 gadā) ir samazinājies par aptuveni 14%, salīdzinot ar iepriekšējo četru gadu vidējo patēriņu, ņemot vērā klimata korekciju. Īpatnējais elektroenerģijas patēriņš, salīdzinot ar iepriekšējiem četriem gadiem, ir mazliet pieaudzis, bet, salīdzinot ar pirmspandēmijas laiku, samazinājies par aptuveni 3%. Statistikā ir iekļautas 412 apkurināmas ēkas, kas gada laikā kopā patērējušas 56,6 GWh siltumenerģijas un 41,6 GWh elektroenerģijas.

Šādus rezultātus izdevies sasniegt, pateicoties metodiskam darbam vairāku gadu garumā, VNĪ pārvaldībā esošajās ēkās mērķtiecīgi atjaunojot un modernizējot siltummezglus, ieviešot dažādus enerģijas patēriņa regulēšanas risinājumus, siltinot un renovējot ēkas. Līdz 2022.gada beigām 98% no uzņēmuma pārvaldībā esošajām ēkām ir izsniegti energosertifikāti. 2022.gadā 13 publiskā sektora nomniekiem un to padotības iestādes ieviesa VNĪ izstrādātos energoresursu patēriņa samazināšanas ieteikumus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un "heise marketing", SIA ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Ko ņemt vērā, iegādājoties zemi būvniecībai?

Ko ņemt vērā, iegādājoties zemi būvniecībai?

Zemes iegāde mājas būvniecībai ir ļoti nopietns solis, tādēļ ir svarīgi rūpīgi izsvērt visus faktorus, lai nenopirktu “kaķi maisā”. Lai nākotnē izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, ir jāņem vērā vairāki būtiski faktori, kas var ietekmēt gan būvniecības procesu, gan arī jūsu turpmāko dzīves kvalitāti šajā īpašumā.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Īpašuma vērtējums - kas nosaka mājokļa cenu un pieejamā kredīta apjomu ?

Īpašuma vērtējums - kas nosaka mājokļa cenu un pieejamā kredīta apjomu ?

Mājokļa iegāde ir nozīmīgs solis, ko bieži pavada daudz jautājumu un uztraukums par dažādām niansēm – vai viss tika pamanīts un par visu padomāts? Daudzas atbildes meklējamas nekustamā īpašuma novērtējumā, to visbiežāk nepieciešams veikt, lai saņemtu aizdevumu bankā, bet arī citos gadījumos, kad ir svarīgi zināt īpašuma tirgus vērtību. Kas ir jāņem vērā un kādi ir aktuālie vērtēšanas kritēriji, skaidro Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Izstāsti Latvijai