abc.lv skaitļos

Lietotāji online38
Aktīvie uzņēmumi26718
Nozares raksti2318
Ekspertu atbildes3041
Zemes siltums un solārā enerģija ilgtspējīgai mājai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Zemes siltums un solārā enerģija ilgtspējīgai mājai

Zemes siltums un solārā enerģija ilgtspējīgai mājai

Jāatzīstas, ka visvajadzīgākās lietas mūsu dzīvē nevar nopirkt par naudu un tās nemaksā neko, tādēļ reti iedomājamies par to, cik svarīga mums ir saules gaisma un siltums – ja nu vienīgi, lai papukotos par drūmo laiku. Uz visām lielām var skatīties kā uz puspilnu vai pustukšu ūdens glāzi, tomēr gadā Latvijā ir tikai 160–180 apmākušās dienas. 

Pasaule iepazīst arvien jaunas tehnoloģijas, kā ietaupīt enerģiju un uzlabot dzīves kvalitāti. Saules paneļi, kas gaismu pārvērš elektroenerģijā, ir pazīstami gadu desmitus, taču arvien lielāku popularitāti iegūst “komplekts”, kurā saule ražo elektroenerģiju un apkuri nodrošina siltumsūknis. Šāda sistēma prasa lielākus vienreizējos ieguldījumus, taču pie esošajām enerģijas cenām atmaksājas īsā laikā. 

Galvenās saules paneļu priekšrocības
Var šķist lieki uzskaitīt saules paneļu priekšrocības, tomēr galvenie ieguvumi ir pērkamās elektroenerģijas ietaupījums, kas nepieciešams sadzīves vai ražošanas iekārtu darbināšanai, neatkarība no tarifiem un elektroapgādes traucējumiem, un tas, ka saules paneļus var uzstādīt arī vietās, kur nav elektrotīkla pieslēguma, veidojot tā saucamās “Off-grid” sistēmas. Bez tam saules paneļiem ir vienkārša montāža un viegla apkalpošana.

Personīgā elektrostacija 
Dainis Valge, SIA “Divine Heat Company” līdzīpašnieks, dalās ar profesionālo un personīgo pieredzi: "Ja mājai gadā patēriņš ir 10 000 kWh, tad ieteicams likt 10 kW saules sistēmu vai arī maksimālo, kas ir 11 kWh. Taču vasarnīcai pietiek ar 1–2 kW sistēmu. Cenas saules bateriju sistēmai šobrīd ir no 1200 līdz 1400 EUR/kW. Tas ir atkarīgs no stiprinājumiem – vai sistēmu liek uz jumta vai uz zemes.

Normālai privātmājai, kurai ir siltumsūknis, elektroenerģiju patērē arī apgaismojums un citi sadzīves mehānismi un iekārtas – ledusskapis, veļasmašīna, plīts, trauku mašīna, saldētava, fēni un gludeklis... Jaudīga saules paneļu sistēma to visu var nodrošināt. Taču kas notiek naktī vai apmākušās dienās? 

Elektrību varam saražot paši
Pa dienu spīd saule 3–4 stundas un ražo 11 kW stundā, un ar visām iekārtām, māja tajā laikā nepatērē visu enerģiju. Tad, ja saules baterijas ir pieslēgtas kopējai sistēmai, tajā laikā, kad ģimene ir darbā un skolā, liekā enerģija tiek novadīta “Sadales tīklā”, savukārt, kad patēriņš pieaug, elektrību var saņemt atpakaļ. Būtu labi, ja to atpakaļ varētu saņemt pilnīgi bez maksas, taču diemžēl ir jāmaksā par pieslēgumu, piegādi un PVN. Tomēr ar visu to tas sanāk vairāk nekā uz pusi lētāk. Tādējādi gada elektroenerģijas izmaksas var samazināt uz pusi un tā ir vistīrākā elektroenerģija, kas nepiesārņo vidi. Jārēķinās gan, ka Latvijā AS “Sadales tīkls” neņem pretī vairāk par 11 kWh.  

Saules bateriju projekti kļūst ar katru dienu populārāki. To nosaka gan elektrības cenu kāpums, gan gāzes cenas, jo tādas iekārtas, kas ražotu gāzi vai granulas, nav iespējamas, taču elektrību varam saražot paši. 

Arī katras ģimenes dzīves ritmu varam iekļaut šaja programmā. Kādēļ mazgāt veļu vakarā, ja varam ieprogrammēt, ka veļasmašīna ieslēdzas dienā, kad aizejam uz darbu un saule dara savu darbu?

Šobrīd 10 kW saules paneļu sistēma maksā 12–14 tūkstošus EUR, taču es pieļauju iespēju, ka šīs cenas paaugstināsies arī saistībā ar tikko atvērto ALTUM energoefektivitātes paaugstināšanas programmu. Pieprasījums ir liels. Saules paneļu elektroenerģija un siltumsūku apkure ir vislietderīgākais, dabai draudzīgākais, ērtākais un ekonomiskākais veids, kā dzīvot. 

Mēs – SIA “Divine Heat Company” – ar saules baterijju uzstādīšanu paši nenodarbojamies, jo mūsu profils ir siltumsūkņi un populārākie šobrīd ir zeme/ūdens, gan gaiss/ūdens siltumsūkņi. Taču mums ir sadarbības partneri SIA “Solar PV Latvia”. Pats savā mājā es saules enerģijas sistēmu uzliku pagājušajā gadā. Ja es jau agrāk priecājos par katru saulainu dienu, tad tagad es priecājos dubultā. Piemēram, vakardien mana sistēma saražoja 14 EUR."


Kas ir saules baterija?
Rihards Appens, SIA “Solar PV Latvia Group” valdes loceklis: “Saules baterija ir mikroģenerators saules enerģijas tiešai pārvēršanai elektriskā enerģijā. Zinātniski to sauc par pusvadītāju fotoelektrisko ģeneratoru. Saules gaismas vietā var būt arī citas izcelsmes elektromagnētiskais starojums, piemēram, telpas apgaismojums vai dienas gaisma, kas ir mazāka un ar zemāku lietderības koeficientu. Tā parasti tiek izmantota mazās portatīvās iekārtās, piemēram, kalkulatoros. Saules baterijas galvenokārt sastāv no silīcija fotoelementiem, kas pēc būtības ir lielas pusvadītāju diodes. Populārākās pasaulē šobrīd ir monokristāliskā vai polikristāliskā silīcija tehnoloģiju tehnoloģijas.

Saules bateriju paneļa jauda šobrīd svārstās no 150W līdz 300W. Sistēmas tiek veidotas ar vairākām baterijām, lai iegūtu nepieciešamo jaudu. Parasti tās tiek plānotas vismaz 2 kW (1kW (kilovats) = 1000W (vati).

Saules baterijas novieto uz ēku jumtiem, fasādēm, logiem vai uz zemes. Ēkā tiek izvietots pārveidotājs – invertors, kas saules baterijas saražoto līdzstrāvu pārveido maiņstrāvā. Iegūtā elektroenerģija tiek izmantota pašpatēriņam, un enerģijas pārpalikums tiek ievadīts kopējā tīklā, ko vēlāk ir iespējams izmantot.

Saražoto enerģiju var ne tikai atdot kopējā tīklā, bet arī dienas gaišajā laikā uzkrāt speciālos akumulatoros, lai izmantotu enerģiju diennakts tumšajā laikā, kā arī elektroenerģijas piegādes pārtraukuma brīžos."

Hermētiski jumta segumi, kas ražo elektrību
SIA “Solar PV Latvia Group” piedāvā jaunākās paaudzes saules fotovoltāžas paneļu risinājumus, kas ražoti Solarstone rūpnīcā – “Solarstone Solar roof” jeb Saules jumts, kurā tiek lietoti standarta izmēra 60 šūnu fotovoltāžas paneļus ar jaudu 350–395 W. Pateicoties patentētai integrācijas montāžas sistēmai, iespējams izveidot hermētisku jumta segumu, kas ražo elektroenerģiju. Ir specifiski risinājumi arī dakstiņu un skārda valcprofila jumtiem. 

Izcili rādītāji ir Solitek BLACKSTAR 360W saules paneļiem, kas ir augstākās klases saules fotovoltāžas stikls-stikls tehnoloģijas panelis, kas ir uzticams, skaisti veidots panelis ar ilgu mūža garumu (30 gadi produkta garantija). SoliTek Blackstar paneļi tiek ražoti, ievērojot visaugstākās kvalitātes, dizaina standartus un izmantojot tikai atjaunojamo elektroenerģiju. 

Panelis ir izturīgs pret sāli, putekļiem, amonjaku un citiem skarbajiem vides apstākļiem, atbilst A klases ugunsnoturībai, notur mehāniskās slodzes līdz pat 3600 Pa. Šie paneļi tiek ražoti Eiropā. 

Jauna enerģija vecajam siltumsūknim
Saules enerģija ļauj uzstādīt centrālapkurei līdzvērtīgu servisu – pilnīgi automātisku siltumapgādi vietās, kur nav pieejama centralizēta elektroapgāde. Ja vēl nesen līdzīgas izmaksas bija arī koka granulu vai dabasgāzes apkurei, tad tagad siltumsūknis ir ne tikai daudz drošāks, jo nekas netiek dedzināts – mājai nav vajadzīgs pat skurstenis –, bet arī būtiski efektīvāks izmaksu ziņā. Un pēc tam, kad siltumsūknis ir uzstādīts, ir iespēja vadīt visu caur telefona aplikāciju vai caur internetu.

Ja māja ir pievienota saules baterijām, tas nozīmē, ka tad, kad saules saražotā elektrība pārsniedz apkures vajadzības, tad siltumsūknis ražo karsto ūdeni vai silda, vai dzesē māju pilnīgi par brīvu. Var teikt, ka šādā gadījumā pati māja tiek izmantota kā akumulators. Taču, protams, ka lielākas jaudas gadījumā ir izdevīgi lietot īstus akumulatorus vai ievadīt lieko elektroenerģiju AS “Sadales tīkls” sistēmā, lai apmākušās un īsās ziemas dienās to saņemtu atpakaļ par būtiski zemāku cenu. 

NIBE produktu klāstā, ko piedāvā SIA “Divine Heat Company”, ir solārās enerģijas komplekti, kurus ir iespējams kombinēt ar zemes, ventilējamā un āra gaisa siltumsūkņiem, kā arī malkas un granulu katliem. 

Tādējādi var gūt labumu no saules, lai samazinātu telpu un ūdens apkures izmaksas. Saulei spīdot, siltumsūkņa dziļurbumam/siltumspolei ir iespēja atgūt enerģiju. Tas pagarina siltumsūkņa kalpošanas laiku, jo tas var atpūsties tad, kad saule spīd. Vasaras laikā ar saules bateriju saražoto enerģiju var arī apsildīt peldbaseinu. Tā ir patīkama un saulaina sajūta. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.