VNĪ sadarbībā ar norvēģiem organizē restaurācijas darbnīcu
Praktiskajā darbnīcā bija iespēja apgūt visus koka elementu restaurācijas posmus: koka un metāla daļu attīrīšanu no drūpošās krāsas, virsmas sagatavošanu, gruntēšanu, krāsošanu ar lineļļu, ieplaisājušo stiklu nomaiņu, kā arī bojāto koka fragmentu nomaiņu.
VAS "Valsts nekustamie īpašumi" Apsaimniekošanas pārvaldes direktors Normunds Henkels izteica aicinājumu šādas darbnīcas organizēt ne tikai VNĪ, bet arī citu uzņēmumu speciālistiem, kuru darbs cieši saistīts ar koka priekšmetu un to elementu restaurāciju. "Šī darbnīca deva neatsveramu pieredzi par to, kā pašu spēkiem bez būtiskiem finanšu ieguldījumiem iespējams restaurēt vēsturisko ēku koka detaļas. Lai arī nereti šķiet, ka veco, bojāto koka elementu nomaiņa ir vieglākais risinājums, šī darbnīca demonstrēja pretējo. Iegūtā pieredze ļaus to izmantot arī VAS "Valsts nekustamie īpašumi" pārvaldīto objektu apsaimniekošanā", teica N. Henkels.
Piedaloties VAS "Valsts nekustamie īpašumi" speciālistiem, Rīgas Celtniecības koledžas meistaram-restauratoram un studentiem, SIA "Koka darbnīca" restauratoriem, kā arī personu apvienības "BBA un AE" restauratoriem, kas šobrīd veic Raiņa un Aspazijas vasarnīcas J.Pliekšāna ielā 5/7, Jūrmalā, atjaunošanas darbus, tiek veicināta izpratne un pārņemtas prasmes dažādu metožu izmantošanā vēsturiskā koka mantojuma atjaunošanā.
Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta ietvaros VAS "Valsts nekustamie īpašumi" īstenotais projekts "Raiņa un Aspazijas muzeju atjaunošana" paredz muzeju ēku restaurāciju, vēsturisko priekšmetu restaurāciju, ekspozīciju izveidi un pieredzes apmaiņu ar partneriem no Norvēģijas Karalistes - Lillehammeres muzeju apvienību. Sadarbība projekta ietvaros vērsta uz Norvēģijas kolēģu līdzšinējās pieredzes izzināšanu koka kultūras mantojuma atjaunošanā un tās praktisku izmantošanu Raiņa un Aspazijas muzeju restaurācijā.
Foto: Stock.XCHNG