VVD: Nelegāla derīgo izrakteņu ieguve veicina ēnu ekonomiku
Jelgava, 7.jūn., LETA. Derīgo izrakteņu nozarē Latvijā ir samērā sīva konkurence un, palielinoties aktivitātei būvniecības nozarē, veidojas risks, ka ieguve tiek veikta nelikumīgi. Tas atstāj ietekmi uz vidi, kā arī dabas resursu nodokļa ieņēmumiem valsts budžetā, kropļojot ne tikai derīgo izrakteņu tirgu, bet arī būvniecībā un citās saistītajās nozarēs veicinot ēnu ekonomiku, aģentūru LETA informēja Valsts Vides dienestā (VVD).
"Latvijā visplašāk saimnieciskajā apritē tiek izmantoti tādi derīgie izrakteņi kā smilts un smilts-grants, dolomīts, kūdra, ģipšakmens, kaļķakmens. Lielākā šo resursu patērētāja ir būvniecības nozare, īpaši ceļu būve, un būvmateriālu ražošana. Visi šie resursi ir pieskaitāmi izsmeļamo kategorijai, tāpēc to izmantošanas racionālie un lietderības aspekti ir īpaši būtiski," situācija raksturo VVD Uzraudzības departamenta vecākā inspektore Vita Līcīte.
Viņa informēja, ka Latvijā, lai iegūtu un saimnieciskajā darbībā iesaistītu derīgos izrakteņus, ir jāsaņem atļauja – vai nu zemes dzīļu izmantošanas licence, ko izdod VVD, vai bieži sastopamo derīgo izrakteņu ieguves atļauja, ko izdod vietējā pašvaldība.
Viena no VVD funkcijām ir kontrolēt dabas resursu izmantošanu to ieguves vietās, kā arī izdot un saskaņot atļaujas (licences), tehniskos noteikumus un citus administratīvos aktus dabas resursu izmantošanai.
"Pagājušajā gadā veiktas 509 zemes dzīļu aizsardzības un izmantošanas noteikumu ievērošanas pārbaudes, bet kopumā ir ap 900 objektu, kuri būtu jāpatur redzes lokā. Tās nav tikai derīgo izrakteņu atradnes, bet arī ieguves vietas, kurās saņemtas dabas resursu lietošanas atļaujas - dīķi, lieli būvlaukumi u.c. Visās ieguves vietās inspektoru galvenie pārbaudes aspekti ir atļauju esamība un nosacījumu ievērošana: licences laukuma ievērošana, izstrādes projektā noteikto tehnoloģiju ievērošana, uzskaites nodrošināšana, dabas resursu nodokļa aprēķina pareizības pārbaude. Inspektori darbā pielieto arī lāzerskenēšanas informāciju, topogrāfiskās uzmērīšanas datus. Konstatējot nelikumīgu ieguvi, sodi ir ļoti bargi, jo bez administratīvās atbildības ir jānomaksā arī dabas resursu nodoklis desmitkāršā apmērā par iegūto apjomu bez atļaujas," norāda Līcīte.
Latvijas normatīvajos aktos ir noteikts, ka derīgie izrakteņi pieder zemes īpašniekam. Visā valstī pēc ģeoloģiskās izpētes rezultātiem ir noteiktas teritorijas, kurās noteiktas dažādu materiālu atradnes, un potenciālās teritorijas, kurās nepieciešama vēl papildu izpēte pirms to iekļaušanas atradņu reģistrā. Dokumentu sakārtošanas procedūra ir gan darbietilpīga, gan laikietilpīga, un prasa arī finansiālu ieguldījumu. Arī vēlāk, pēc atļaujas saņemšanas un ieguves darbu uzsākšanas, īpašniekam ir jāiegulda līdzekļi infrastruktūras uzturēšanai, apsardzei, uzskaitei un atradnes rekultivācijai.
"Iesaistītās ministrijas, VVD un lielākie nozarē strādājošie uzņēmumi pēdējā gada laikā aktīvi sadarbojas, lai kopīgi rastu risinājumus nelikumīgu darbību ierobežošanai dabas resursu ieguvē," piebilst Līcīte.
Aģentūra LETA jau ziņoja, ka VVD konstatējis pārkāpumu SIA "KVL Baltic" darbībā Mārupes novadā - uzņēmuma īpašumā bez licences notikusi derīgo izrakteņu ieguve.
28.maijā VVD speciālisti konstatējuši pārkāpumu SIA "KVL Baltic" piederošajā smilts atradnē "Jaunviesītes" Mārupes novadā – dīķa ierīkošanas rezultātā notika derīgo izrakteņu ieguve, un tam nebija saņemta Valsts vides dienesta zemes dzīļu izmantošanas licence.
"Lai varētu ierīkot dīķi derīgo izrakteņu atradnes teritorijā, ir jāsaņem Valsts vides dienesta zemes dzīļu izmantošanas licence," skaidro Līcīte.
Sākta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā.
VVD saņēmis arī informāciju par zivju bojāeju un piesārņojumu Dzilnupē un veicis pārbaudi citā SIA "KVL Baltic" īpašumā "Liellauki". Pārbaudes brīdī minētajā īpašumā no izraktā dīķa ūdens atsūknēšana nenotika, lai arī ūdens atsūknēšanas ierīces ir uzstādītas. Saskaņā ar likumu jebkurai ūdens pazemināšanai ir jāsaņem atļauja, kas konkrētajam īpašumam nav izsniegta.
"Apsekojot upi, naftas produktu klātbūtne nav konstatēta, bet atrasta beigta zivs. Situācija vēl tiek skaidrota," teica Līcīte.
Pašlaik īpašumā "Liellauki" ir reģistrēta derīgo izrakteņu atradne, līdz ar to turpmāka derīgo izrakteņu ieguve bez Valsts vides dienesta zemes dzīļu izmantošanas licences nav atļauta. Ieguves ierobežojumi minētajā īpašumā neattiecas uz augsnes ieguvi un realizēšanu. Pirms atradnes reģistrēšanas īpašumā "Liellauki" bija atļauta un arī uzsākta dīķa ierīkošana, kam saskaņojumu pērnā gada nogalē devusi Mārupes novada būvvalde un VVD.