VUGD: Atliktas rūpes par ugunsdrošību noved pie traģiskiem cilvēku dzīvību zaudējumiem
Iedzīvotāju neuzmanīga rīcība ar uguni joprojām ir viens no biežākajiem ugunsgrēku iespējamiem izcelšanās cēloņiem Latvijā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) novērojumi liecina, ka vislielāko ugunsnelaimju postu rada cilvēku neuzmanība, bezatbildīga rīcība un arī nezināšana, kā pasargāt sevi.
2018. gadā vairāk nekā 60% ugunsgrēku iespējamais iemesls ir bijusi tieši neuzmanīga rīcība ar uguni – neuzmanīga smēķēšana telpās vai ēdiena gatavošana, kā arī citi ugunsdrošības noteikumu pārkāpumi, izmantojot atklātu uguni. Savukārt jaunākā VUGD apkopotā statistika liecina, ka šogad ugunsgrēkos kopumā dzīvību zaudējuši 29 cilvēki, no kuriem 21 cilvēks jeb 72% ir gājuši bojā ugunsgrēkos, kas saistāmi ar neuzmanīgu rīcību ar uguni, bet no 88 ugunsgrēkos cietušajiem – katrs trešais cilvēks ir cietis ugunsnelaimē, kuras iespējamais cēlonis bijusi atklātas uguns izmantošana.
"VUGD statistika skaidri parāda, ka cilvēku nezināšana, neuzmanība vai neapdomīga rīcība nereti noved pie traģiskiem ugunsgrēkiem. Nevienam nav noslēpums, ka sadzīves problēmas patērē lielāko daļu sabiedrības uzmanības, un drošības jautājumi tiek atlikti uz nenoteiktu laiku. Tomēr atliktas rūpes par ugunsdrošību noved pie traģiskiem cilvēku dzīvību zaudējumiem! VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem un ikdienā ievērot ugunsdrošību," norāda VUGD priekšnieks ģenerālis Oskars Āboliņš.
Smēķēšana telpās, bez uzraudzības atstāta degoša svece vai ēdiens uz ieslēgtas plīts, nevērīgi kurināta plīts un uz tās atstāti degtspējīgi priekšmeti, kā arī bērniem pieejamā vietā atstāti sērkociņi un šķiltavas – tas viss rada ugunsnelaimes riskus, kuru novēršana ir katra paša spēkos. Ikviens iedzīvotājs ir līdzatbildīgs par savu drošību un to, lai ikdienā tiktu ievērotas ugunsdrošības prasības!
VUGD rīcībā esošā informācija liecina – katrs trešais ugunsgrēka upuris ir gājis bojā, jo smēķējis gultā vai dīvānā un nav laikus pamanījis ugunsgrēka izcelšanos! Līdz ar to īpaša uzmanība ugunsdrošībai jāpievērš smēķētājiem un viņu tuviniekiem. Ugunsgrēka izcelšanās risku palīdzētu mazināt, piemēram, tas, ja netiktu smēķēts telpās. Cita starpā VUGD aicina vienmēr pārliecināties, vai izsmēķis pirms izmešanas atkritumu urnā vai pelnu traukā ir nodzēsts pilnībā, lai neizraisītu ugunsgrēku!
VUGD informē, ka gandrīz katrs ceturtais ugunsgrēks izceļas dzīvojamās mājās un arī lielākā daļa no ugunsgrēkos bojāgājušo un cietušo cilvēku skaita ir saistīta ar ugunsnelaimēm mājokļos. Daļu no traģēdijām varēja novērst, ja vien mājokļos būtu uzstādīti dūmu detektori, kas ar skaņas signālu vēstītu par telpās radušos sadūmojumu un ļautu iemītniekiem savlaicīgi izkļūt no bīstamās vides un izsaukt ugunsdzēsējus glābējus. VUGD aicina iedzīvotājus neatlikt rūpes par drošību un jau šodien uzstādīt mājoklī dūmu detektorus, kuru izmaksas ir vidēji 10 eiro.
VUGD atgādina: ja izcēlies ugunsgrēks vai radies cits apdraudējums un nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvani uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!