"Zaļā josta" izstrādājusi video pamācību par pareizu atkritumu šķirošanu (VIDEO)
Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Zaļā josta" izstrādājis video pamācību par pareizu atkritumu šķirošanu, aģentūru LETA informēja kompānijas mārketinga vadītāja Laima Kubliņa.
Viņa norāda, ka visā Latvijā plaši attīstās izlietotā papīra iepakojuma dalītās vākšanas infrastruktūra - dalītās vākšanas konteineri, EKO laukumi un punkti. Veidojot pareizu atkritumu šķirošanas kultūru sabiedrībā, "Zaļā josta" izstrādāja miniseriālu "Kā pareizi šķirot atkritumus? Plastmasa | Papīrs | Stikls.", kurā trīs sērijās parādīts, kāda veida atkritumi ir izmetami dalītās vākšanas konteineros plastmasai, papīram un stiklam un kādi atkritumi tur nedrīkst nonākt.
Kubliņa arī norādīja, ka papīra un kartona iepakojums pēc izlietošanas ir viens no videi draudzīgākajiem iepakojuma materiāla veidiem - apkārtējās vides ietekmē tas dažu gadu laikā sadalās, neatstājot cilvēka veselībai kaitīgus pārpalikumus. Taču papīra iepakojums tiek ražots no celulozes šķiedras, kas pārsvarā tiek iegūtas no koksnes, turklāt celulozes iegūšana ir resursu ietilpīgs process, kas patērē lielu elektrības un ūdens apjomu. Tāpēc ir būtiski taupīt resursus, iesaistoties izlietotā papīra un kartona iepakojuma nogādē pārstrādei, turklāt darīt to pareizi.
Seriālā īpašs uzsvars tiek likts uz atgādinājumu, ka makulatūrai, lai tā būtu piemērota pārstrādei, ir jābūt tīrai, sausai un tā nedrīkst saturēt pārtikas piejaukumus vai cita veida atkritumus. "Tā kā iedzīvotāji šķiro atkritumus nepietiekami rūpīgi, visa savāktā makulatūra tiek nogādāta uz šķirošanas līnijas, kur tā tiek vēlreiz pārskatīta, sadalot pa materiālu veidiem un atdalot pārstrādei nepiemēroto piejaukumu. Iegūtās otrreizējās izejvielas tiek presētas, ķīpotas un nogādātas pārstrādei rūpnīcās tepat Latvijā vai tuvējās kaimiņvalstīs, kur no makulatūras tiek ražots jauns papīrs, ekovate, celulozes šķiedra būvmateriālu ražošanai, olu paliktņi un citi papīra un kartona izstrādājumi," skaidroja Kubliņa.
Vidēji viens Latvijas iedzīvotājs gadā rada ap 300 kilogramiem atkritumu, bet kopumā gada laikā visi Latvijas iedzīvotāji kopā rada 600 000-700 000 tonnu sadzīves atkritumu, liecina Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja "Eurostat" dati par 2012.gadu.
Latvijā ir viens no ES sliktākajiem rādītājiem sadzīves atkritumu otrreizējā pārstrādē - vidēji 80-90% atkritumu joprojām nonāk poligonos, kamēr ES vidēji - zem 60%.
Kā pareizi šķirot atkritumus - plastmasa (1.sērija):
Kā pareizi šķirot atkritumus - papīrs (2.sērija):
Kā pareizi šķirot atkritumus - stikls (3.sērija):
LETA
2016.gada 2.novembrī